Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Kollegiyasının Qərarı ilə 2026-cı il üçün iş vaxtı norması və istehsalat təqvimi təsdiq edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə nazirlik məlumat yayıb.
2026-cı il üçün iş vaxtı normasında qeyd edilir ki, Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin "2026-cı il üçün Novruz, Ramazan və Qurban bayramları günlərinin müəyyən edilməsi haqqında" 2025-ci il 2 dekabr tarixli 362 nömrəli Qərarına əsasən 2026-cı ildə aşağıdakı günlər iş günü hesab edilmir:
1, 2 yanvar – Yeni il bayramı;
20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü;
8 Mart – Qadınlar Günü;
20, 21, 22, 23, 24 mart – Novruz bayramı;
20, 21 mart -– Ramazan bayramı;
9 May -– Faşizm üzərində Qələbə günü;
27, 28 may – Qurban bayramı;
28 May – Müstəqillik Günü;
15 İyun – Azərbaycan xalqının Milli Qurtuluş Günü;
26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü;
8 Noyabr – Zəfər Günü;
9 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü;
31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü.
Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin Qərarına uyğun olaraq, 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 9, 25, 26, 27 və 30 mart, 11, 29 may, 10 noyabr tarixləri, altıgünlük iş həftəsində 25, 26 mart, 29 may və 10 noyabr tarixləri istirahət günləridir.
2026-cı ilin fevral ayı 28 təqvim günündən, il isə 365 təqvim günündən ibarətdir.
2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 241 iş günü (onlardan 5-ı bayramqabağı, 1-i Ümumxalq Hüzn Günü qabağı günlərdir), iş günü hesab edilməyən 107 istirahət günü (onlardan 5-i iş günü hesab edilməyən bayram günləri ilə, 3-ü Qurban və Ramazan bayramlarının iş günü hesab olunmayan başqa bayram günləri ilə üst-üstə düşməsinə görə müəyyən edilən), iş günü hesab edilməyən 19 bayram (onlardan 3-ü üst-üstə düşən) və 1 Ümumxalq Hüzn Günü vardır.
Ölkəmizdə gündəlik normal iş vaxtının müddəti 8 saatdan artıq ola bilməz və bir qayda olaraq, iki istirahət günü olan beşgünlük iş həftəsi müəyyən edilir.
Gündəlik normal iş vaxtına uyğun olan həftəlik normal iş vaxtının müddəti isə 40 saatdan artıq ola bilməz.
2026-cı ilin iş vaxtı norması 40 saatlıq beşgünlük iş həftəsi üzrə 8 saatlıq iş günü hesabından müəyyən edilir və bu zaman iş günü hesab edilməyən bayramqabağı, səsvermə, habelə Ümumxalq Hüzn Günü qabağı iş günlərində həftəlik iş günlərinin müddəti bir saat qısaldılır.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq 2026-cı il üçün 40 saatlıq iş həftəsində iş vaxtının illik norması 1922 saat təşkil edir. Altıgünlük iş həftəsi olan iş yerlərində 40 saatlıq iş həftəsində çalışan işçilər üçün 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsi üzrə hesablanmış 1922 saatlıq illik iş vaxtı norması tətbiq edilməlidir.

Решением Коллегии Министерства труда и социальной защиты населения утверждена норма рабочего времени и производственный календарь на 2026 год.
Как сообщает редакция, об этом распространило информацию министерство.
В норме рабочего времени на 2026 год отмечается, что в соответствии с Трудовым кодексом и Постановлением Кабинета Министров № 362 от 2 декабря 2025 года «Об определении дней праздников Новруз, Рамазан и Гурбан на 2026 год» в 2026 году следующие дни не считаются рабочими:
1, 2 января – Новый год;
20 января – День всенародной скорби;
8 марта – Международный женский день;
20, 21, 22, 23, 24 марта – праздник Новруз;
20, 21 марта – праздник Рамазан;
9 мая – День Победы над фашизмом;
27, 28 мая – праздник Гурбан;
28 мая – День Независимости;
15 июня – День национального спасения азербайджанского народа;
26 июня – День Вооруженных Сил Азербайджанской Республики;
8 ноября – День Победы;
9 ноября – День Государственного флага Азербайджанской Республики;
31 декабря – День солидарности азербайджанцев всего мира.
В соответствии с Трудовым кодексом и Постановлением Кабинета Министров, в 2026 году при пятидневной рабочей неделе выходными днями являются 9, 25, 26, 27 и 30 марта, 11, 29 мая, 10 ноября, при шестидневной рабочей неделе – 25, 26 марта, 29 мая и 10 ноября.
Февраль 2026 года состоит из 28 календарных дней, а год – из 365 календарных дней.
В 2026 году при пятидневной рабочей неделе будет 241 рабочий день (из них 5 предпраздничных, 1 предпраздничный день Дня всенародной скорби), 107 нерабочих дней (из них 5 связаны с совпадением нерабочих праздничных дней, 3 – с переносом выходных дней праздников Гурбан и Рамазан на другие нерабочие праздничные дни), 19 нерабочих праздничных дней (из них 3 совпадают) и 1 День всенародной скорби.
Продолжительность нормального рабочего времени в стране не может превышать 8 часов в день, и, как правило, устанавливается пятидневная рабочая неделя с двумя выходными днями.
Продолжительность нормального рабочего времени в неделю, соответствующая нормальной продолжительности рабочего дня, не может превышать 40 часов.
Норма рабочего времени на 2026 год устанавливается из расчета 8-часового рабочего дня при 40-часовой пятидневной рабочей неделе, при этом продолжительность рабочих дней сокращается на один час в предпраздничные дни, дни голосования, а также в предпраздничный день Дня всенародной скорби.
В соответствии с законодательством, годовая норма рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе на 2026 год составляет 1922 часа. На предприятиях с шестидневной рабочей неделей для работников, работающих при 40-часовой рабочей неделе, должна применяться годовая норма рабочего времени в 1922 часа, рассчитанная для пятидневной рабочей недели.