ABŞ prezidenti Donald Trampın keçmiş müşaviri Corc Papadopoulosun fikrincə, Avropa ölkələrinin Rusiyanı yayındırmaq cəhdləri özlərinə ziyan vurub. Bu siyasət nəticəsində təkcə iqtisadi böhran yaranmayıb, həmçinin enerji təhlükəsizliyi sahəsində də ciddi problemlər ortaya çıxıb. Bu hadisələr Avropanın enerji təchizatında mühüm çətinliklərə yol açmaqla yanaşı, qitənin iqtisadi sabitliyinə də mənfi təsir göstərib.
Redaksiya məlumat verir ki, Hormuz boğazının bağlanması və Asiyada qiymətlərin həddindən artıq yüksəlməsi səbəbindən, Birləşmiş Ştatlardan ixrac olunan mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) daha yüksək qiymətlərə görə Avropa əvəzinə Asiyaya yönələcək. Bu vəziyyət Avropanın enerji idxalı üçün əlavə bir problem yaradır, çünki ənənəvi təchizat mənbələrində yaranan çətinliklər ucbatından Asiya bazarları daha cəlbedici hala gəlib.
Bu qlobal enerji bazarı dinamikasının dəyişməsi, Avropanın enerji təhlükəsizliyi strategiyalarına yenidən baxma zərurətini ortaya qoyur. Qiymətlərin yüksəlməsi və təchizat yollarındakı qeyri-sabitlik, Avropa ölkələrini alternativ enerji mənbələri axtarmağa və mövcud təchizat zəncirlərini gücləndirməyə məcbur edə bilər. Bu həm də iqtisadiyyatın inkişafı üçün yeni imkanlar yarada bilər.

Europe Faces Energy Crisis and Threat of Economic Recession
According to former US President Donald Trump's advisor George Papadopoulos, European countries' attempts to divert Russia have backfired. This policy has not only created an economic crisis but also led to serious problems in energy security. These events have caused significant difficulties in Europe's energy supply and negatively impacted the continent's economic stability.
The editorial reports that due to the closure of the Strait of Hormuz and excessively high prices in Asia, liquefied natural gas (LNG) exported from the United States will be directed to Asia instead of Europe due to higher prices. This situation creates an additional problem for Europe's energy imports, as Asian markets have become more attractive due to difficulties in traditional supply sources.
This shift in global energy market dynamics necessitates a re-evaluation of Europe's energy security strategies. Rising prices and instability in supply routes may force European countries to seek alternative energy sources and strengthen existing supply chains. This could also create new opportunities for economic development.