Azərbaycan Prezidenti: Bizim qısamüddətli planlarımız 8 giqavat enerji əldə etməkdir
Günəş və külək elektrik stansiyalarının xəritəsi təsdiqlənib, həm quruda, həm də dənizdə, o cümlədən azad edilmiş torpaqlarda.
Redaksiya xəbər verir ki, bu fikri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində deyib.
“Hazırda bizim əsas vəzifəmiz enerji mənbələrini qəbuletmə imkanlarını genişləndirməkdir. Çünki mövcud olan planlara görə, 2030-cu ilə qədər 6000 meqavat, 2032-ci ilə qədər isə 8000 meqavat Günəş, külək və su enerjisi bizim sistemimizə daxil ediləcək. Yəni bunu qəbul etmək, həzm etmək üçün biz enerji sistemimizi gücləndirməliyik. Buna “Energy Grid” deyirlər”, - deyə dövlətimizin başçısı qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, bununla paralel olaraq batareya saxlanc sistemləri də qurulmalıdır: “Biz ilkin mərhələdə xarici şirkətlərə müraciət etdik ki, onlar investor kimi bu işi görsünlər. Amma gördük ki, böyük maraq yoxdur. Yəni dövlət xətti ilə təxminən 250 meqavat gücündə birinci batareyalar artıq quraşdırılır, amma daha da çox olacaq. Çünki bizim, yenə də deyirəm, qısamüddətli planlarımız 8 giqavat enerji əldə etməkdir”.

Президент Азербайджана: Наши краткосрочные планы — получить 8 гигаватт энергии
Утверждена карта солнечных и ветряных электростанций, как на суше, так и на море, в том числе на освобожденных территориях.
Об этом, как сообщает редакция, заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам 5 января.
«В настоящее время наша основная задача — расширить возможности приема источников энергии. Потому что согласно существующим планам, к 2030 году в нашу систему будет включено 6000 мегаватт, а к 2032 году — 8000 мегаватт солнечной, ветровой и гидроэнергии. То есть, чтобы принять, переварить это, мы должны укрепить нашу энергетическую систему. Это называется «Energy Grid», — отметил глава государства.
Президент Ильхам Алиев заявил, что параллельно с этим должны быть построены системы хранения энергии на батареях: «На начальном этапе мы обратились к иностранным компаниям, чтобы они выступили инвесторами в этом деле. Но мы увидели, что большого интереса нет. То есть, по государственной линии уже устанавливаются первые батареи мощностью около 250 мегаватт, но их будет еще больше. Потому что, повторюсь, наши краткосрочные планы — получить 8 гигаватт энергии».