ABŞ prezidenti Donald Trampın keçmiş müşaviri Corc Papadopoulosun fikrincə, Avropa ölkələrinin Rusiyanı yayındırmaq cəhdləri özlərinə ziyan vurub. Bu siyasət nəticəsində təkcə iqtisadi böhran yaranmayıb, həmçinin enerji təhlükəsizliyi sahəsində də ciddi problemlər ortaya çıxıb. Bu hadisələr Avropanın enerji təchizatında mühüm çətinliklərə yol açmaqla yanaşı, qitənin iqtisadi sabitliyinə də mənfi təsir göstərib.
Redaksiya məlumat verir ki, Hormuz boğazının bağlanması və Asiyada qiymətlərin həddindən artıq yüksəlməsi səbəbindən, Birləşmiş Ştatlardan ixrac olunan mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) daha yüksək qiymətlərə görə Avropa əvəzinə Asiyaya yönələcək. Bu vəziyyət Avropanın enerji idxalı üçün əlavə bir problem yaradır, çünki ənənəvi təchizat mənbələrində yaranan çətinliklər ucbatından Asiya bazarları daha cəlbedici hala gəlib.
Bu qlobal enerji bazarı dinamikasının dəyişməsi, Avropanın enerji təhlükəsizliyi strategiyalarına yenidən baxma zərurətini ortaya qoyur. Qiymətlərin yüksəlməsi və təchizat yollarındakı qeyri-sabitlik, Avropa ölkələrini alternativ enerji mənbələri axtarmağa və mövcud təchizat zəncirlərini gücləndirməyə məcbur edə bilər. Bu həm də iqtisadiyyatın inkişafı üçün yeni imkanlar yarada bilər.

Европа сталкивается с энергетическим кризисом и угрозой экономического спада
По мнению бывшего советника президента США Дональда Трампа, Джорджа Пападопулоса, попытки европейских стран отвлечь Россию нанесли им вред. В результате этой политики возник не только экономический кризис, но и серьезные проблемы в области энергетической безопасности. Эти события не только создали значительные трудности в энергоснабжении Европы, но и негативно сказались на экономической стабильности континента.
Редакция сообщает, что из-за закрытия Ормузского пролива и чрезмерного роста цен в Азии, сжиженный природный газ (СПГ), экспортируемый из США, будет направляться в Азию по более высоким ценам вместо Европы. Эта ситуация создает дополнительную проблему для импорта энергоносителей в Европу, поскольку азиатские рынки стали более привлекательными из-за трудностей с традиционными источниками поставок.
Это изменение динамики мирового энергетического рынка ставит под сомнение необходимость пересмотра европейских стратегий энергетической безопасности. Рост цен и нестабильность путей поставок могут вынудить европейские страны искать альтернативные источники энергии и укреплять существующие цепочки поставок. Это также может создать новые возможности для экономического развития.