Aİ Rusiyanın "kölgə donanması"na qarşı sanksiyalar tətbiq etdi
Rusiyanın "kölgə donanması"nı dəstəkləyən şəxslərə və qurumlara qarşı sanksiyalar tətbiq edilib. Bu addım, Rusiyanın müharibəni davam etdirmək üçün maliyyə imkanlarını məhdudlaşdırmaq məqsədi daşıyır. Avropa İttifaqı tərəfindən tətbiq edilən sanksiyalar, Rusiyaya qarşı müxtəlif sahələrdə təzyiqləri artırmağa yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, sanksiyalar, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Vyetnam və Rusiyada yerləşən gəmiçilik şirkətlərinə qarşı tətbiq edilib. Bu şirkətlər, Avropa İttifaqı və digər ölkələr tərəfindən tətbiq edilən məhdudlaşdırıcı tədbirlərə məruz qalan tankerlərə sahiblik edir və ya onları idarə edir. Bu tankerlər, Rusiya "kölgə donanması"nın bir hissəsi olaraq xam neft və ya neft məhsulları daşıyır.
Sanksiyalar, "Nova Shipmanagement LLC-FZ", "Citrine Marine SPC", "Hung Phat Maritime Trading" və "SeverTransBunker Company Limited" kimi hüquqi şəxslərə, həmçinin Murtaza Əli Lahani, Valeri Kildiayrov, Anar Mədatli, Talat Səfərov və Etibar Eyubov kimi fiziki şəxslərə qarşı tətbiq edilib. Avropa İttifaqı Şurasının press-relizində bildirildiyi kimi, bu şəxslərin aktivləri dondurulur və Aİ ölkələrinin vətəndaşlarına və şirkətlərinə onlara vəsait vermək qadağan edilir. Fiziki şəxslərin Aİ üzvü olan dövlətlərə girişinə və ya onlardan tranzit keçməsinə də qadağa qoyulub.
Ekspertlərin fikrincə, öz güclü donanmasına malik olmayan Ukrayna, ilk növbədə, Rusiyanın müharibəni davam etdirmək üçün vəsait əldə etməsinin qarşısını almaq məqsədilə "kölgə donanması"na qarşı dəniz blokadası tətbiq etməyə çalışır. Sanksiyalar, birbaşa və ya dolayı yolla "Rosneft" və "Lukoil" kimi böyük Rusiya dövlət neft şirkətləri ilə əlaqəli olan iş adamlarına qarşı tətbiq edilir. Hazırda, Rusiya tərəfindən Ukraynaya qarşı uzun müddət davam edən, əsassız və təxribatçı hərbi təcavüzə görə 2600-dən çox fiziki və hüquqi şəxsə məhdudlaşdırıcı tədbirlər tətbiq olunur. Ukraynanın "SeaBaby" dəniz dronları Rusiya "kölgə donanması"nın gəmilərinə hücum etməyə başlayıb.

Sanctions have been imposed against individuals and entities supporting Russia's "shadow fleet." This step aims to limit Russia's financial capacity to continue the war. The sanctions imposed by the European Union are aimed at increasing pressure on Russia in various sectors.
According to Redaksiya, the sanctions have been imposed against shipping companies based in the United Arab Emirates, Vietnam, and Russia. These companies own or operate tankers that are subject to restrictive measures imposed by the European Union and other countries. These tankers, as part of the Russian "shadow fleet," transport crude oil or oil products.
The sanctions have been imposed against legal entities such as "Nova Shipmanagement LLC-FZ," "Citrine Marine SPC," "Hung Phat Maritime Trading," and "SeverTransBunker Company Limited," as well as individuals including Murtaza Ali Lahani, Valeri Kildiyarov, Anar Madatli, Talat Safarov, and Etibar Eyubov. As stated in the press release from the Council of the European Union, the assets of these individuals are frozen, and EU citizens and companies are prohibited from providing them with funds. Entry into or transit through EU member states is also prohibited for these individuals.
According to experts, Ukraine, which does not have its own strong navy, is primarily trying to impose a naval blockade against the "shadow fleet" to prevent Russia from obtaining funds to continue the war. The sanctions are imposed against businessmen directly or indirectly linked to major Russian state-owned oil companies such as "Rosneft" and "Lukoil." Currently, restrictive measures are applied to more than 2,600 individuals and legal entities due to Russia's long-standing, unfounded, and provocative military aggression against Ukraine. Ukraine's "SeaBaby" naval drones have begun attacking ships of the Russian "shadow fleet."