ABŞ səfirinin İsraildəki fəaliyyəti dini bəyanatlar səbəbilə gündəmə gəlib
ABŞ-nin İsraildəki səfiri Hakkabi diplomatik missiyasını dini baxışlarla əsaslandıran açıqlama ilə çıxış edib. O, vəzifəsinin İsraili xeyir-dua ilə dəstəkləməklə Tanrının razılığını qazanmaq olduğunu bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, səfir çıxışı zamanı Müqəddəs Kitabdan sitat gətirərək İsraili dəstəkləyənlərin Tanrı tərəfindən xeyir-dua alacağını, əleyhinə olanların isə cəzalandırılacağını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ABŞ Tanrının xeyir-duasını qazanmaq üçün İsraili dəstəkləməlidir.
Səfir qeyd edib ki, diplomatik fəaliyyətini bu inanc üzərində qurur və ABŞ-nin İsrailə münasibətdə mövqeyi məhz bu prinsipə əsaslanmalıdır. Açıqlama beynəlxalq ictimaiyyətdə diplomatiya ilə dini ritorikanın qarışdırılması mövzusunda müzakirələrə səbəb olub.

Посол США в Израиле Хаккаби выступил с заявлением, обосновывающим свою дипломатическую миссию религиозными взглядами. Он заявил, что его задача — заслужить одобрение Бога, поддерживая Израиль благословениями.
Редакция сообщает, что во время своего выступления посол, цитируя Библию, подчеркнул, что те, кто поддерживает Израиль, получат благословение от Бога, а те, кто против, будут наказаны. По его словам, США должны поддерживать Израиль, чтобы заслужить Божье благословение.
Посол отметил, что строит свою дипломатическую деятельность на этой вере и что позиция США в отношении Израиля должна основываться именно на этом принципе. Заявление вызвало дискуссии в международном сообществе по поводу смешения дипломатии и религиозной риторики.