Ağ Evin açıqlamasında bildirilib ki, Qrenlandiya üzərində nəzarət ABŞ-nin Arktika regionundakı mövqelərinin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Rəsmi mövqeyə görə, bu addım regionda təhlükəsizlik balansının qorunmasına xidmət edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ağ Ev nümayəndəsi jurnalistin ABŞ-nin Qrenlandiyaya nəzarətdən nə əldə edəcəyi ilə bağlı sualını cavablandırıb. Bildirilib ki, əsas məqsəd Arktika regionuna nəzarəti təmin etmək və Çinlə Rusiyanın bu ərazidə fəaliyyət imkanlarını məhdudlaşdırmaqdır.
Açıqlamada vurğulanıb ki, Qrenlandiya üzərində nəzarət Çinin və Rusiyanın Arktikada mümkün aqressiv addımlarının qarşısını almaq üçün zəmanət kimi qiymətləndirilir. Mövzu ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının təhlükəsizlik prioritetləri çərçivəsində şərh edilib.

Белый дом объяснил стратегическое значение контроля над Гренландией для США
В заявлении Белого дома сообщается, что контроль над Гренландией имеет важное значение для укрепления позиций США в Арктическом регионе. Согласно официальной позиции, этот шаг служит поддержанию баланса безопасности в регионе.
Редакция сообщает, что представитель Белого дома ответил на вопрос журналиста о том, что получит США от контроля над Гренландией. Было заявлено, что основная цель — обеспечить контроль над Арктическим регионом и ограничить возможности Китая и России в этой зоне.
В заявлении подчеркивается, что контроль над Гренландией рассматривается как гарантия предотвращения возможных агрессивных действий Китая и России в Арктике. Тема была прокомментирована в рамках приоритетов безопасности администрации президента США Дональда Трампа.