Avropa ölkələri Ukraynadakı vəziyyətin tənzimlənməsi çərçivəsində ölkənin hava məkanının təhlükəsizliyini təmin etmək planlarını nəzərdən keçirirlər. Məqsəd mülki aviasiyanın tam fəaliyyətini bərpa etməkdir.
Redaksiya The Telegraph nəşrinə istinadla xəbər verir ki, Avropa rəsmiləri hərbi aviasiyaya qapalı zona yaradılması imkanını müzakirə edirlər. Bu sxemin ilk mərhələdə Ukraynanın qərb hissəsində tətbiq ediləcəyi, sonradan isə tədricən şərq istiqamətinə genişləndiriləcəyi bildirilir. Məqsəd “ölkənin bütün ərazisinin kommersiya aviasiya uçuşları üçün kifayət qədər təhlükəsiz hala gətirilməsi”dir.
Məsələ ilə bağlı planlara görə, bu prosesdə Qərb istehsalı qırıcı təyyarələr və yerüstü hava hücumundan müdafiə sistemləri də iştirak edə bilər. İlk olaraq Lvov hava limanının və Ukraynanın qərbindəki digər aeroportların açılması nəzərdə tutulur.

European countries discuss ensuring the security of Ukraine's airspace
European countries are considering plans to ensure the security of the country's airspace as part of the settlement of the situation in Ukraine. The goal is to restore full operation of civil aviation.
The editorial office reports, citing The Telegraph, that European officials are discussing the possibility of creating a no-fly zone for military aviation. It is reported that this scheme will be implemented in the western part of Ukraine in the first phase, and then gradually expanded eastward. The goal is to make “the entire territory of the country sufficiently safe for commercial aviation flights.”
According to plans related to the issue, Western-made fighter jets and ground-based air defense systems may also participate in this process. Initially, the opening of Lviv airport and other airports in western Ukraine is envisioned.