ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuelaya məxsus neft üzərində hüquqların geri alınacağını bəyan edərək, ABŞ şirkətlərinin əvvəlki illərdə ölkədən çıxarıldığını və bu hüquqların yenidən əldə edilməsinin məqsəd qoyulduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Vaşinqton bu məsələdə geri addım atmaq niyyətində deyil.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesueladan neft və digər aktivlərin qaytarılmasını tələb edib, əks halda ölkəyə qarşı hərbi güc tətbiqinin istisna edilmədiyini vurğulayıb. O, Venesuela sahilləri yaxınlığında ABŞ-ın ən böyük donanmasının toplaşdığını və sanksiyaya məruz qalan tankerələrə qarşı tam blokada elan edildiyini açıqlayıb.
Məlumata görə, Venesuela hakimiyyəti ölkədən çıxan gəmiləri qorumaq məqsədilə dəniz müşayiət qüvvələri göndərib. ABŞ tərəfi isə bu müşayiətə qarşı tədbirlərin görülməsinə hazırlaşdığını bəyan edib.
Venesuela prezidenti Nikolas Maduro isə neft ixracının davam etdiriləcəyini və bunun “istənilən qiymətə” həyata keçiriləcəyini açıqlayıb. Tərəflər arasında artan gərginlik ABŞ və Venesuela arasında mümkün hərbi qarşıdurma ehtimalını yüksəldən əsas amil kimi qiymətləndirilir.

Напряженность между США и Венесуэлой растет: Трамп заявил о возвращении нефтяных прав
Президент США Дональд Трамп заявил о возвращении прав на венесуэльскую нефть, отметив, что американские компании были выведены из страны в предыдущие годы, и теперь ставится цель вновь получить эти права. По его словам, Вашингтон не намерен отступать в этом вопросе.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп потребовал возвращения нефти и других активов из Венесуэлы, подчеркнув, что применение военной силы против страны не исключается. Он заявил, что у берегов Венесуэлы собрался крупнейший флот США, и объявлена полная блокада танкеров, попавших под санкции.
Согласно информации, венесуэльские власти направили морские конвои для защиты судов, покидающих страну. Американская сторона, в свою очередь, заявила о готовности принять меры против этого конвоя.
Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что экспорт нефти будет продолжен и будет осуществляться «любой ценой». Растущая напряженность между сторонами оценивается как основной фактор, повышающий вероятность возможного военного столкновения между США и Венесуэлой.