Avropa Komissiyası Rusiya aktivlərinin müsadirəsi məsələsindən geri çəkildi
Avropa Komissiyası, dondurulmuş Rusiya aktivlərinin müsadirəsi məsələsini Aİ sammitinin gündəliyindən çıxarıb. Bu barədə "Facebook" sosial şəbəkəsində Macarıstanın baş naziri Viktor Orban məlumat verib.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Orbanın sözlərinə görə, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen geri çəkildiyini və Rusiya aktivləri məsələsinin gündəliyə salınmayacağını bildirib. O, əlavə edib ki, gecə saatlarında aparılan gizli danışıqlar və hətta mübarizə nəticə verdi və onun anladığına görə, Komissiya sədri Rusiya aktivlərinin sabah müzakirə masasına çıxarılmayacağını deyib.
Xatırladaq ki, Aİ sammiti dekabrın 18-19-da keçirilməsi planlaşdırılır. EADaily-nin məlumatına görə, Belçika Rusiya aktivləri ilə bağlı müxtəlif tərəflərdən güclü təzyiqlərə məruz qalır, buna görə də Aİ onların Kiyevə verilməsi barədə mümkün qədər tez qərar qəbul etməlidir: əgər kimsə onlardan narazıdırsa, Avropa İttifaqını məhkəməyə verə bilər. Bu barədə Avropa diplomatiyasının rəhbəri Kaja Kallas mətbuat konfransında bildirib.

Европейская комиссия исключила вопрос конфискации замороженных российских активов из повестки саммита ЕС. Об этом сообщил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан в социальной сети "Facebook".
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что, по словам Орбана, председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен отступила и заявила, что вопрос российских активов не будет включен в повестку дня. Он добавил, что тайные переговоры и даже борьба, проведенные в ночное время, принесли результат, и, насколько он понимает, председатель Комиссии заявила, что российские активы не будут вынесены на обсуждение завтра.
Напомним, саммит ЕС планируется провести 18-19 декабря. По данным EADaily, Бельгия подвергается сильному давлению со стороны различных сторон в отношении российских активов, поэтому ЕС должен как можно скорее принять решение об их передаче Киеву: если кто-то будет недоволен, он сможет подать в суд на Европейский союз. Об этом заявила глава европейской дипломатии Кая Каллас на пресс-конференции.