ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri İranla mümkün döyüş əməliyyatları üçün F-22 Raptor üstün döyüş təyyarələrini və hava yanacaqdoldurma təyyarələrini İsrailə göndərib. ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası İran rejiminə qarşı hava əməliyyatına başlamağı nəzərdən keçirməyə davam etdiyi üçün, daha çox döyüş təyyarəsinin Yaxın Şərqə doğru yola çıxması ehtimal olunur.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, F-35 və F-15E döyüş təyyarələrinin Avropaya göndərilməsi də bu artımın bir hissəsidir. Bu hərəkətlər, İranın nüvə proqramı və regiondakı fəaliyyətləri ilə bağlı artan gərginlik fonunda baş verir.
Bu təyyarələrin göndərilməsi, ABŞ-nin regionda hərbi mövcudluğunu gücləndirmək və potensial təhdidlərə qarşı hazırlıqlı olmaq məqsədi daşıyır. F-22 təyyarələri öz üstün texnoloji imkanları ilə tanınır və hava üstünlüyünü təmin etmək üçün xüsusi olaraq hazırlanmışdır. Bu addımlar, beynəlxalq ictimaiyyətin İranın regiondakı rolu ilə bağlı narahatlıqlarını əks etdirir.

США: F-22 отправлены в Израиль для боя с Ираном
Военно-воздушные силы США направили в Израиль истребители F-22 Raptor и самолеты-заправщики для возможных боевых действий против Ирана. Поскольку администрация президента США Дональда Трампа продолжает рассматривать возможность начала воздушной операции против иранского режима, ожидается, что в Ближний Восток будут направлены дополнительные боевые самолеты.
Redaksiya со ссылкой на источник сообщает, что отправка истребителей F-35 и F-15E в Европу также является частью этого наращивания. Эти действия происходят на фоне растущей напряженности в связи с ядерной программой Ирана и его деятельностью в регионе.
Отправка этих самолетов направлена на усиление военного присутствия США в регионе и подготовку к потенциальным угрозам. Самолеты F-22 известны своими превосходными технологическими возможностями и специально разработаны для обеспечения превосходства в воздухе. Эти шаги отражают обеспокоенность международного сообщества ролью Ирана в регионе.