Azərbaycan NATO-ya üzv olur?
Azərbaycanın NATO-ya üzvlüyə hazırlaşdığı və ölkədə türk hərbi bazalarının qurulacağı ilə bağlı yayılan iddialar Rusiyanın narahatlığına səbəb olub.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Kremlə yaxınlığı ilə tanınan “Svobodnaya Pressa” nəşri, Azərbaycanın Qarabağda əldə etdiyi qələbədən sonra Qərbə yönəldiyini və NATO ilə daha dərin əməkdaşlıqlar barədə düşündüyünü iddia edib.
Nəşrin yazdığına görə, “Bakı Qarabağ zəfərindən sonra NATO ilə daha geniş əməkdaşlıqları nəzərdən keçirməyə başlayıb. Azərbaycanda NATO-nun böyük hərbi bazasının qurulması ilə bağlı yayılan xəbərlər bu ölkənin İran və Rusiyaya qarşı təzyiq vasitəsinə çevrildiyini göstərir”.
Azərbaycan Milli Məclisinin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin sədri Arzu Nağıyev isə bu iddiaları Türkiyə mətbuatına şərh edərək bildirib ki, Azərbaycanın NATO-ya üzvlüyü nəzəri və texniki baxımdan mümkündür: “İdarəçilik forması, qanunun aliliyi, insan haqlarına hörmət, multikulturalizm və dözümlülük kimi meyarlar önəmlidir. NATO-ya üzvlük təkcə hərbi deyil, həm də siyasi, sosial və diplomatik inteqrasiya prosesidir”.
Nağıyev əlavə edib ki, NATO qüvvələri ilə əməkdaşlıq və silah uyğunluğu baxımından texniki şərtləri Azərbaycan yerinə yetirə bilər.
Deputatın fikrincə, Azərbaycanın NATO-ya mümkün üzvlüyünə ən sərt etiraz Rusiyadan və İrandan gələcək: “İran və Rusiya bizim NATO-ya qoşulmağımızı istəməz. Amma Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə balanslı xarici siyasət həyata keçirir”.
O, Azərbaycanın əvvəllər NATO-nun Əfqanıstan əməliyyatlarında iştirak etdiyini xatırladaraq bildirib ki, praktiki addımlar atılmasa da, nəzəri cəhətdən heç bir maneə yoxdur.
Hazırda Azərbaycanın NATO-ya üzvlük üçün rəsmi müraciəti olmasa da, həm Azərbaycan, həm də Rusiya mətbuatında yayılan fikirlər bu məsələnin uzunmüddətli strateji plan kimi gündəmdə saxlandığını göstərir.
Arzu Nağıyev regiondakı geosiyasi balansların bu prosesə təsir etdiyini qeyd edərək, Gürcüstan və Ukrayna nümunələrinə istinad edib.

Азербайджан становится членом НАТО?
Распространяемые утверждения о том, что Азербайджан готовится к членству в НАТО и что в стране будут созданы турецкие военные базы, вызвали обеспокоенность России.
Редакция, ссылаясь на источник, сообщает, что издание «Свободная Пресса», известное своей близостью к Кремлю, утверждает, что после победы в Карабахе Азербайджан повернулся к Западу и рассматривает более глубокое сотрудничество с НАТО.
По данным издания, «Баку начал рассматривать более широкое сотрудничество с НАТО после победы в Карабахе. Распространяемые новости о создании крупной военной базы НАТО в Азербайджане указывают на то, что эта страна превращается в инструмент давления против Ирана и России».
Председатель Комитета Милли Меджлиса Азербайджана по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией Арзу Нагиев, комментируя эти утверждения турецкой прессе, заявил, что членство Азербайджана в НАТО возможно с теоретической и технической точек зрения: «Важны такие критерии, как форма правления, верховенство закона, уважение прав человека, мультикультурализм и толерантность. Членство в НАТО — это не только военный, но и политический, социальный и дипломатический процесс интеграции».
Нагиев добавил, что Азербайджан может выполнить технические условия с точки зрения сотрудничества с силами НАТО и совместимости вооружений.
По мнению депутата, самое жесткое возражение против возможного членства Азербайджана в НАТО поступит от России и Ирана: «Иран и Россия не захотят, чтобы мы присоединились к НАТО. Но Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева проводит сбалансированную внешнюю политику».
Он, напомнив, что Азербайджан ранее участвовал в операциях НАТО в Афганистане, заявил, что хотя практические шаги не предпринимаются, с теоретической точки зрения препятствий нет.
Хотя в настоящее время Азербайджан не подавал официальной заявки на членство в НАТО, мнения, распространяемые как в азербайджанской, так и в российской прессе, указывают на то, что этот вопрос остается в повестке дня как долгосрочный стратегический план.
Арзу Нагиев, отметив, что геополитические балансы в регионе влияют на этот процесс, сослался на примеры Грузии и Украины.