ABŞ Nümayəndələr Palatası: Trampın İran müharibəsinə son qoyulması təklifini rədd etdi
Amerika Birləşmiş Ştatları Nümayəndələr Palatası, İranla müharibə səlahiyyətləri haqqında qətnaməni rədd edərək Senatın qərarına qoşulub. Bu qətnamə ABŞ prezidenti Donald Trampı İrana qarşı apardığı müharibəni dayandırmağa məcbur edəcəkdi.
Redaksiya məlumat verir ki, baxmayaraq ki, səsvermə əsasən simvolik xarakter daşıyırdı, Al Jazeera-dan Patty Culhane qeyd edir ki, Demokratlar Respublikaçıları rəsmi qeydiyyata almaq üçün bu addımı atırlar.
Qətnamənin rədd edilməsi, ABŞ-ın İrana qarşı hərbi əməliyyatlarının davam etməsi ehtimalını artırır. Bu qərar, həmçinin, Konqresin xarici siyasətə təsir etmək səlahiyyətləri ilə bağlı müzakirələri də qızışdırıb.
Demokratlar, bu səsvermə vasitəsilə Respublikaçıların müharibə səlahiyyətləri məsələsində mövqeylərini açıq şəkildə bildirmələrini tələb ediblər. Bu, gələcəkdə oxşar qətnamələr qəbul edilərsə, onların necə səs verəcəklərini müəyyənləşdirməyə kömək edəcək.

Палата представителей США отклонила резолюцию о полномочиях на ведение войны с Ираном, присоединившись к решению Сената. Эта резолюция обязала бы президента США Дональда Трампа прекратить войну против Ирана.
Как сообщает Redaksiya, хотя голосование носило в основном символический характер, Пэтти Кулхейн из Al Jazeera отмечает, что демократы предпринимают этот шаг, чтобы официально зафиксировать позицию республиканцев.
Отклонение резолюции увеличивает вероятность продолжения военных действий США против Ирана. Это решение также подогрело дискуссии о полномочиях Конгресса влиять на внешнюю политику.
Демократы потребовали от республиканцев четко заявить о своей позиции по вопросу военных полномочий посредством этого голосования. Это поможет определить, как они будут голосовать в случае принятия аналогичных резолюций в будущем.