ABŞ "Patriot"u təxirə saldı: İsveçrə müdafiəyə yenidən baxır
ABŞ-ın İsveçrəyə "Patriot" raket sistemlərinin çatdırılmasını təxirə salması, Vaşinqtonun Ukraynaya dəstəyi artırması ilə əlaqədar olaraq, bu ölkənin müdafiə qabiliyyətinə təsir edəcək. Bu qərar, İsveçrə hökumətinin müdafiə planlarını yenidən nəzərdən keçirməsinə səbəb olub və ölkənin hava hücumundan müdafiə imkanlarının gücləndirilməsi məsələsini gündəmə gətirib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ Müdafiə Nazirliyi Bernə bu həftə bildirib ki, "Patriot" sistemlərinin çatdırılmasını prioritetləşdirəcək və Ukraynada yerüstü hava hücumundan müdafiəyə diqqət yetirəcək. İsveçrə Müdafiə Nazirliyi bu barədə açıqlama verərək, ABŞ-ın qərarının İsveçrənin müdafiə planlarına təsirini qeyd edib. İsveçrə, öz hava məkanını qorumaq üçün bu sistemləri əldə etməyə böyük önəm verirdi.
Bu təxirəsalma, İsveçrənin müdafiə büdcəsində dəyişikliklərə və alternativ həll yollarının axtarışına səbəb ola bilər. İsveçrə hökuməti, digər ölkələrdən hava hücumundan müdafiə sistemləri almaq və ya mövcud sistemləri modernləşdirmək imkanlarını araşdıracaq. Bu hadisə, beynəlxalq arenada silah tədarükü və müdafiə siyasəti məsələlərinin mürəkkəbliyini bir daha nümayiş etdirir.
Nəticədə, ABŞ-ın "Patriot" sistemlərinin çatdırılmasını təxirə salması, İsveçrənin müdafiə planlarında dəyişikliklərə səbəb olacaq və ölkənin hava hücumundan müdafiə imkanlarının gücləndirilməsi üçün yeni strategiyaların hazırlanmasını tələb edəcək.

США отложили поставку "Patriot": Швейцария пересматривает оборону
Отсрочка США поставок ракетных систем "Patriot" Швейцарии, связанная с усилением поддержки Вашингтоном Украины, повлияет на обороноспособность этой страны. Это решение заставило правительство Швейцарии пересмотреть свои оборонные планы и подняло вопрос об укреплении возможностей противовоздушной обороны страны.
Редакция сообщает, что Министерство обороны США на этой неделе уведомило Берн о том, что оно будет отдавать приоритет поставкам систем "Patriot" и сосредоточится на наземной противовоздушной обороне в Украине. Министерство обороны Швейцарии выступило с заявлением по этому поводу, отметив влияние решения США на оборонные планы Швейцарии. Швейцария придавала большое значение приобретению этих систем для защиты своего воздушного пространства.
Эта отсрочка может привести к изменениям в оборонном бюджете Швейцарии и поиску альтернативных решений. Правительство Швейцарии изучит возможности приобретения систем противовоздушной обороны у других стран или модернизации существующих систем. Это событие еще раз демонстрирует сложность вопросов поставок оружия и оборонной политики на международной арене.
В результате отсрочка США поставок систем "Patriot" приведет к изменениям в оборонных планах Швейцарии и потребует разработки новых стратегий для укрепления возможностей противовоздушной обороны страны.