Avropa ölkələri Ukraynadakı vəziyyətin tənzimlənməsi çərçivəsində ölkənin hava məkanının təhlükəsizliyini təmin etmək planlarını nəzərdən keçirirlər. Məqsəd mülki aviasiyanın tam fəaliyyətini bərpa etməkdir.
Redaksiya The Telegraph nəşrinə istinadla xəbər verir ki, Avropa rəsmiləri hərbi aviasiyaya qapalı zona yaradılması imkanını müzakirə edirlər. Bu sxemin ilk mərhələdə Ukraynanın qərb hissəsində tətbiq ediləcəyi, sonradan isə tədricən şərq istiqamətinə genişləndiriləcəyi bildirilir. Məqsəd “ölkənin bütün ərazisinin kommersiya aviasiya uçuşları üçün kifayət qədər təhlükəsiz hala gətirilməsi”dir.
Məsələ ilə bağlı planlara görə, bu prosesdə Qərb istehsalı qırıcı təyyarələr və yerüstü hava hücumundan müdafiə sistemləri də iştirak edə bilər. İlk olaraq Lvov hava limanının və Ukraynanın qərbindəki digər aeroportların açılması nəzərdə tutulur.

Европейские страны рассматривают планы по обеспечению безопасности воздушного пространства Украины в рамках урегулирования ситуации в стране. Цель — восстановить полноценное функционирование гражданской авиации.
Редакция со ссылкой на издание The Telegraph сообщает, что европейские чиновники обсуждают возможность создания зоны, закрытой для военной авиации. Сообщается, что эта схема будет применяться на первом этапе в западной части Украины, а затем постепенно расширяться в восточном направлении. Цель — «сделать всю территорию страны достаточно безопасной для полетов коммерческой авиации».
Согласно планам по этому вопросу, в этом процессе могут также участвовать истребители западного производства и наземные системы противовоздушной обороны. В первую очередь планируется открытие аэропорта Львова и других аэропортов на западе Украины.