Fransa prezidenti Emmanuel Makron Avropa İttifaqının Çinlə ticarət kəsirinin azaldılması istiqamətində addımlar atılmadığı halda Çindən idxal olunan məhsullara tariflər tətbiq ediləcəyini bəyan edib. O, bunun zərurət yarandığı təqdirdə Avropa tərəfinin sərt tədbirlər görməyə məcbur qalması ilə bağlı xəbərdarlıq olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Makron Les Echos nəşrinə müsahibəsində Avropanın ABŞ-nin tətbiq etdiyi mexanizmlərə bənzər tədbirlərdən istifadə edə biləcəyini qeyd edib. O, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayenlə məsələni müzakirə etdiyini, qarşıdurmanın dinc yolla həllinə ümid etdiyini və tərəfləri “aqressiv siyasət” adlandırdığı addımlardan qarşılıqlı şəkildə imtina etməyə çağırdığını vurğulayıb.
Makron, həmçinin, Çin şirkətlərinin Avropada investisiya imkanlarını genişləndirməsinin zəruri olduğunu bildirib və yarımkeçiricilər və nadir torpaq elementlərinin ixracına qoyulan məhdudiyyətlər kimi sahələrdə qarşılıqlı addımların vacibliyini qeyd edib. O, Avropa İttifaqının rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün institusional islahatların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib.
Fransa prezidentinin dekabrın 3-dən 5-dək Çin rəhbərliyi ilə keçirdiyi danışıqlar zamanı tərəflər beynəlxalq siyasət və ticarət prinsiplərinə dair fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması istiqamətində mövqelərini açıqlayıblar. Makron Pekindəki görüşlərdən sonra Çinin Avropa İttifaqına yatırımlarının genişləndirilməsinin yeni sənaye sahələrinin yaradılmasına müsbət təsir göstərəcəyini qeyd edib.

Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что Европейский союз введет тарифы на импортируемую из Китая продукцию, если не будут предприняты шаги по сокращению торгового дефицита с Китаем. Он отметил, что это предупреждение о том, что европейская сторона будет вынуждена принять жесткие меры, если возникнет такая необходимость.
Редакция сообщает, что Макрон в интервью изданию Les Echos отметил, что Европа может использовать механизмы, аналогичные тем, что применяются США. Он подчеркнул, что обсудил этот вопрос с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, выразил надежду на мирное разрешение конфликта и призвал стороны к взаимному отказу от шагов, которые он назвал «агрессивной политикой».
Макрон также заявил о необходимости расширения инвестиционных возможностей китайских компаний в Европе и отметил важность взаимных шагов в таких областях, как ограничения на экспорт полупроводников и редкоземельных элементов. Он подчеркнул важность проведения институциональных реформ для повышения конкурентоспособности Европейского союза.
В ходе переговоров президента Франции с руководством Китая с 3 по 5 декабря стороны изложили свои позиции по устранению разногласий в области международной политики и торговых принципов. Макрон отметил после встреч в Пекине, что расширение инвестиций Китая в Европейский союз положительно скажется на создании новых отраслей промышленности.