Beş Azərbaycan kəndi – Ağalı, Ləkit, Öryət, Sarıbaş və Siyov – Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərza və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Kəndlərin Tanınması Təşəbbüsü çərçivəsində rəsmi olaraq tanınıb. Bu tanınma biomüxtəlifliyi qoruyan, ənənəvi ərzaq sistemlərini mühafizə edən və innovasiya və dayanıqlılıq yolu ilə davamlı kənd inkişafını təşviq edən icmaları vurğulayır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu kəndlər kənd ərazilərinin inkişafdan geri qalmadığını, əksinə bu prosesə rəhbərlik etdiyini nümayiş etdirirlər. Gələn aylar ərzində FAO bu kəndləri FAO Dağ və Kənd Şəbəkəsi platforması vasitəsilə qlobal səviyyədə daha da təbliğ edəcək, onların beynəlxalq səviyyədə tanınmasını və məlumat mübadiləsi imkanlarını artıracaq.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Azərbaycanda davamlı ərzaq sistemlərinin inkişafında güclü tərəfdaşlığını qeyd etmək olar. Rəsmi sertifikatların surətləri aşağıda təqdim olunur.

Azerbaijani Villages Gain International Recognition
Five Azerbaijani villages – Aghali, Lekit, Oryat, Saribash, and Siyov – have been officially recognized within the framework of the United Nations Food and Agriculture Organization's (FAO) Rural Recognition Initiative. This recognition highlights communities that preserve biodiversity, protect traditional food systems, and promote sustainable rural development through innovation and resilience.
Redaksiya reports that these villages demonstrate that rural areas are not lagging behind in development, but rather are leading this process. In the coming months, FAO will further promote these villages globally through the FAO Mountain and Rural Network platform, increasing their international recognition and information exchange opportunities.
The strong partnership between the Ministry of Agriculture and the Ministry of Ecology and Natural Resources in developing sustainable food systems in Azerbaijan is noteworthy. Copies of the official certificates are provided below.