ABŞ-nin ICE agentlərinin Olimpiya heyətinə qoşulacağını deməsi İtaliyada etirazlara səbəb oldu
İtaliya hökuməti, ABŞ-nin Olimpiya oyunları nümayəndə heyətinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün ABŞ-nin İmmiqrasiya və Gömrük İdarəsinin (ICE) agentlərinin gələn həftə Şimali İtaliyada iştirak edəcəyi barədə məlumatların ardından Amerika diplomatlarından izahat tələb etdiyini bildirib. Bu addım, iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrdə gərginlik yarada biləcək bir məsələyə işarə edir.
Redaksiya The New York Times-a istinadən məlumat verir ki, İtaliya hökuməti, ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyinin (D.H.S.) ICE agentlərinin iştirakı ilə bağlı açıqlamasından sonra, bu məsələyə aydınlıq gətirilməsini istəyib. İtaliya tərəfi, ABŞ-nin bu addımının səbəbləri və əhatə dairəsi barədə ətraflı məlumat almaq niyyətindədir. Bu, İtaliya hökumətinin suverenliyini qorumaq və ölkədəki təhlükəsizlik tədbirlərinin koordinasiyasını təmin etmək istəyindən irəli gəlir.
Məsələ, ABŞ-nin Olimpiya oyunları nümayəndə heyətinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlıdır. ABŞ-nin D.H.S.-nin açıqlamasında, ICE agentlərinin bu məqsədlə İtaliyada fəaliyyət göstərəcəyi bildirilmişdi. İtaliya hökuməti, bu cür tədbirlərin ölkənin qanunvericiliyinə və beynəlxalq protokollara uyğun olmasını təmin etmək istəyir. Bu, həm də İtaliya və ABŞ arasında mövcud olan ikitərəfli əlaqələrin və əməkdaşlığın bir hissəsidir. İtaliya, ABŞ-dən bu məsələ ilə bağlı ətraflı izahat tələb edərək, iki ölkə arasında əməkdaşlığın şəffaf və qarşılıqlı hörmət əsasında davam etməsini təmin etməyə çalışır.

The Italian government has stated that it has requested clarification from American diplomats following reports that U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) agents will be present in Northern Italy next week to ensure the security of the U.S. Olympic delegation. This step indicates an issue that could create tension in diplomatic relations between the two countries.
Redaksiya, citing The New York Times, reports that the Italian government has sought clarification after a statement from the U.S. Department of Homeland Security (DHS) regarding the participation of ICE agents. The Italian side intends to obtain detailed information about the reasons and scope of this U.S. action. This stems from the Italian government's desire to protect its sovereignty and ensure the coordination of security measures within the country.
The issue concerns ensuring the security of the U.S. Olympic delegation. The U.S. DHS statement indicated that ICE agents would operate in Italy for this purpose. The Italian government wants to ensure that such measures comply with the country's legislation and international protocols. This is also part of the existing bilateral relations and cooperation between Italy and the U.S. By demanding detailed clarification from the U.S. on this matter, Italy is striving to ensure that cooperation between the two countries continues on a basis of transparency and mutual respect.