ABŞ Qəzzadakı atəşkəs razılaşmasına nəzarət üçün İsrailə 200 hərbçi göndərir
ABŞ administrasiyası Qəzzada atəşkəs razılaşmasının icrasını dəstəkləmək və nəzarət etmək məqsədilə təxminən 200 hərbçinin İsrailə göndərildiyini açıqlayıb. ABŞ Mərkəzi Komandanlığı bu proses çərçivəsində “mülki-hərbi koordinasiya mərkəzi” yaradacaq.
Redaksiya AP News-a istinadla xəbər verir ki, yeni mərkəzin əsas məqsədi humanitar yardımların bölgəyə təhlükəsiz şəkildə çatdırılması və əməliyyatların logistik idarə edilməsidir. ABŞ rəsmilərinin sözlərinə görə, hərbçilər Qəzzaya daxil olmayacaq, fəaliyyətləri İsrail ərazisi ilə məhdudlaşacaq.
Pentaqon rəsmiləri bildiriblər ki, ABŞ qüvvələrinin bir hissəsi artıq İsrailə çatıb. Həftəsonuna qədər koordinasiya mərkəzinin tam fəaliyyətə başlaması və digər beynəlxalq tərəfdaşların – o cümlədən Qətər, Türkiyə və Misirin də prosesə qoşulması gözlənilir.

США отправляют 200 военнослужащих в Израиль для контроля за соглашением о прекращении огня в Газе
Администрация США объявила об отправке около 200 военнослужащих в Израиль с целью поддержки и контроля за выполнением соглашения о прекращении огня в Газе. Центральное командование США в рамках этого процесса создаст «гражданско-военный координационный центр».
Редакция со ссылкой на AP News сообщает, что основная цель нового центра — безопасная доставка гуманитарной помощи в регион и логистическое управление операциями. По словам официальных лиц США, военнослужащие не будут входить в Газу, их деятельность будет ограничена территорией Израиля.
Представители Пентагона заявили, что часть американских сил уже прибыла в Израиль. К выходным ожидается полное начало работы координационного центра и присоединение к процессу других международных партнеров, включая Катар, Турцию и Египет.