ABŞ-da Rusiya əleyhinə yeni sanksiyaların hazırlanması barədə məlumatlar yayılıb. Bu addımlar, Ukrayna ilə müharibəyə dair sülh sazişini diktator Vladimir Putinin rədd etməsi halında tətbiq ediləcək.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, Bloomberg nəşri Vaşinqtonda Rusiya əleyhinə yeni sanksiyaların hazırlanması barədə məlumat yayıb. Mənbələrin məlumatına görə, yeni tədbirlər artıq bu həftə açıqlana bilər. Həmçinin, Rusiya neftini daşıyan "kölgə donanması" adlandırılan tankerlərə qarşı sanksiyaların tətbiqi də nəzərdən keçirilir.
Ukraynanın ABŞ-dakı səfiri Olqa Stefanişina da bildirib ki, bir qrup senator ABŞ Senatına "Decreasing Russian Oil Profits Act of 2025" adlı ikitərəfli qanun layihəsini təqdim edib. Bu qanun layihəsi Rusiyadan neft və neft məhsullarının alınmasına və ya onların idxalına kömək edən şəxslərə qarşı sanksiyalar nəzərdə tutur.
ABŞ Maliyyə Nazirliyinin verdiyi lisenziya, adı çəkilən bankların 50% və ya daha çox paya sahib olduğu şirkətlərə də şamil edilir. Lakin bu icazə yalnız mülki nüvə enerjisinin dəstəklənməsi üçün həyata keçirilən əməliyyatlara aiddir. Digər əməliyyatlar sanksiyalara tabedir.
Nazirlik, müəyyən Rusiya bankları ilə 18 iyun 2026-cı il tarixinədək müəyyən əməliyyatların aparılmasına icazə verən ümumi lisenziya verib. Söhbət 21 noyabr 2024-cü il tarixinədək başlanmış layihələrlə bağlı əməliyyatlardan gedir.
ABŞ Maliyyə Nazirliyi tərəfindən verilən müvafiq açıqlamada, sanksiyaların mülki nüvə energetikası layihələrində iştirak edən müəssisələrdən qismən götürüldüyü qeyd olunur.
Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidenti Donald Trampın administrasiyası bir sıra Rusiya banklarına qarşı sanksiyaları müvəqqəti dayandırıb.

Появляется информация о подготовке новых санкций против России в США. Эти меры будут введены в случае отказа диктатора Владимира Путина от мирного соглашения по войне с Украиной.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что издание Bloomberg распространило информацию о подготовке новых санкций против России в Вашингтоне. По данным источников, новые меры могут быть объявлены уже на этой неделе. Также рассматривается введение санкций против танкеров, называемых «теневым флотом», перевозящих российскую нефть.
Посол Украины в США Ольга Стефанишина также сообщила, что группа сенаторов представила в Сенат США двусторонний законопроект под названием «Decreasing Russian Oil Profits Act of 2025». Этот законопроект предусматривает санкции против лиц, содействующих покупке или импорту нефти и нефтепродуктов из России.
Лицензия, выданная Министерством финансов США, распространяется и на компании, в которых указанные банки владеют 50% или более акций. Однако это разрешение касается только операций, проводимых для поддержки гражданской ядерной энергетики. Другие операции подпадают под санкции.
Министерство выдало общую лицензию, разрешающую проведение определенных операций с некоторыми российскими банками до 18 июня 2026 года. Речь идет об операциях, связанных с проектами, начатыми до 21 ноября 2024 года.
В соответствующем заявлении Министерства финансов США отмечается, что санкции частично сняты с предприятий, участвующих в проектах гражданской ядерной энергетики.
Администрация президента США Дональда Трампа временно приостановила действие санкций против ряда российских банков.