Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Kollegiyasının Qərarı ilə 2026-cı il üçün iş vaxtı norması və istehsalat təqvimi təsdiq edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə nazirlik məlumat yayıb.
2026-cı il üçün iş vaxtı normasında qeyd edilir ki, Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin "2026-cı il üçün Novruz, Ramazan və Qurban bayramları günlərinin müəyyən edilməsi haqqında" 2025-ci il 2 dekabr tarixli 362 nömrəli Qərarına əsasən 2026-cı ildə aşağıdakı günlər iş günü hesab edilmir:
1, 2 yanvar – Yeni il bayramı;
20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü;
8 Mart – Qadınlar Günü;
20, 21, 22, 23, 24 mart – Novruz bayramı;
20, 21 mart -– Ramazan bayramı;
9 May -– Faşizm üzərində Qələbə günü;
27, 28 may – Qurban bayramı;
28 May – Müstəqillik Günü;
15 İyun – Azərbaycan xalqının Milli Qurtuluş Günü;
26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü;
8 Noyabr – Zəfər Günü;
9 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü;
31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü.
Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin Qərarına uyğun olaraq, 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 9, 25, 26, 27 və 30 mart, 11, 29 may, 10 noyabr tarixləri, altıgünlük iş həftəsində 25, 26 mart, 29 may və 10 noyabr tarixləri istirahət günləridir.
2026-cı ilin fevral ayı 28 təqvim günündən, il isə 365 təqvim günündən ibarətdir.
2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 241 iş günü (onlardan 5-ı bayramqabağı, 1-i Ümumxalq Hüzn Günü qabağı günlərdir), iş günü hesab edilməyən 107 istirahət günü (onlardan 5-i iş günü hesab edilməyən bayram günləri ilə, 3-ü Qurban və Ramazan bayramlarının iş günü hesab olunmayan başqa bayram günləri ilə üst-üstə düşməsinə görə müəyyən edilən), iş günü hesab edilməyən 19 bayram (onlardan 3-ü üst-üstə düşən) və 1 Ümumxalq Hüzn Günü vardır.
Ölkəmizdə gündəlik normal iş vaxtının müddəti 8 saatdan artıq ola bilməz və bir qayda olaraq, iki istirahət günü olan beşgünlük iş həftəsi müəyyən edilir.
Gündəlik normal iş vaxtına uyğun olan həftəlik normal iş vaxtının müddəti isə 40 saatdan artıq ola bilməz.
2026-cı ilin iş vaxtı norması 40 saatlıq beşgünlük iş həftəsi üzrə 8 saatlıq iş günü hesabından müəyyən edilir və bu zaman iş günü hesab edilməyən bayramqabağı, səsvermə, habelə Ümumxalq Hüzn Günü qabağı iş günlərində həftəlik iş günlərinin müddəti bir saat qısaldılır.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq 2026-cı il üçün 40 saatlıq iş həftəsində iş vaxtının illik norması 1922 saat təşkil edir. Altıgünlük iş həftəsi olan iş yerlərində 40 saatlıq iş həftəsində çalışan işçilər üçün 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsi üzrə hesablanmış 1922 saatlıq illik iş vaxtı norması tətbiq edilməlidir.

The work time norm and production calendar for 2026 have been approved by a Decision of the Collegium of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.
The ministry released this information, as reported by the editorial office.
The work time norm for 2026 states that, in accordance with the Labor Code and the Decree No. 362 of the Cabinet of Ministers dated December 2, 2025, "On the determination of Novruz, Ramadan, and Gurban Bayram holidays for 2026," the following days in 2026 are not considered working days:
January 1, 2 – New Year's Holiday;
January 20 – National Day of Mourning;
March 8 – Women's Day;
March 20, 21, 22, 23, 24 – Novruz Bayram;
March 20, 21 – Ramadan Bayram;
May 9 – Victory Day over Fascism;
May 27, 28 – Gurban Bayram;
May 28 – Independence Day;
June 15 – National Liberation Day of the Azerbaijani People;
June 26 – Armed Forces Day of the Republic of Azerbaijan;
November 8 – Victory Day;
November 9 – State Flag Day of the Republic of Azerbaijan;
December 31 – Day of Solidarity of World Azerbaijanis.
In accordance with the Labor Code and the Decree of the Cabinet of Ministers, in 2026, for a five-day work week, March 9, 25, 26, 27, and 30, May 11, 29, and November 10 are rest days. For a six-day work week, March 25, 26, May 29, and November 10 are rest days.
February 2026 consists of 28 calendar days, and the year has 365 calendar days.
In 2026, for a five-day work week, there will be 241 working days (5 of which are pre-holiday days, 1 is the day before the National Day of Mourning), 107 non-working days (5 of which are non-working holidays, 3 are determined due to overlap with other non-working holidays for Gurban and Ramadan Bayram), 19 non-working holidays (3 of which overlap), and 1 National Day of Mourning.
In our country, the duration of normal daily working hours cannot exceed 8 hours, and as a rule, a five-day work week with two rest days is established.
The duration of normal weekly working hours, corresponding to normal daily working hours, cannot exceed 40 hours.
The work time norm for 2026 is determined based on an 8-hour working day for a 40-hour five-day work week. During this period, the duration of weekly working days is reduced by one hour on pre-holiday days, voting days, and the day before the National Day of Mourning.
In accordance with the legislation, the annual norm of working hours for 2026 with a 40-hour work week is 1922 hours. For employees working a 40-hour work week in workplaces with a six-day work week, the annual work time norm of 1922 hours calculated for a five-day work week must be applied in 2026.