ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri İranla mümkün döyüş əməliyyatları üçün F-22 Raptor üstün döyüş təyyarələrini və hava yanacaqdoldurma təyyarələrini İsrailə göndərib. ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası İran rejiminə qarşı hava əməliyyatına başlamağı nəzərdən keçirməyə davam etdiyi üçün, daha çox döyüş təyyarəsinin Yaxın Şərqə doğru yola çıxması ehtimal olunur.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, F-35 və F-15E döyüş təyyarələrinin Avropaya göndərilməsi də bu artımın bir hissəsidir. Bu hərəkətlər, İranın nüvə proqramı və regiondakı fəaliyyətləri ilə bağlı artan gərginlik fonunda baş verir.
Bu təyyarələrin göndərilməsi, ABŞ-nin regionda hərbi mövcudluğunu gücləndirmək və potensial təhdidlərə qarşı hazırlıqlı olmaq məqsədi daşıyır. F-22 təyyarələri öz üstün texnoloji imkanları ilə tanınır və hava üstünlüyünü təmin etmək üçün xüsusi olaraq hazırlanmışdır. Bu addımlar, beynəlxalq ictimaiyyətin İranın regiondakı rolu ilə bağlı narahatlıqlarını əks etdirir.

US: F-22s Sent to Israel for Combat with Iran
The U.S. Air Force has deployed F-22 Raptor advanced fighter jets and aerial refueling aircraft to Israel for potential combat operations with Iran. As the administration of U.S. President Donald Trump continues to consider launching air operations against the Iranian regime, more fighter jets are expected to head to the Middle East.
According to Redaksiya, citing sources, the deployment of F-35 and F-15E fighter jets to Europe is also part of this buildup. These actions are taking place against a backdrop of increasing tensions related to Iran's nuclear program and its activities in the region.
The deployment of these aircraft aims to strengthen the U.S. military presence in the region and prepare for potential threats. F-22 aircraft are known for their superior technological capabilities and are specifically designed to ensure air superiority. These steps reflect the international community's concerns about Iran's role in the region.