İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə məsələsi dünya ölkələrinin gündəmində mühüm yer tutur. Bu sahədə atılan addımlar, qəbul edilən qərarlar gələcək nəsillərin həyatına birbaşa təsir edir. İqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin qarşısını almaq üçün beynəlxalq əməkdaşlıq və birgə səylər vacibdir.
Redaksiya məlumat verir ki, Avropa Parlamenti Braziliyanın Belém şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Konfransı (COP30) üçün prioritetlərini müəyyən edib. Bu qərar, iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması və qlobal istiləşmənin 1.5°C ilə məhdudlaşdırılmasına yenidən sadiqliyin nümayiş etdirilməsini nəzərdə tutur.
Avropa Parlamentinin Ətraf Mühit, İctimai Səhiyyə və Qida Təhlükəsizliyi Komitəsi tərəfindən hazırlanan bu sənəd, COP30-da müzakirə olunacaq əsas məsələləri müəyyən edir. Komitənin məqsədi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə daha iddialı hədəflərin qoyulması və bu hədəflərə nail olmaq üçün konkret addımların atılmasını təmin etməkdir. Bu çərçivədə, iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılması, təmiz enerjiyə keçid və dayanıqlı inkişaf kimi məsələlər prioritet kimi müəyyən edilib. Parlamentin qərarı, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və bu sahədə daha effektiv siyasətlərin həyata keçirilməsinə yönəlib. Bu, Avropa İttifaqının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə liderlik rolunu davam etdirməsi üçün mühüm bir addımdır.

Европейский парламент объявил борьбу с изменением климата приоритетом на COP30
Вопрос борьбы с изменением климата занимает важное место в повестке дня стран мира. Шаги, предпринимаемые в этой области, и принимаемые решения напрямую влияют на жизнь будущих поколений. Для предотвращения негативных последствий изменения климата необходимы международное сотрудничество и совместные усилия.
Редакция сообщает, что Европейский парламент определил свои приоритеты для Конференции ООН по изменению климата (COP30), которая пройдет в Белене, Бразилия. Это решение предусматривает подтверждение приверженности предотвращению изменения климата и ограничению глобального потепления до 1,5°C.
Этот документ, подготовленный Комитетом Европейского парламента по окружающей среде, общественному здравоохранению и безопасности пищевых продуктов, определяет ключевые вопросы, которые будут обсуждаться на COP30. Цель Комитета — установить более амбициозные цели в борьбе с изменением климата и обеспечить принятие конкретных мер для их достижения. В этом контексте приоритетными определены такие вопросы, как снижение воздействия изменения климата, переход к чистой энергии и устойчивое развитие. Решение Парламента направлено на укрепление международного сотрудничества в борьбе с изменением климата и реализацию более эффективной политики в этой области. Это важный шаг для Европейского Союза в продолжении его лидирующей роли в борьбе с изменением климата.