ABŞ Milli Kəşfiyyatının direktoru Tulsi Gabbard Reuters agentliyində yayımlanan və Rusiyanın Ukraynanın bütün ərazisini, eləcə də Avropanın bir hissəsini ələ keçirməyi planlaşdırdığına dair iddiaları təkzib edib. O, bu məlumatların reallığı əks etdirmədiyini və yanlış təsəvvür yaratdığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tulsi Gabbard X sosial şəbəkəsində paylaşımında bu cür iddiaların qəsdən tirajlandığını, məqsədin isə ABŞ prezidenti Donald Trampın sülh təşəbbüslərini əngəlləmək, cəmiyyətdə qorxu və isteriya yaratmaq olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu yanaşma müharibənin genişlənməsinə dəstək formalaşdırmağa xidmət edir.
Gabbard qeyd edib ki, ABŞ kəşfiyyatının mövcud məlumatlarına əsasən, Rusiya NATO ilə genişmiqyaslı müharibədən yayınmağa çalışır. Bu məlumatlar amerikalı siyasətçilərə əvvəlcədən təqdim olunub və müvafiq qurumlar tərəfindən təsdiqlənib.
O, əlavə olaraq bildirib ki, Reuters materialında sitat gətirilən Konqres üzvü, Demokrat Partiyasının nümayəndəsi Mayk Kuqli də həmin kəşfiyyat məlumatları ilə məlumatlandırılıb. Gabbardın fikrincə, buna baxmayaraq, mediada yayılan iddialar reallığa uyğun olmayan təhlükə təsviri formalaşdırır.

Директор национальной разведки США Тулси Габбард опровергла сообщения агентства Reuters о планах России захватить всю территорию Украины, а также часть Европы. Она заявила, что эта информация не отражает реальность и создает ложное представление.
Редакция сообщает, что Тулси Габбард в своем посте в социальной сети X подчеркнула, что подобные заявления намеренно распространяются с целью помешать мирным инициативам президента США Дональда Трампа, а также создать страх и истерию в обществе. По ее словам, такой подход служит формированию поддержки расширения войны.
Габбард отметила, что, согласно имеющимся данным разведки США, Россия стремится избежать полномасштабной войны с НАТО. Эта информация была заранее представлена американским политикам и подтверждена соответствующими органами.
Она также добавила, что член Конгресса, представитель Демократической партии Майк Кугли, на которого ссылается материал Reuters, также был проинформирован об этих разведывательных данных. По мнению Габбард, несмотря на это, распространяемые в СМИ заявления формируют не соответствующее действительности представление об угрозе.