Almaniyada Rusiya casus dronları təhlükəni artırır, boşluqları üzə çıxarır
Almaniyada Rusiya casus dronlarının təhlükəsi artmaqda davam edir və bu, ciddi təhlükəsizlik boşluğunu üzə çıxarır. Dronlar təkcə qurudan deyil, həm də dənizdən buraxılır. Lakin bu təhdidlə kimin məşğul olması hələ də aydın deyil: Bundesver, polis və ya digər orqanlar.
Redaksiya xəbər verir ki, Almaniya hökuməti Rusiya tərəfindən həyata keçirilən casusluq fəaliyyətinə qarşı mübarizədə çətinliklərlə üzləşir. Dronların istifadəsi, xüsusilə də dənizdən buraxılması, ölkənin müdafiə sistemləri üçün yeni çağırışlar yaradır. Bu dronlar, əsasən, hərbi obyektlər, infrastruktur və digər kritik sahələr haqqında kəşfiyyat məlumatları toplamaq üçün istifadə olunur.
Məlumata görə, Almaniya hakimiyyəti bu təhdidə qarşı effektiv cavab strategiyası hazırlamaqda çətinlik çəkir. Müxtəlif dövlət qurumları arasında səlahiyyət bölgüsü dəqiq müəyyən edilməyib və bu da koordinasiya problemlərinə səbəb olur. Bundesver, polis və digər təhlükəsizlik orqanları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və lazımi texniki vasitələrin təmin edilməsi vacibdir.
Almaniya hökuməti, bu təhdidə qarşı mübarizə aparmaq üçün əlavə tədbirlər görməyi planlaşdırır. Bu tədbirlərə, dronların aşkarlanması və zərərsizləşdirilməsi üçün yeni texnologiyaların tətbiqi, həmçinin təhlükəsizlik orqanlarının təlim səviyyəsinin artırılması daxildir.

The threat of Russian spy drones continues to increase in Germany, exposing a serious security vulnerability. Drones are launched not only from land but also from the sea. However, it is still unclear who is dealing with this threat: the Bundeswehr, the police, or other authorities.
Redaksiya reports that the German government is facing difficulties in combating espionage activities carried out by Russia. The use of drones, especially their launch from the sea, creates new challenges for the country's defense systems. These drones are primarily used to collect intelligence on military facilities, infrastructure, and other critical areas.
According to information, German authorities are struggling to develop an effective response strategy against this threat. The division of responsibilities among various state institutions has not been clearly defined, leading to coordination problems. It is crucial to strengthen cooperation between the Bundeswehr, police, and other security agencies and to provide the necessary technical means.
The German government plans to take additional measures to combat this threat. These measures include the implementation of new technologies for detecting and neutralizing drones, as well as increasing the training level of security agencies.