ABŞ hökuməti Venesuela ilə əlaqəli olduğu bildirilən Bella bir adlı neft tankerinin müsadirə olunması imkanını nəzərdən keçirir. Məlumata görə, hazırda ABŞ Sahil Mühafizəsi əməliyyat üçün əlavə qüvvələrin cəlb olunmasını gözləyir.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, ABŞ Sahil Mühafizəsi sanksiyalara məruz qalan gəmilərə minmə və onların ələ keçirilməsi də daxil olmaqla hüquq-mühafizə tədbirləri həyata keçirmək səlahiyyətinə malikdir. Bununla yanaşı, qurum artan vəzifə yükü, o cümlədən axtarış-xilasetmə və narkotiklərlə mübarizə əməliyyatları üçün resurs çatışmazlığını etiraf edir.
Məlumatda qeyd olunur ki, bundan əvvəl ABŞ-ın Karib hövzəsinə əlavə hərbi qüvvələr və xüsusi təyinatlı hava vasitələri göndərdiyi bildirilib. Ayrı mənbələrin məlumatına əsasən, son günlərdə Puerto-Rikonun Aquadilla bölgəsinə Osprey tipli uçuş aparatları və əlavə MC yüz otuz J Commando ikinci təyyarələri yerləşdirilib.
Xatırladaq ki, dekabrın iyirmi ikisində ABŞ Sahil Mühafizəsi Bella bir tankerinin təqibinə başlayıb. Daha əvvəl isə ABŞ-ın Venesuela sahilləri yaxınlığında üçüncü bir neft tankerini saxladığı barədə məlumat yayılmışdı.

The US government is considering the possibility of confiscating an oil tanker named Bella, which is reported to be linked to Venezuela. According to information, the US Coast Guard is currently awaiting the involvement of additional forces for the operation.
The editorial reports, citing Reuters, that the US Coast Guard has the authority to carry out law enforcement measures, including boarding and seizing ships subject to sanctions. However, the agency acknowledges a shortage of resources for its increasing workload, including search and rescue and anti-drug operations.
It is noted that previously, the US reportedly sent additional military forces and special aviation assets to the Caribbean. According to separate sources, Osprey-type aircraft and additional MC-130J Commando aircraft have been deployed to the Aguadilla region of Puerto Rico in recent days.
It is recalled that on December 22nd, the US Coast Guard began pursuing the Bella tanker. Earlier, information was disseminated that the US had detained a third oil tanker near the Venezuelan coast.