Alma sirkəsi mətbəxdə çox yönlü köməkçi kimi tanınır. Yeməklərə meyvəvari kəskinlik və turşuluq qatmaq üçün uyğun olduğu kimi, salatlardan souslara, turşulardan müxtəlif reseptlərə qədər bir çox qidaya dad verir. Bununla yanaşı, bəzi həvəskarlar onu yeməklərdə istifadə etmirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, bu şəxslər sağlamlığa faydalı olduğu düşüncəsi ilə alma sirkəsini su ilə durulaşdırılmış kiçik “shot”lar şəklində qəbul etməyi daha çox seçirlər. Alma sirkəsinin kilo itkisinə, qan şəkərinin nəzarətinə, bağırsaq sağlamlığına və ürək sağlamlığına fayda verə biləcəyi barədə iddialar geniş yayılır. Hətta bəzi yerlərdə alma sirkəsinin xərçəng müalicəsində istifadə oluna biləcəyi barədə də sözlər dolaşır.
Qeyd olunur ki, ciddi xəstəliklərin müalicəsinə və ya sağalmanın təmininə dair etibarlı elmi sübutlar mövcud deyil. Alma sirkəsinin nə olduğu sualı da bu müzakirələrdə ön plana çıxır. Fermentləşdirilmiş alma məhsulundan əldə edilən alma sirkəsi filtrlənmiş (şəffaf) və ya filtrlənməmiş, həmçinin pasterizə edilməmiş (xam və üzvi) növlər kimi satılır.
İkinci növün bulanıq görünüşə malik olduğu bildirilir. Sağlamlıq baxımından faydalı sayılan növün tərkibində faydalı bakterilərdən ibarət canlı “ana kulturası” olduğu qeyd olunur. Bu xüsusiyyətin alma sirkəsi ilə bağlı sağlamlığa dair iddiaların əsaslarından biri kimi təqdim edildiyi vurğulanır.

Apple cider vinegar is known as a versatile assistant in the kitchen. While suitable for adding a fruity sharpness and acidity to dishes, it also adds flavor to many foods, from salads and sauces to pickles and various recipes. However, some enthusiasts do not use it in their cooking.
The editorial team reports that these individuals prefer to consume apple cider vinegar in small, diluted 'shots' with water, believing it to be beneficial for health. Claims are widespread that apple cider vinegar can aid in weight loss, blood sugar control, gut health, and heart health. In some places, there are even discussions about apple cider vinegar potentially being used in cancer treatment.
It is noted that there is no reliable scientific evidence for its use in treating serious illnesses or ensuring recovery. The question of what apple cider vinegar is also comes to the forefront in these discussions. Apple cider vinegar, derived from fermented apple products, is sold as filtered (clear) or unfiltered, as well as unpasteurized (raw and organic) varieties.
The second type is reported to have a cloudy appearance. The variety considered beneficial for health is noted to contain a live 'mother culture' of beneficial bacteria. This characteristic is highlighted as one of the main bases for health claims related to apple cider vinegar.