13–14 fevral 2026-cı il tarixlərində Ermənistanda “Sülh Körpüsü” təşəbbüsü çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələrini bir araya gətirən ikitərəfli dəyirmi masa keçirilir. Bu barədə Ermənistan mətbuatı yazıb.
Təşəbbüsün əsas iştirakçıları ilə yanaşı, tədbirdə hər iki tərəfdən geniş nümayəndə heyəti iştirak edir. Azərbaycan nümayəndə heyəti bütün müvafiq prosedurları yerinə yetirdikdən sonra quru sərhədindən keçərək Ermənistana çatıb.
Bu, iki ölkə arasında etimadın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm praktik addım kimi qiymətləndirilir.
Müzakirələr zamanı tərəflər 8 avqust 2025-ci ildə Vaşinqton Zirvə Görüşü zamanı təsdiqlənmiş sülh gündəliyindən irəli gələn prosesləri nəzərdən keçirəcəklər. Sessiyalar çərçivəsində aşağıdakı mövzular müzakirə olunur:
Regional təhlükəsizlik arxitekturasının inkişafı, sülhün sosial və iqtisadi faydaları ,cəmiyyətlərarası münasibətlərə dair ictimai rəy, iqtisadi əməkdaşlıq perspektivləri, vətəndaş cəmiyyətinin qarşılıqlı anlaşma və etimadın artırılmasındakı rolu
Ermənistan tərəfindən iştirakçılar
Ermənistan nümayəndə heyətinə müxtəlif analitik mərkəzlərin, media qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri daxildir. Onların sırasında Ermənistan Şurasının milli koordinatoru Areq Koçinyan, Yerevan Mətbuat Klubunun fəxri prezidenti Boris Navasardyan, Demokratiyanın İnkişafı Fondunun direktoru Naira Sultanyan, JAMnews-un Ermənistan üzrə ölkə direktoru Naira Martikyan, Orbeli Mərkəzinin regional siyasət üzrə eksperti Armen Petrosyan və digər ictimai-siyasi xadimlər yer alır.
Azərbaycan tərəfindən iştirakçılar
Azərbaycan nümayəndə heyətində isə Cənubi Qafqaz Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov, Topçubaşov Mərkəzinin direktoru Rusif Hüseynov, 1news.az-ın baş redaktoru Kəmalə Məmmədova, Milli QHT Forumunun sədri Ramil İskəndərli, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin nümayəndəsi Fuad Abdullayev, TREND agentliyinin baş redaktoru Emin Əliyev, CBC telekanalının təmsilçiləri və digər ekspertlər iştirak edirlər.
Tədbir iki ölkə arasında rəsmi danışıqlarla paralel olaraq ictimai diplomatiya kanallarının da fəallaşdığını göstərir. (anews.az)

A bilateral roundtable discussion, bringing together representatives of civil societies from Armenia and Azerbaijan within the framework of the “Peace Bridge” initiative, is being held in Armenia on February 13–14, 2026. This was reported by the Armenian press.
In addition to the main participants of the initiative, a broad delegation from both sides is participating in the event. The Azerbaijani delegation arrived in Armenia by crossing the land border after completing all relevant procedures.
This is considered an important practical step towards strengthening trust between the two countries.
During the discussions, the parties will review the processes stemming from the peace agenda approved during the Washington Summit on August 8, 2025. The following topics are being discussed within the framework of the sessions:
Development of a regional security architecture, social and economic benefits of peace, public opinion on inter-societal relations, prospects for economic cooperation, and the role of civil society in increasing mutual understanding and trust.
Participants from the Armenian side
The Armenian delegation includes representatives from various analytical centers, media outlets, and non-governmental organizations. Among them are Areg Kochinyan, National Coordinator of the Armenian Council; Boris Navasardyan, Honorary President of the Yerevan Press Club; Naira Sultanyan, Director of the Democracy Development Foundation; Naira Martikyan, Country Director for Armenia at JAMnews; Armen Petrosyan, Regional Policy Expert at the Orbeli Center, and other public and political figures.
Participants from the Azerbaijani side
The Azerbaijani delegation includes Farhad Mammadov, Director of the South Caucasus Research Center; Rusif Huseynov, Director of the Topchubashov Center; Kamila Mammadova, Editor-in-Chief of 1news.az; Ramil Iskandarli, Chairman of the National NGO Forum; Fuad Abdullayev, representative of the Center for Analysis of International Relations; Emin Aliyev, Editor-in-Chief of the TREND agency; representatives of the CBC television channel, and other experts.
The event demonstrates the activation of public diplomacy channels in parallel with official negotiations between the two countries. (anews.az)