Fransa prezidenti Emmanuel Makron Avropa İttifaqının Çinlə ticarət kəsirinin azaldılması istiqamətində addımlar atılmadığı halda Çindən idxal olunan məhsullara tariflər tətbiq ediləcəyini bəyan edib. O, bunun zərurət yarandığı təqdirdə Avropa tərəfinin sərt tədbirlər görməyə məcbur qalması ilə bağlı xəbərdarlıq olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Makron Les Echos nəşrinə müsahibəsində Avropanın ABŞ-nin tətbiq etdiyi mexanizmlərə bənzər tədbirlərdən istifadə edə biləcəyini qeyd edib. O, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayenlə məsələni müzakirə etdiyini, qarşıdurmanın dinc yolla həllinə ümid etdiyini və tərəfləri “aqressiv siyasət” adlandırdığı addımlardan qarşılıqlı şəkildə imtina etməyə çağırdığını vurğulayıb.
Makron, həmçinin, Çin şirkətlərinin Avropada investisiya imkanlarını genişləndirməsinin zəruri olduğunu bildirib və yarımkeçiricilər və nadir torpaq elementlərinin ixracına qoyulan məhdudiyyətlər kimi sahələrdə qarşılıqlı addımların vacibliyini qeyd edib. O, Avropa İttifaqının rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün institusional islahatların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib.
Fransa prezidentinin dekabrın 3-dən 5-dək Çin rəhbərliyi ilə keçirdiyi danışıqlar zamanı tərəflər beynəlxalq siyasət və ticarət prinsiplərinə dair fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması istiqamətində mövqelərini açıqlayıblar. Makron Pekindəki görüşlərdən sonra Çinin Avropa İttifaqına yatırımlarının genişləndirilməsinin yeni sənaye sahələrinin yaradılmasına müsbət təsir göstərəcəyini qeyd edib.

French President Emmanuel Macron has declared that the European Union may impose tariffs on products imported from China if steps are not taken to reduce the trade deficit with China. He stated that this was a warning that Europe would be forced to take strict measures if the need arose.
The editorial reports that Macron, in an interview with Les Echos, noted that Europe could use measures similar to those imposed by the United States. He emphasized that he had discussed the issue with European Commission President Ursula von der Leyen, expressed hope for a peaceful resolution to the conflict, and called on the parties to mutually abandon actions he described as "aggressive policies.".
Macron also stated that it is necessary for Chinese companies to expand their investment opportunities in Europe and highlighted the importance of reciprocal steps in areas such as restrictions on the export of semiconductors and rare earth elements. He drew attention to the significance of implementing institutional reforms to increase the competitiveness of the European Union.
During the talks between the French President and the Chinese leadership from December 3rd to 5th, the parties clarified their positions on overcoming differences in international policy and trade principles. Macron noted after the meetings in Beijing that expanding China's investments in the European Union would have a positive impact on the creation of new industrial sectors.