ABŞ Ukrayna ordusunun maliyyələşdirilməsini dayandırır
ABŞ vitse-prezidenti Cey Di Vens Fox News-a müsahibəsində bildirib ki, Vaşinqton Ukrayna ordusunun maliyyələşdirilməsini dayandırır və məqsəd münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olmaqdır. “Biz bu münaqişənin sülh yolu ilə həllini istəyirik”, — deyə Vens vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, vitse-prezident həmçinin ABŞ prezidenti Donald Trampın, Çinin Rusiya nefti almasına görə bu ölkəyə qarşı rüsumlar tətbiq etməyi düşündüyünü, lakin hələ yekun qərarın qəbul edilmədiyini açıqlayıb.
Siyasi analitiklər hesab edirlər ki, maliyyələşdirmənin dayandırılması və yeni iqtisadi təzyiq mexanizmlərinin nəzərdən keçirilməsi Ukrayna müharibəsində danışıqlar prosesini sürətləndirə bilər.

US Vice President J.D. Vance stated in an interview with Fox News that Washington is halting the financing of the Ukrainian army, and the goal is to achieve a peaceful resolution to the conflict. “We want a peaceful resolution to this conflict,” Vance emphasized.
The vice president also announced that US President Donald Trump is considering imposing tariffs against China for buying Russian oil, but that a final decision has not yet been made.
Political analysts believe that the cessation of funding and the consideration of new economic pressure mechanisms could accelerate the negotiation process in the Ukraine war.