ABŞ Milli Kəşfiyyatının direktoru Tulsi Gabbard Reuters agentliyində yayımlanan və Rusiyanın Ukraynanın bütün ərazisini, eləcə də Avropanın bir hissəsini ələ keçirməyi planlaşdırdığına dair iddiaları təkzib edib. O, bu məlumatların reallığı əks etdirmədiyini və yanlış təsəvvür yaratdığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tulsi Gabbard X sosial şəbəkəsində paylaşımında bu cür iddiaların qəsdən tirajlandığını, məqsədin isə ABŞ prezidenti Donald Trampın sülh təşəbbüslərini əngəlləmək, cəmiyyətdə qorxu və isteriya yaratmaq olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu yanaşma müharibənin genişlənməsinə dəstək formalaşdırmağa xidmət edir.
Gabbard qeyd edib ki, ABŞ kəşfiyyatının mövcud məlumatlarına əsasən, Rusiya NATO ilə genişmiqyaslı müharibədən yayınmağa çalışır. Bu məlumatlar amerikalı siyasətçilərə əvvəlcədən təqdim olunub və müvafiq qurumlar tərəfindən təsdiqlənib.
O, əlavə olaraq bildirib ki, Reuters materialında sitat gətirilən Konqres üzvü, Demokrat Partiyasının nümayəndəsi Mayk Kuqli də həmin kəşfiyyat məlumatları ilə məlumatlandırılıb. Gabbardın fikrincə, buna baxmayaraq, mediada yayılan iddialar reallığa uyğun olmayan təhlükə təsviri formalaşdırır.

The Director of US National Intelligence, Tulsi Gabbard, has refuted claims published by Reuters alleging that Russia plans to seize all of Ukraine, as well as parts of Europe. She stated that this information does not reflect reality and creates a false impression.
The editorial reports that Tulsi Gabbard emphasized in a post on the social network X that such claims are deliberately circulated with the aim of hindering US President Donald Trump's peace initiatives and creating fear and hysteria in society. According to her, this approach serves to shape support for the escalation of war.
Gabbard noted that based on the current information of US intelligence, Russia is trying to avoid a large-scale war with NATO. This information was presented to American politicians in advance and confirmed by the relevant agencies.
She further stated that Congressman Mike Quigley, a representative of the Democratic Party, who was quoted in the Reuters material, was also informed of the intelligence data. In Gabbard's opinion, despite this, the claims circulating in the media create a depiction of a threat that is not consistent with reality.