Almaniya Ukraynaya 2 milyard dollardan çox hərbi yardım vəd etdi
Ukraynaya dəstək məsələsi Qərb ölkələrinin gündəmində mühüm yer tutur. Müxtəlif ölkələr tərəfindən Ukraynaya hərbi yardımın davam etdirilməsi və genişləndirilməsi ilə bağlı açıqlamalar verilir. Bu dəstək, Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək və Rusiya ilə müharibədəki vəziyyəti dəyişdirmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, Almaniya Ukraynaya təcili ehtiyaclarını ödəmək üçün yeni yardım paketi hazırlayıb. Bu paketə hava hücumundan müdafiə sistemləri, "Patriot" raketləri, radar sistemləri, dəqiq idarə olunan artilleriya, raketlər və sursat daxildir. Almaniya, həmçinin Ukraynaya iki əlavə IRIS-T hava hücumundan müdafiə sistemi, o cümlədən çox sayda idarə olunan raketlər və çiyindən atılan hava hücumundan müdafiə raketləri göndərəcək. Almaniya Müdafiə Naziri Boris Pistorius Brüsseldə keçirilən görüşdə bildirib ki, Almaniya Ukraynaya dəstəyini davam etdirəcək və genişləndirəcək. Yeni müqavilələrlə Almaniya 2 milyard avrodan (2.3 milyard ABŞ dolları) çox əlavə dəstək göstərəcək. Görüşdə ABŞ Müdafiə Naziri Pete Hegseth və Ukrayna Müdafiə Naziri Denis Şmıhal da iştirak ediblər.
Yeni dəstək vədləri, xarici hərbi yardımın son vaxtlar kəskin şəkildə azaldığını göstərən yeni məlumatlardan bir gün sonra verilib. Almaniyanın Kiel İnstitutunun məlumatına görə, Prioritetləşdirilmiş Ukrayna Tələblər Siyahısı (PURL) proqramına baxmayaraq, dəstək ilin ilk yarısı ilə müqayisədə iyul və avqust aylarında 43 faiz azalıb. ABŞ Prezidenti Donald Trampın administrasiyası Ukraynaya hərbi texnika bağışlamayıb. Rusiya müharibəni tezliklə dayandırmasa, "Tomahawk" uzun mənzilli raketlərinin göndərilməsi məsələsi müzakirə olunur, lakin bu silahların ödənişini kimin edəcəyi hələ də aydın deyil. Prioritetləşdirilmiş Ukrayna Tələblər Siyahısı (PURL) kimi tanınan maliyyələşdirmə çərçivəsində Avropa müttəfiqləri və Kanada, Kiyevin Rusiya qüvvələrini uzaq tutmasına kömək etmək üçün ABŞ silahları alır. Avqust ayından bəri təxminən 2 milyard ABŞ dolları dəyərində vəsait ayrılıb.
Hegseth bildirib ki, "bütün ölkələr məqsədləri silahlara, öhdəlikləri imkanlara və vədləri gücə çevirməlidirlər. Əsas olan budur. Sərt güc. Döyüşən tərəflərin hörmət etdiyi yeganə şey budur." Çərşənbə günü Brüsseldə keçirilən Ukrayna Müdafiə Əlaqə Qrupunun iclasında çıxış edən Almaniya Müdafiə Naziri Boris Pistorius, Qərb müttəfiqlərinin qətiyyətlərini qorumalı və Ukraynaya daha çox silah tədarük etməli olduğunu vurğulayıb. Şmıhal, ölkəsinin gələn il üçün müdafiə ehtiyaclarını 120 milyard ABŞ dolları olaraq qiymətləndirib. O bildirib ki, "Ukrayna yarısını, 60 milyard ABŞ dollarını, öz milli resurslarından qarşılayacaq. Biz tərəfdaşları digər yarısını ödəməyə dəvət edirik." Hava hücumundan müdafiə sistemlərinə ən çox ehtiyac var. Şmıhalın sözlərinə görə, təkcə keçən ay Rusiya "mülki infrastrukturumuzu və insanları hədəf alaraq 5600-dən çox zərbə dronu və 180-dən çox raket atıb". Almaniya, Kiyev hökumətinin Rusiyanın dörd ilə yaxın davam edən müharibəsinin qarşısını almaq üçün 2026-cı ildə 120 milyard ABŞ dollarına ehtiyac duyduğunu bildirməsi ilə əlaqədar olaraq, Ukraynaya 2 milyard ABŞ dollarından çox hərbi yardım vəd edib.

Германия пообещала Украине более 2 миллиардов долларов военной помощи
Вопрос поддержки Украины занимает важное место в повестке дня западных стран. Различные страны делают заявления о продолжении и расширении военной помощи Украине. Эта поддержка направлена на укрепление обороноспособности Украины и изменение ситуации в войне с Россией.
Редакция сообщает, что Германия подготовила новый пакет помощи для удовлетворения неотложных потребностей Украины. Этот пакет включает системы противовоздушной обороны, ракеты "Patriot", радарные системы, высокоточную управляемую артиллерию, ракеты и боеприпасы. Германия также отправит Украине две дополнительные системы ПВО IRIS-T, включая большое количество управляемых ракет и переносных зенитно-ракетных комплексов. Министр обороны Германии Борис Писториус заявил на встрече в Брюсселе, что Германия продолжит и расширит свою поддержку Украине. В рамках новых соглашений Германия предоставит дополнительную поддержку на сумму более 2 миллиардов евро (2,3 миллиарда долларов США). Во встрече также приняли участие министр обороны США Пит Хегсет и министр обороны Украины Денис Шмыгаль.
Новые обещания поддержки были сделаны на следующий день после появления новых данных, показывающих резкое сокращение иностранной военной помощи в последнее время. По данным Кильского института в Германии, несмотря на программу Приоритетного списка потребностей Украины (PURL), поддержка сократилась на 43 процента в июле и августе по сравнению с первой половиной года. Администрация президента США Дональда Трампа не передавала Украине военную технику. Обсуждается вопрос отправки дальнобойных ракет "Tomahawk", если Россия не прекратит войну в ближайшее время, но пока неясно, кто будет оплачивать это оружие. В рамках финансирования, известного как Приоритетный список потребностей Украины (PURL), европейские союзники и Канада закупают американское оружие, чтобы помочь Киеву сдерживать российские силы. С августа было выделено около 2 миллиардов долларов США.
Хегсет заявил, что "все страны должны превратить цели в оружие, обязательства в возможности, а обещания в силу. Это главное. Жесткая сила. Это единственное, что уважают воюющие стороны." Выступая на заседании Контактной группы по обороне Украины в Брюсселе в среду, министр обороны Германии Борис Писториус подчеркнул, что западные союзники должны сохранять решимость и поставлять Украине больше оружия. Шмыгаль оценил оборонные потребности своей страны на следующий год в 120 миллиардов долларов США. Он заявил, что "Украина покроет половину, 60 миллиардов долларов США, из своих национальных ресурсов. Мы приглашаем партнеров оплатить другую половину." Наибольшая потребность в системах противовоздушной обороны. По словам Шмыгаля, только за последний месяц Россия "выпустила более 5600 ударных дронов и более 180 ракет, нацеливаясь на нашу гражданскую инфраструктуру и людей". Германия пообещала Украине более 2 миллиардов долларов США военной помощи в связи с заявлением правительства Киева о том, что ему потребуется 120 миллиардов долларов США в 2026 году для предотвращения продолжающейся почти четыре года войны России.