13–14 fevral 2026-cı il tarixlərində Ermənistanda “Sülh Körpüsü” təşəbbüsü çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələrini bir araya gətirən ikitərəfli dəyirmi masa keçirilir. Bu barədə Ermənistan mətbuatı yazıb.
Təşəbbüsün əsas iştirakçıları ilə yanaşı, tədbirdə hər iki tərəfdən geniş nümayəndə heyəti iştirak edir. Azərbaycan nümayəndə heyəti bütün müvafiq prosedurları yerinə yetirdikdən sonra quru sərhədindən keçərək Ermənistana çatıb.
Bu, iki ölkə arasında etimadın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm praktik addım kimi qiymətləndirilir.
Müzakirələr zamanı tərəflər 8 avqust 2025-ci ildə Vaşinqton Zirvə Görüşü zamanı təsdiqlənmiş sülh gündəliyindən irəli gələn prosesləri nəzərdən keçirəcəklər. Sessiyalar çərçivəsində aşağıdakı mövzular müzakirə olunur:
Regional təhlükəsizlik arxitekturasının inkişafı, sülhün sosial və iqtisadi faydaları ,cəmiyyətlərarası münasibətlərə dair ictimai rəy, iqtisadi əməkdaşlıq perspektivləri, vətəndaş cəmiyyətinin qarşılıqlı anlaşma və etimadın artırılmasındakı rolu
Ermənistan tərəfindən iştirakçılar
Ermənistan nümayəndə heyətinə müxtəlif analitik mərkəzlərin, media qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri daxildir. Onların sırasında Ermənistan Şurasının milli koordinatoru Areq Koçinyan, Yerevan Mətbuat Klubunun fəxri prezidenti Boris Navasardyan, Demokratiyanın İnkişafı Fondunun direktoru Naira Sultanyan, JAMnews-un Ermənistan üzrə ölkə direktoru Naira Martikyan, Orbeli Mərkəzinin regional siyasət üzrə eksperti Armen Petrosyan və digər ictimai-siyasi xadimlər yer alır.
Azərbaycan tərəfindən iştirakçılar
Azərbaycan nümayəndə heyətində isə Cənubi Qafqaz Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov, Topçubaşov Mərkəzinin direktoru Rusif Hüseynov, 1news.az-ın baş redaktoru Kəmalə Məmmədova, Milli QHT Forumunun sədri Ramil İskəndərli, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin nümayəndəsi Fuad Abdullayev, TREND agentliyinin baş redaktoru Emin Əliyev, CBC telekanalının təmsilçiləri və digər ekspertlər iştirak edirlər.
Tədbir iki ölkə arasında rəsmi danışıqlarla paralel olaraq ictimai diplomatiya kanallarının da fəallaşdığını göstərir. (anews.az)

13–14 февраля 2026 года в Армении в рамках инициативы «Мост мира» проходит двусторонний круглый стол, объединяющий представителей гражданского общества Армении и Азербайджана. Об этом пишет армянская пресса.
Помимо основных участников инициативы, в мероприятии принимает участие широкая делегация с обеих сторон. Азербайджанская делегация прибыла в Армению по сухопутной границе после выполнения всех соответствующих процедур.
Это оценивается как важный практический шаг в направлении укрепления доверия между двумя странами.
В ходе обсуждений стороны рассмотрят процессы, вытекающие из повестки дня мира, утвержденной на Вашингтонском саммите 8 августа 2025 года. В рамках сессий обсуждаются следующие темы:
Развитие архитектуры региональной безопасности, социальные и экономические выгоды мира, общественное мнение по межобщественным отношениям, перспективы экономического сотрудничества, роль гражданского общества в повышении взаимопонимания и доверия.
Участники с армянской стороны
В состав армянской делегации входят представители различных аналитических центров, СМИ и неправительственных организаций. Среди них национальный координатор Совета Армении Арег Кочинян, почетный президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, директор Фонда развития демократии Наира Султанян, страновой директор JAMnews по Армении Наира Мартикян, эксперт по региональной политике Центра Орбели Армен Петросян и другие общественно-политические деятели.
Участники с азербайджанской стороны
В азербайджанскую делегацию входят директор Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов, директор Центра Топчибашева Рузиф Гусейнов, главный редактор 1news.az Кямаля Мамедова, председатель Национального форума НПО Рамиль Искендерли, представитель Центра анализа международных отношений Фуад Абдуллаев, главный редактор агентства TREND Эмин Алиев, представители телеканала CBC и другие эксперты.
Мероприятие демонстрирует активизацию каналов общественной дипломатии параллельно с официальными переговорами между двумя странами. (anews.az)