İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə məsələsi dünya ölkələrinin gündəmində mühüm yer tutur. Bu sahədə atılan addımlar, qəbul edilən qərarlar gələcək nəsillərin həyatına birbaşa təsir edir. İqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin qarşısını almaq üçün beynəlxalq əməkdaşlıq və birgə səylər vacibdir.
Redaksiya məlumat verir ki, Avropa Parlamenti Braziliyanın Belém şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Konfransı (COP30) üçün prioritetlərini müəyyən edib. Bu qərar, iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması və qlobal istiləşmənin 1.5°C ilə məhdudlaşdırılmasına yenidən sadiqliyin nümayiş etdirilməsini nəzərdə tutur.
Avropa Parlamentinin Ətraf Mühit, İctimai Səhiyyə və Qida Təhlükəsizliyi Komitəsi tərəfindən hazırlanan bu sənəd, COP30-da müzakirə olunacaq əsas məsələləri müəyyən edir. Komitənin məqsədi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə daha iddialı hədəflərin qoyulması və bu hədəflərə nail olmaq üçün konkret addımların atılmasını təmin etməkdir. Bu çərçivədə, iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılması, təmiz enerjiyə keçid və dayanıqlı inkişaf kimi məsələlər prioritet kimi müəyyən edilib. Parlamentin qərarı, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və bu sahədə daha effektiv siyasətlərin həyata keçirilməsinə yönəlib. Bu, Avropa İttifaqının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə liderlik rolunu davam etdirməsi üçün mühüm bir addımdır.

The issue of combating climate change holds a significant place on the agenda of countries worldwide. Steps taken and decisions made in this area directly impact the lives of future generations. International cooperation and joint efforts are crucial to prevent the negative effects of climate change.
Redaksiya reports that the European Parliament has defined its priorities for the UN Climate Change Conference (COP30) to be held in Belém, Brazil. This decision aims to demonstrate renewed commitment to preventing climate change and limiting global warming to 1.5°C.
This document, prepared by the European Parliament's Committee on Environment, Public Health and Food Safety, identifies the main issues to be discussed at COP30. The Committee's goal is to set more ambitious targets in the fight against climate change and to ensure concrete steps are taken to achieve these targets. Within this framework, issues such as reducing the impacts of climate change, transitioning to clean energy, and sustainable development have been identified as priorities. The Parliament's decision aims to strengthen international cooperation in combating climate change and to implement more effective policies in this area. This is an important step for the European Union to continue its leadership role in the fight against climate change.