ABŞ Prezidenti Donald Trampın Qəzza planı artıq işə düşüb. İsrail hökumətinin planı təsdiqləməsindən sonra Qəzzada atəşkəs rejimi qüvvəyə minib, HƏMAS-la əsir və girovların dəyişdirilməsi prosesinə start verilib. Növbəti mərhələdə Qəzza planının tərkibi hissəsi olan bərpa-quruculuq işlərinə başlanılması planlaşdırılır.
Atəşkəsin elan edilməsində müstəsna rol oynayan qardaş Türkiyə bərpa-quruculuq işində iştirak edəcək.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Suriyanın yenidən dirçəlidilməsində qardaş Türkiyə ilə birgə hərəkət edir. Eləcə də Azərbaycan erməni işğalından azad etdiyi öz ərazilərini sürətlə yenidən qurmağa başladı və bu gün oralara qismən həyat qayıdıb. 5 ildə üç beynəlxalq hava limanı, yollar tikilib və digər infrastrukturlar qurulub.
Bütün bunları nəzərə aldıqda Azərbaycanın Qəzzadakı bərpa-quruculuq işlərinə qoşulması ehtimalının yüksək olduğu görünür.
Modern.az-a açıqlamasında deputat Arzuxan Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan Türkiyə ilə birgə Qəzzada bərpa-quruculuq işlərində iştirak edəcək:
"Qəzzada atəşkəsin əldə edilməsində qardaş Türkiyə də iştirak edib. Bərpa-quruculuq işlərinə də Türkiyənin vəsait ayıracağı və prosesdə iştirakı artıq bəllidir. Azərbaycan və Türkiyə Suriyanın bərpasında iştirak edirlər. Eləcə də Qəzzada da Azərbaycanın iştirakının təmin olunması istinsa edilmir. Azərbaycanın bu sahədə böyük təcrübəsi var. İşğaldan azad olunmuş Qarabağda 5 il ərzində çox böyük işlər görülüb. Üç beynəlxalq hava limanı, yollar və digər infrastrukturlar tikilib. Qısa müddət ərzində misli-bərabəri olmayan işlər görülüb. Bu prosesdə qardaş türk dövlətləri Azərbyacana müxtəlif formada dəstək olur və iştirak edirlər. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Qəzzada mütləq mənada bərpa-quruculuq prosesində qardaş Türkiyə ilə yanaşı iştirak edəcək".
Deputat vurğulayıb ki, Azərbaycan Qəzzada "ASAN xidmət" strukturunu da qura bilər:
"Azərbaycan modeli olan "ASAN xidmət" modeli bir sıra ölkələrdə artıq tətbiq olunub. Yaxın qonşu, eləcə də postsovet və inkişaf etməkdə olan ölkələrdə Azərbaycan təcrübəsindən istifadə olunub. Azərbaycan Qəzzada da proseslərə öz töhfəsini verəcəyi şübhə doğurmur".

Azerbaijan can establish an "ASAN xidmət" structure in Gaza
US President Donald Trump's Gaza plan has already been activated. After the Israeli government approved the plan, a ceasefire regime came into force in Gaza, and the process of exchanging prisoners and hostages with Hamas began. In the next phase, reconstruction work, which is an integral part of the Gaza plan, is planned to commence.
Brotherly Turkey, which played an exceptional role in the declaration of the ceasefire, will participate in the reconstruction work.
As is known, Azerbaijan is acting together with brotherly Turkey in the revival of Syria. Similarly, Azerbaijan rapidly began to rebuild its territories liberated from Armenian occupation, and today life has partially returned there. In 5 years, three international airports, roads, and other infrastructure have been built.
Considering all this, it seems highly probable that Azerbaijan will join the reconstruction efforts in Gaza.
In a statement to Modern.az, MP Arzuxan Alizade said that Azerbaijan will participate in reconstruction work in Gaza together with Turkey:
"Brotherly Turkey also participated in achieving the ceasefire in Gaza. It is already known that Turkey will allocate funds for reconstruction work and participate in the process. Azerbaijan and Turkey are participating in the reconstruction of Syria. Similarly, Azerbaijan's participation in Gaza is not ruled out. Azerbaijan has extensive experience in this field. A great deal of work has been done in Karabakh, liberated from occupation, over 5 years. Three international airports, roads, and other infrastructure have been built. Unprecedented work has been done in a short period. In this process, brotherly Turkic states support and participate in Azerbaijan in various forms. I believe that Azerbaijan will definitely participate in the reconstruction process in Gaza alongside brotherly Turkey."
The MP emphasized that Azerbaijan can also establish an "ASAN xidmət" structure in Gaza:
"The 'ASAN xidmət' model, which is an Azerbaijani model, has already been implemented in several countries. Azerbaijani experience has been used in neighboring, post-Soviet, and developing countries. There is no doubt that Azerbaijan will also contribute to the processes in Gaza."