ABŞ Prezidenti Donald Trampın Qəzza planı artıq işə düşüb. İsrail hökumətinin planı təsdiqləməsindən sonra Qəzzada atəşkəs rejimi qüvvəyə minib, HƏMAS-la əsir və girovların dəyişdirilməsi prosesinə start verilib. Növbəti mərhələdə Qəzza planının tərkibi hissəsi olan bərpa-quruculuq işlərinə başlanılması planlaşdırılır.
Atəşkəsin elan edilməsində müstəsna rol oynayan qardaş Türkiyə bərpa-quruculuq işində iştirak edəcək.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Suriyanın yenidən dirçəlidilməsində qardaş Türkiyə ilə birgə hərəkət edir. Eləcə də Azərbaycan erməni işğalından azad etdiyi öz ərazilərini sürətlə yenidən qurmağa başladı və bu gün oralara qismən həyat qayıdıb. 5 ildə üç beynəlxalq hava limanı, yollar tikilib və digər infrastrukturlar qurulub.
Bütün bunları nəzərə aldıqda Azərbaycanın Qəzzadakı bərpa-quruculuq işlərinə qoşulması ehtimalının yüksək olduğu görünür.
Modern.az-a açıqlamasında deputat Arzuxan Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan Türkiyə ilə birgə Qəzzada bərpa-quruculuq işlərində iştirak edəcək:
"Qəzzada atəşkəsin əldə edilməsində qardaş Türkiyə də iştirak edib. Bərpa-quruculuq işlərinə də Türkiyənin vəsait ayıracağı və prosesdə iştirakı artıq bəllidir. Azərbaycan və Türkiyə Suriyanın bərpasında iştirak edirlər. Eləcə də Qəzzada da Azərbaycanın iştirakının təmin olunması istinsa edilmir. Azərbaycanın bu sahədə böyük təcrübəsi var. İşğaldan azad olunmuş Qarabağda 5 il ərzində çox böyük işlər görülüb. Üç beynəlxalq hava limanı, yollar və digər infrastrukturlar tikilib. Qısa müddət ərzində misli-bərabəri olmayan işlər görülüb. Bu prosesdə qardaş türk dövlətləri Azərbyacana müxtəlif formada dəstək olur və iştirak edirlər. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Qəzzada mütləq mənada bərpa-quruculuq prosesində qardaş Türkiyə ilə yanaşı iştirak edəcək".
Deputat vurğulayıb ki, Azərbaycan Qəzzada "ASAN xidmət" strukturunu da qura bilər:
"Azərbaycan modeli olan "ASAN xidmət" modeli bir sıra ölkələrdə artıq tətbiq olunub. Yaxın qonşu, eləcə də postsovet və inkişaf etməkdə olan ölkələrdə Azərbaycan təcrübəsindən istifadə olunub. Azərbaycan Qəzzada da proseslərə öz töhfəsini verəcəyi şübhə doğurmur".

Азербайджан может создать структуру «ASAN xidmət» в Газе
План президента США Дональда Трампа по Газе уже вступил в силу. После утверждения плана правительством Израиля в Газе вступил в силу режим прекращения огня, начался процесс обмена пленными и заложниками с ХАМАС. На следующем этапе планируется начать восстановительные работы, являющиеся составной частью плана по Газе.
Братская Турция, сыгравшая исключительную роль в объявлении прекращения огня, примет участие в восстановительных работах.
Как известно, Азербайджан совместно с братской Турцией действует в возрождении Сирии. Также Азербайджан быстро начал восстанавливать свои территории, освобожденные от армянской оккупации, и сегодня туда частично вернулась жизнь. За 5 лет были построены три международных аэропорта, дороги и другие инфраструктуры.
Учитывая все это, представляется высокой вероятность присоединения Азербайджана к восстановительным работам в Газе.
В своем заявлении Modern.az депутат Арзухан Ализаде заявил, что Азербайджан совместно с Турцией примет участие в восстановительных работах в Газе:
"В достижении прекращения огня в Газе участвовала и братская Турция. Уже известно, что Турция выделит средства на восстановительные работы и примет участие в процессе. Азербайджан и Турция участвуют в восстановлении Сирии. Также не исключается обеспечение участия Азербайджана и в Газе. Азербайджан имеет большой опыт в этой области. За 5 лет в освобожденном Карабахе проделана огромная работа. Построены три международных аэропорта, дороги и другие инфраструктуры. За короткий срок проделана беспрецедентная работа. В этом процессе братские тюркские государства оказывают Азербайджану поддержку в различных формах и участвуют. Считаю, что Азербайджан обязательно примет участие в процессе восстановления в Газе наряду с братской Турцией".
Депутат подчеркнул, что Азербайджан может создать структуру "ASAN xidmət" и в Газе:
"Модель "ASAN xidmət", являющаяся азербайджанской моделью, уже применяется в ряде стран. Опыт Азербайджана был использован в соседних, а также в постсоветских и развивающихся странах. Не вызывает сомнений, что Азербайджан внесет свой вклад в процессы и в Газе".