Almaniya ordusu: Hərbi infrastrukturun genişləndirilməsi planları dəyişir
Almaniyanın müdafiə sahəsində baş verən son dəyişikliklər, ölkənin hərbi infrastrukturunun gələcək inkişafına yönəlmiş mühüm qərarların qəbul edilməsi ilə müşayiət olunur. Bu qərarlar, hərbi obyektlərin mülki məqsədlər üçün istifadəsinə dair əvvəlki planları yenidən nəzərdən keçirir və ordunun genişlənməsi ehtiyaclarını prioritet hesab edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Müdafiə Nazirliyinin müsteşarı Nils Hilmer, verdiyi açıqlamada, bir çox bölgədə mülki istifadə planlarının hazır olduğunu bildirdi. Lakin mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti ordunun böyüməsini zəruri edir. Hilmer, dialoq yolu ilə ortaq həllər tapmaq istədiklərini də vurğuladı. Nazirlikdən verilən açıqlamada, silahlı qüvvələrin gələcək illərdə daha da genişləndirilməsi planları çərçivəsində yeni daşınmaz əmlak ehtiyaclarının ortaya çıxdığı qeyd olunur. Bu səbəbdən, ordunun mülki istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulan dönüşüm prosesi dayandırılıb.
Tegel Hava Limanının qalan hissələrində isə böyük bir dönüşüm layihəsi davam edir. Köhnə terminal binasında sənaye parkı qurularkən, Berlin Texniki Universitetinin də əraziyə köçürülməsi planlaşdırılır. Sözügedən əmlakların hamısı, Alman ordusunun strateji daşınmaz əmlak ehtiyatına daxil ediləcək. Bu ehtiyatın, gələcəkdə ordunun artan infrastruktur ehtiyaclarına qısa müddətli həllər təqdim etməsi nəzərdə tutulur. Qərar, Federal Daşınmaz Əmlak İdarəsinin (BImA) mülkiyyətində olan 187 köhnə hərbi daşınmaz əmlakı əhatə edir. Əvvəlki qərarlardan fərqli olaraq, bu əmlakların istismardan çıxarılmayacağı bildirilir.
Təsirə məruz qalan ərazilər arasında Fürstenfeldbruckdakı keçmiş hava bazası və Berlindəki mülki uçuşlara bağlanmış Tegel Hava Limanının bəzi hissələri də var. Ölkədə məcburi hərbi xidmətin ləğv edilməsindən sonra davam edən dönüşüm prosesi, qəbul edilən moratorium qərarı ilə dayandırılıb. Nazirliyə görə, ordu, prosesin hər mərhələsində əyalət rəhbərliyi, şəhərlər və bələdiyyələrlə sıx əməkdaşlıq edəcək. Berlin əyalətinin, Tegeldə 3 min miqrantın sığınacağı yeni bir mərkəz inşa etmə planı isə bu qərarla qeyri-müəyyənliyə düşüb. Bundan əlavə, hava limanının şərq hissəsində təxminən 5 min mənzilin yerləşəcəyi yeni bir şəhər bölgəsi inşa edilməsi də hədəflənir.

Армия Германии: Планы по расширению военной инфраструктуры меняются
Последние изменения в оборонной сфере Германии сопровождаются принятием важных решений, направленных на будущее развитие военной инфраструктуры страны. Эти решения пересматривают предыдущие планы по использованию военных объектов в гражданских целях и считают приоритетными потребности расширения армии.
Redaksiya сообщает, что заместитель министра обороны Нильс Хильмер в своем заявлении сообщил о готовности планов гражданского использования во многих регионах. Однако текущая ситуация с безопасностью делает необходимым рост армии. Хильмер также подчеркнул, что они хотят найти общие решения путем диалога. В заявлении министерства отмечается, что в рамках планов дальнейшего расширения вооруженных сил в ближайшие годы возникли новые потребности в недвижимости. По этой причине процесс преобразования, предусматривающий передачу армейских объектов в гражданское пользование, был приостановлен.
В оставшихся частях аэропорта Тегель продолжается крупный проект преобразования. В здании старого терминала создается индустриальный парк, а также планируется перенос Берлинского технического университета на эту территорию. Вся упомянутая недвижимость будет включена в стратегический резерв недвижимости немецкой армии. Предполагается, что этот резерв предоставит краткосрочные решения для растущих инфраструктурных потребностей армии в будущем. Решение охватывает 187 старых военных объектов недвижимости, находящихся в собственности Федерального управления недвижимости (BImA). В отличие от предыдущих решений, сообщается, что эти объекты не будут выведены из эксплуатации.
Среди затронутых территорий — бывшая авиабаза в Фюрстенфельдбруке и некоторые части аэропорта Тегель в Берлине, закрытого для гражданских рейсов. Процесс преобразования, продолжавшийся после отмены обязательной военной службы в стране, был приостановлен принятым решением о моратории. По данным министерства, армия будет тесно сотрудничать с руководством земель, городами и муниципалитетами на каждом этапе процесса. План земли Берлин по строительству нового центра для 3 тысяч мигрантов в Тегеле оказался под вопросом из-за этого решения. Кроме того, в восточной части аэропорта планируется строительство нового городского района, где разместятся около 5 тысяч квартир.