ABŞ Ukrayna ordusunun maliyyələşdirilməsini dayandırır
ABŞ vitse-prezidenti Cey Di Vens Fox News-a müsahibəsində bildirib ki, Vaşinqton Ukrayna ordusunun maliyyələşdirilməsini dayandırır və məqsəd münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olmaqdır. “Biz bu münaqişənin sülh yolu ilə həllini istəyirik”, — deyə Vens vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, vitse-prezident həmçinin ABŞ prezidenti Donald Trampın, Çinin Rusiya nefti almasına görə bu ölkəyə qarşı rüsumlar tətbiq etməyi düşündüyünü, lakin hələ yekun qərarın qəbul edilmədiyini açıqlayıb.
Siyasi analitiklər hesab edirlər ki, maliyyələşdirmənin dayandırılması və yeni iqtisadi təzyiq mexanizmlərinin nəzərdən keçirilməsi Ukrayna müharibəsində danışıqlar prosesini sürətləndirə bilər.

Вице-президент США Джей Ди Вэнс в интервью Fox News заявил, что Вашингтон прекращает финансирование украинской армии, и целью является достижение мирного урегулирования конфликта. «Мы хотим мирного урегулирования этого конфликта», — подчеркнул Вэнс.
Редакция сообщает, что вице-президент также заявил, что президент США Дональд Трамп рассматривает возможность введения пошлин против Китая за покупку российской нефти, но окончательное решение еще не принято.
Политические аналитики считают, что прекращение финансирования и рассмотрение новых механизмов экономического давления могут ускорить переговорный процесс в украинском конфликте.