Avropa İttifaqı və Cənubi Afrika Respublikası arasında parlamentlərarası görüş gələn ilin noyabr ayında keçiriləcək. Bu görüş, tərəflər arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi və müxtəlif sahələrdə dialoqun gücləndirilməsi məqsədi daşıyır. Görüşdə müxtəlif aktual məsələlər, o cümlədən beynəlxalq əlaqələr, enerji transformasiyası və ticarət-investisiya tərəfdaşlığı müzakirə olunacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, 29-cu Avropa İttifaqı-Cənubi Afrika Respublikası Parlamentlərarası Görüşü (IPM) 5-6 noyabr 2025-ci il tarixlərində Avropa Parlamentində keçiriləcək. Bu görüş, Cənubi Afrika Respublikasının G20 sammitinə sədrliyi (22-23 noyabr 2025-ci il) ərəfəsində baş tutacaq. Görüşdən dərhal sonra Cənubi Afrika Respublikası hökuməti, Avropa Şurası və Avropa Komissiyası arasında görüş keçiriləcək. Bu görüşdə ilk Təmiz Ticarət və İnvestisiya Tərəfdaşlığının (CTIP) və Minerallar və Metallar üzrə Anlaşma Memorandumunun (MoU) imzalanması gözlənilir.
IPM-ə Avropa Parlamentinin Cənubi Afrika Respublikası ilə əlaqələr üzrə nümayəndə heyətinin sədri, cənab Udo Bullmann (S&D, DE) və Cənubi Afrika Respublikası Parlamentinin Beynəlxalq Əlaqələr və Əməkdaşlıq üzrə Portfel Komitəsinin sədri, cənab Supra Mahumapelo birgə rəhbərlik edəcəklər. Cənubi Afrika Respublikası Parlamentinin nümayəndə heyətinə əlavə olaraq beş komitə sədri də daxil olacaq. Görüşdə Cənubi Afrika Respublikasının G20-yə sədrliyi, çoxtərəfliliyin gücləndirilməsi, enerji transformasiyası və Təmiz Ticarət və İnvestisiya Tərəfdaşlığı məsələləri müzakirə olunacaq. Görüş ictimaiyyətə açıq olacaq və veb-yayım vasitəsilə yayımlanacaq. Avropa İttifaqı-Cənubi Afrika Respublikası nümayəndə heyətinin üzvlərinin siyahısı buradan əldə edilə bilər.
İsabelle ZERROUK, mətbuat katibi, əlaqə məlumatları təqdim edib: telefon nömrəsi (+32) 2 28 42742 (BXL), mobil nömrəsi (+32) 470 88 02 62 və e-poçt ünvanı isabelle.zerrouk@europarl.europa.eu. Görüşün proqramı və IPM üçün Cənubi Afrika Respublikası nümayəndə heyətinin (üzvlərin siyahısı) dərc olunub. Həmçinin, İnkişaf Komitəsi tərəfindən məhsul məlumatları da təqdim edilib.

An inter-parliamentary meeting between the European Union and the Republic of South Africa will be held in November next year. This meeting aims to further expand cooperation and strengthen dialogue between the parties in various fields. Various topical issues, including international relations, energy transformation, and trade-investment partnership, will be discussed at the meeting.
Redaksiya reports that the 29th European Union-Republic of South Africa Inter-Parliamentary Meeting (IPM) will be held at the European Parliament on 5-6 November 2025. This meeting will take place ahead of the Republic of South Africa's G20 summit presidency (22-23 November 2025). Immediately after the meeting, a meeting will be held between the Government of the Republic of South Africa, the European Council, and the European Commission. The signing of the first Clean Trade and Investment Partnership (CTIP) and a Memorandum of Understanding (MoU) on Minerals and Metals is expected at this meeting.
The IPM will be co-chaired by Mr. Udo Bullmann (S&D, DE), Chair of the European Parliament's Delegation for relations with the Republic of South Africa, and Mr. Supra Mahumapelo, Chair of the Portfolio Committee on International Relations and Cooperation of the Parliament of the Republic of South Africa. The delegation from the Parliament of the Republic of South Africa will also include five additional committee chairs. The meeting will discuss the Republic of South Africa's G20 presidency, strengthening multilateralism, energy transformation, and the Clean Trade and Investment Partnership. The meeting will be open to the public and broadcast via webcast. The list of members of the European Union-Republic of South Africa delegation can be accessed here.
Isabelle ZERROUK, Press Officer, provided contact information: telephone number (+32) 2 28 42742 (BXL), mobile number (+32) 470 88 02 62, and email address isabelle.zerrouk@europarl.europa.eu. The meeting program and the Republic of South Africa delegation (list of members) for the IPM have been published. Additionally, product information has been provided by the Development Committee.