AIPAC: 2026-cı il seçkiləri üçün 95 milyon dollardan çox vəsait topladı
ABŞ-da fəaliyyət göstərən Amerika-İsrail İctimai Əlaqələr Komitəsinin (AIPAC) "United Democracy Project" Super PAC-ı 2026-cı ilin ara seçkiləri ərəfəsində 95 milyon dollardan çox nağd pul vəsaitinə sahib olduğunu bildirib. Bu barədə məlumat cümə günü açıqlanıb.
Redaksiya məlumat verir ki, 2025-ci ilin ikinci yarısında təşkilat 62 milyon dollar vəsait toplayıb. Bu vəsait, əsasən, seçki kampaniyaları üçün nəzərdə tutulub və təşkilatın siyasi fəaliyyətini dəstəkləmək məqsədi daşıyır. AIPAC-ın bu maliyyə imkanları, onun ABŞ siyasətindəki təsirini daha da artırır.
"United Democracy Project" Super PAC-ın topladığı vəsait, əsasən, Demokrat və Respublikaçı partiyaların namizədlərinə dəstək vermək üçün istifadə olunacaq. Bu dəstək, reklam kampaniyaları, seçkiqabağı tədbirlər və digər siyasi fəaliyyətlər vasitəsilə həyata keçiriləcək. AIPAC-ın məqsədi, İsrailə dəstək verən siyasətçilərin seçilməsinə kömək etməkdir.

Super PAC "United Democracy Project" Американо-израильского комитета по общественным связям (AIPAC), действующего в США, заявил, что располагает более чем 95 миллионами долларов наличными в преддверии промежуточных выборов 2026 года. Об этом стало известно в пятницу.
Как сообщает Redaksiya, во второй половине 2025 года организация собрала 62 миллиона долларов. Эти средства в основном предназначены для избирательных кампаний и направлены на поддержку политической деятельности организации. Эти финансовые возможности AIPAC еще больше увеличивают его влияние в американской политике.
Собранные "United Democracy Project" Super PAC средства будут в основном использоваться для поддержки кандидатов от Демократической и Республиканской партий. Эта поддержка будет осуществляться посредством рекламных кампаний, предвыборных мероприятий и другой политической деятельности. Цель AIPAC — помочь в избрании политиков, поддерживающих Израиль.