Aİ Rusiyanın "kölgə donanması"na qarşı sanksiyalar tətbiq etdi
Rusiyanın "kölgə donanması"nı dəstəkləyən şəxslərə və qurumlara qarşı sanksiyalar tətbiq edilib. Bu addım, Rusiyanın müharibəni davam etdirmək üçün maliyyə imkanlarını məhdudlaşdırmaq məqsədi daşıyır. Avropa İttifaqı tərəfindən tətbiq edilən sanksiyalar, Rusiyaya qarşı müxtəlif sahələrdə təzyiqləri artırmağa yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, sanksiyalar, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Vyetnam və Rusiyada yerləşən gəmiçilik şirkətlərinə qarşı tətbiq edilib. Bu şirkətlər, Avropa İttifaqı və digər ölkələr tərəfindən tətbiq edilən məhdudlaşdırıcı tədbirlərə məruz qalan tankerlərə sahiblik edir və ya onları idarə edir. Bu tankerlər, Rusiya "kölgə donanması"nın bir hissəsi olaraq xam neft və ya neft məhsulları daşıyır.
Sanksiyalar, "Nova Shipmanagement LLC-FZ", "Citrine Marine SPC", "Hung Phat Maritime Trading" və "SeverTransBunker Company Limited" kimi hüquqi şəxslərə, həmçinin Murtaza Əli Lahani, Valeri Kildiayrov, Anar Mədatli, Talat Səfərov və Etibar Eyubov kimi fiziki şəxslərə qarşı tətbiq edilib. Avropa İttifaqı Şurasının press-relizində bildirildiyi kimi, bu şəxslərin aktivləri dondurulur və Aİ ölkələrinin vətəndaşlarına və şirkətlərinə onlara vəsait vermək qadağan edilir. Fiziki şəxslərin Aİ üzvü olan dövlətlərə girişinə və ya onlardan tranzit keçməsinə də qadağa qoyulub.
Ekspertlərin fikrincə, öz güclü donanmasına malik olmayan Ukrayna, ilk növbədə, Rusiyanın müharibəni davam etdirmək üçün vəsait əldə etməsinin qarşısını almaq məqsədilə "kölgə donanması"na qarşı dəniz blokadası tətbiq etməyə çalışır. Sanksiyalar, birbaşa və ya dolayı yolla "Rosneft" və "Lukoil" kimi böyük Rusiya dövlət neft şirkətləri ilə əlaqəli olan iş adamlarına qarşı tətbiq edilir. Hazırda, Rusiya tərəfindən Ukraynaya qarşı uzun müddət davam edən, əsassız və təxribatçı hərbi təcavüzə görə 2600-dən çox fiziki və hüquqi şəxsə məhdudlaşdırıcı tədbirlər tətbiq olunur. Ukraynanın "SeaBaby" dəniz dronları Rusiya "kölgə donanması"nın gəmilərinə hücum etməyə başlayıb.

ЕС ввел санкции против российского "теневого флота"
Введены санкции против лиц и организаций, поддерживающих российский "теневой флот". Этот шаг направлен на ограничение финансовых возможностей России для продолжения войны. Санкции, введенные Европейским союзом, призваны усилить давление на Россию в различных сферах.
Redaksiya сообщает, что санкции введены против судоходных компаний, расположенных в Объединенных Арабских Эмиратах, Вьетнаме и России. Эти компании владеют или управляют танкерами, подпадающими под ограничительные меры, введенные Европейским союзом и другими странами. Эти танкеры перевозят сырую нефть или нефтепродукты в рамках российского "теневого флота".
Санкции введены против юридических лиц, таких как "Nova Shipmanagement LLC-FZ", "Citrine Marine SPC", "Hung Phat Maritime Trading" и "SeverTransBunker Company Limited", а также против физических лиц, включая Муртазу Али Лахани, Валерия Кильдияйрова, Анара Медатли, Талата Сафарова и Этибара Эюбова. Как указано в пресс-релизе Совета Европейского союза, активы этих лиц замораживаются, а гражданам и компаниям стран ЕС запрещено предоставлять им средства. Физическим лицам также запрещен въезд или транзит через страны-члены ЕС.
По мнению экспертов, Украина, не имеющая собственного мощного флота, в первую очередь пытается применить морскую блокаду против "теневого флота" с целью помешать России получать средства для продолжения войны. Санкции вводятся против бизнесменов, прямо или косвенно связанных с крупными российскими государственными нефтяными компаниями, такими как "Роснефть" и "Лукойл". В настоящее время ограничительные меры применяются к более чем 2600 физическим и юридическим лицам за длительную, необоснованную и провокационную военную агрессию России против Украины. Морские дроны Украины "SeaBaby" начали атаковать суда российского "теневого флота".