ABŞ Nümayəndələr Palatası: Trampın İran müharibəsinə son qoyulması təklifini rədd etdi
Amerika Birləşmiş Ştatları Nümayəndələr Palatası, İranla müharibə səlahiyyətləri haqqında qətnaməni rədd edərək Senatın qərarına qoşulub. Bu qətnamə ABŞ prezidenti Donald Trampı İrana qarşı apardığı müharibəni dayandırmağa məcbur edəcəkdi.
Redaksiya məlumat verir ki, baxmayaraq ki, səsvermə əsasən simvolik xarakter daşıyırdı, Al Jazeera-dan Patty Culhane qeyd edir ki, Demokratlar Respublikaçıları rəsmi qeydiyyata almaq üçün bu addımı atırlar.
Qətnamənin rədd edilməsi, ABŞ-ın İrana qarşı hərbi əməliyyatlarının davam etməsi ehtimalını artırır. Bu qərar, həmçinin, Konqresin xarici siyasətə təsir etmək səlahiyyətləri ilə bağlı müzakirələri də qızışdırıb.
Demokratlar, bu səsvermə vasitəsilə Respublikaçıların müharibə səlahiyyətləri məsələsində mövqeylərini açıq şəkildə bildirmələrini tələb ediblər. Bu, gələcəkdə oxşar qətnamələr qəbul edilərsə, onların necə səs verəcəklərini müəyyənləşdirməyə kömək edəcək.

U.S. House of Representatives Rejects Trump's Proposal to End Iran War
The United States House of Representatives has rejected a resolution on war powers concerning Iran, aligning with the Senate's decision. This resolution would have compelled U.S. President Donald Trump to halt the war against Iran.
Redaksiya reports that although the vote was largely symbolic, Patty Culhane from Al Jazeera notes that Democrats are taking this step to officially register Republicans.
The rejection of the resolution increases the likelihood of continued U.S. military operations against Iran. This decision has also intensified discussions regarding Congress's authority to influence foreign policy.
Democrats have demanded that Republicans clearly state their position on war powers through this vote. This will help determine how they will vote if similar resolutions are passed in the future.