ABŞ qüvvələri Venesuela nefti daşıyan 2 tankeri ələ keçirib
ABŞ hökuməti Venesuela neft ixracı ilə əlaqələndirilən 2 tankerə qarşı ardıcıl əməliyyatlar həyata keçirdiyini açıqlayıb. Əməliyyatlar Şimali Atlantik okeanı və Karib hövzəsində baş verib və ABŞ qüvvələrinin birbaşa müdaxiləsi ilə nəticələnib.
Redaksiya BBC news-a istinadla xəbər verir ki, Rusiya bayrağı altında üzən Marinera tankeri təxminən 2 həftəlik təqibdən sonra İslandiya ilə Şotlandiya arasındakı sularda saxlanılıb. Əməliyyat zamanı Böyük Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri hava və dəniz vasitələri ilə logistik dəstək göstərib.
ABŞ tərəfi Karib hövzəsində saxlanılan M T Sophia tankerini isə qeyri-qanuni fəaliyyətlərdə ittiham edib. Rəsmi açıqlamada bildirilir ki, bu tanker Venesuela mənşəli xam neftin daşınmasında iştirak edib.
Məlumata görə, bu addımlar ABŞ-nin Venesuela xam neftinin ixracını kəskin şəkildə məhdudlaşdırmaq strategiyasının tərkib hissəsidir. Hadisələr, Venesuela Prezidenti Nikolas Maduronun Karakasdakı iqamətgahında xüsusi təyinatlılar tərəfindən saxlanılmasından bir neçə gün sonra baş verib.

Силы США захватили 2 танкера, перевозивших венесуэльскую нефть
Правительство США объявило о проведении серии операций против 2 танкеров, связанных с экспортом венесуэльской нефти. Операции проходили в Северной Атлантике и Карибском бассейне и привели к прямому вмешательству сил США.
Редакция сообщает со ссылкой на BBC News, что танкер Marinera, плававший под российским флагом, был задержан в водах между Исландией и Шотландией после примерно двухнедельной погони. В ходе операции Военно-морские силы Великобритании оказывали логистическую поддержку с воздуха и моря.
Американская сторона обвинила танкер M T Sophia, задержанный в Карибском бассейне, в незаконной деятельности. В официальном заявлении говорится, что этот танкер участвовал в перевозке сырой нефти венесуэльского происхождения.
Согласно информации, эти шаги являются частью стратегии США по резкому ограничению экспорта венесуэльской сырой нефти. События произошли через несколько дней после задержания президента Венесуэлы Николаса Мадуро спецназом в его резиденции в Каракасе.