Azərbaycan Prezidenti: Bizim qısamüddətli planlarımız 8 giqavat enerji əldə etməkdir
Günəş və külək elektrik stansiyalarının xəritəsi təsdiqlənib, həm quruda, həm də dənizdə, o cümlədən azad edilmiş torpaqlarda.
Redaksiya xəbər verir ki, bu fikri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində deyib.
“Hazırda bizim əsas vəzifəmiz enerji mənbələrini qəbuletmə imkanlarını genişləndirməkdir. Çünki mövcud olan planlara görə, 2030-cu ilə qədər 6000 meqavat, 2032-ci ilə qədər isə 8000 meqavat Günəş, külək və su enerjisi bizim sistemimizə daxil ediləcək. Yəni bunu qəbul etmək, həzm etmək üçün biz enerji sistemimizi gücləndirməliyik. Buna “Energy Grid” deyirlər”, - deyə dövlətimizin başçısı qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, bununla paralel olaraq batareya saxlanc sistemləri də qurulmalıdır: “Biz ilkin mərhələdə xarici şirkətlərə müraciət etdik ki, onlar investor kimi bu işi görsünlər. Amma gördük ki, böyük maraq yoxdur. Yəni dövlət xətti ilə təxminən 250 meqavat gücündə birinci batareyalar artıq quraşdırılır, amma daha da çox olacaq. Çünki bizim, yenə də deyirəm, qısamüddətli planlarımız 8 giqavat enerji əldə etməkdir”.

Azerbaijan's President: Our Short-Term Plans Are to Obtain 8 Gigawatts of Energy
A map of solar and wind power plants has been approved, both on land and at sea, including in the liberated territories.
This was stated by Azerbaijani President Ilham Aliyev in an interview with local television channels on January 5, the editorial office reports.
“Currently, our main task is to expand our energy source reception capabilities. Because according to existing plans, by 2030, 6,000 megawatts, and by 2032, 8,000 megawatts of solar, wind, and hydro energy will be integrated into our system. This means we need to strengthen our energy system to accept and process this. This is called the 'Energy Grid',” the head of state noted.
President Ilham Aliyev stated that battery storage systems must also be built in parallel: “In the initial stage, we approached foreign companies to undertake this work as investors. But we saw that there was not much interest. That is, the first batteries with a capacity of approximately 250 megawatts are already being installed through the state, but there will be even more. Because, as I said, our short-term plans are to obtain 8 gigawatts of energy.”