ABŞ-nin ICE agentlərinin Olimpiya heyətinə qoşulacağını deməsi İtaliyada etirazlara səbəb oldu
İtaliya hökuməti, ABŞ-nin Olimpiya oyunları nümayəndə heyətinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün ABŞ-nin İmmiqrasiya və Gömrük İdarəsinin (ICE) agentlərinin gələn həftə Şimali İtaliyada iştirak edəcəyi barədə məlumatların ardından Amerika diplomatlarından izahat tələb etdiyini bildirib. Bu addım, iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrdə gərginlik yarada biləcək bir məsələyə işarə edir.
Redaksiya The New York Times-a istinadən məlumat verir ki, İtaliya hökuməti, ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyinin (D.H.S.) ICE agentlərinin iştirakı ilə bağlı açıqlamasından sonra, bu məsələyə aydınlıq gətirilməsini istəyib. İtaliya tərəfi, ABŞ-nin bu addımının səbəbləri və əhatə dairəsi barədə ətraflı məlumat almaq niyyətindədir. Bu, İtaliya hökumətinin suverenliyini qorumaq və ölkədəki təhlükəsizlik tədbirlərinin koordinasiyasını təmin etmək istəyindən irəli gəlir.
Məsələ, ABŞ-nin Olimpiya oyunları nümayəndə heyətinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlıdır. ABŞ-nin D.H.S.-nin açıqlamasında, ICE agentlərinin bu məqsədlə İtaliyada fəaliyyət göstərəcəyi bildirilmişdi. İtaliya hökuməti, bu cür tədbirlərin ölkənin qanunvericiliyinə və beynəlxalq protokollara uyğun olmasını təmin etmək istəyir. Bu, həm də İtaliya və ABŞ arasında mövcud olan ikitərəfli əlaqələrin və əməkdaşlığın bir hissəsidir. İtaliya, ABŞ-dən bu məsələ ilə bağlı ətraflı izahat tələb edərək, iki ölkə arasında əməkdaşlığın şəffaf və qarşılıqlı hörmət əsasında davam etməsini təmin etməyə çalışır.

Правительство Италии заявило, что потребовало разъяснений от американских дипломатов после сообщений о том, что агенты Иммиграционной и таможенной службы США (ICE) на следующей неделе будут присутствовать на севере Италии для обеспечения безопасности американской олимпийской делегации. Этот шаг указывает на вопрос, который может вызвать напряженность в дипломатических отношениях между двумя странами.
Редакция, ссылаясь на The New York Times, сообщает, что правительство Италии после заявления Министерства внутренней безопасности США (DHS) о привлечении агентов ICE потребовало прояснить этот вопрос. Итальянская сторона намерена получить подробную информацию о причинах и масштабах этого шага США. Это исходит из желания итальянского правительства защитить свой суверенитет и обеспечить координацию мер безопасности в стране.
Вопрос касается обеспечения безопасности американской олимпийской делегации. В заявлении DHS США было указано, что агенты ICE будут действовать в Италии с этой целью. Правительство Италии хочет обеспечить соответствие таких мер законодательству страны и международным протоколам. Это также является частью двусторонних отношений и сотрудничества между Италией и США. Италия, требуя подробных разъяснений от США по этому вопросу, стремится обеспечить продолжение сотрудничества между двумя странами на основе прозрачности и взаимного уважения.