Cinayət Məcəlləsində nəzərdə tutulan hərbi xidmət keçməkdən boyun qaçırma ilə bağlı cəzalara yenidən baxılacaq.
Redaksiya-nin Trend-ə istinadən məlumatına görə, Konstitusiya Məhkəməsi bununla bağlı Milli Məclisə müvafiq tövsiyələr verib.
Cinayət Məcəlləsinə əsasən, qanuni əsas olmadan hərbi xidmətdən yayınmaq üçün növbəti hərbi çağırışdan və ya səfərbərlik üzrə çağırışdan boyun qaçırma iki ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Eyni əməllər müharibə vaxtı törədildikdə üç ildən altı ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Burada “çağırışdan boyun qaçırma” dedikdə vətəndaşların üzrlü səbəblər olmadan tibbi müayinəyə (tibbi şəhadətləndirilməyə), müddətli həqiqi hərbi xidmətə, toplanışlara və səfərbərlik üzrə hərbi xidmətə çağırış üzrə gəlməməsi başa düşülür.
Yeni qərara görə isə, Cinayət Məcəlləsinin yuxarıdakı maddəsinin cinayət tərkibinin aydın və birmənalı şəkildə müəyyənləşdirilməsi istiqamətində təkmilləşdirilməsi Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən Milli Məclisə tövsiyə edilib.

Будут пересмотрены наказания, предусмотренные Уголовным кодексом за уклонение от прохождения воинской службы.
По информации Redaksiya со ссылкой на Trend, Конституционный суд дал соответствующие рекомендации Милли Меджлису по этому поводу.
Согласно Уголовному кодексу, уклонение от очередной военной призыва или призыва по мобилизации без законных оснований наказывается лишением свободы на срок до двух лет.
Те же деяния, совершенные в военное время, наказываются лишением свободы на срок от трех до шести лет.
Под «уклонением от призыва» здесь понимается неявка граждан без уважительных причин на медицинское освидетельствование (медицинское свидетельствование), на призыв на срочную действительную военную службу, на сборы и на военную службу по мобилизации.
Согласно новому решению, Конституционный суд рекомендовал Милли Меджлису усовершенствовать состав преступления вышеуказанной статьи Уголовного кодекса в направлении его четкого и однозначного определения.