ABŞ, İran üzərindəki hərbi gücünü artırmaq məqsədilə əlavə döyüş təyyarələri və bombardmançı təyyarələri göndərir. Müdafiə rəsmiləri martın 5-də ABŞ Mərkəzi Komandanlığının qərargahında verdikləri məlumata görə, bu addım Tehran da daxil olmaqla, İranın paytaxtı üzərindəki atəş gücünü artırmaq üçün atılır.
Redaksiya xəbər verir ki, bombardmançı təyyarələrin zərbələri gücləndirilir və əlavə qırıcı eskadronları da bölgəyə yerləşdirilir. Bu tədbirlər, İranın hərbi fəaliyyətlərinə qarşı ABŞ-nin mövqeyini daha da gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Bu strategiya, regionda mövcud olan gərginliyi nəzərə alaraq, ABŞ-nin öz strateji maraqlarını qorumaq və potensial təhdidlərə qarşı hazırlıqlı olmaq niyyətini əks etdirir. Əlavə hərbi qüvvələrin cəlb edilməsi, İranın hərbi potensialına qarşı bir növ güc nümayişi kimi dəyərləndirilir.

США направляют дополнительные боевые и бомбардировочные самолеты с целью усиления своего военного присутствия над Ираном. По данным представителей Министерства обороны, предоставленным 5 марта в штабе Центрального командования США, этот шаг направлен на увеличение огневой мощи над иранской столицей, включая Тегеран.
Redaksiya сообщает, что усиливаются удары бомбардировщиков, и в регион направляются дополнительные истребительные эскадрильи. Эти меры направлены на дальнейшее укрепление позиции США в отношении военных действий Ирана.
Эта стратегия отражает намерение США защищать свои стратегические интересы и быть готовыми к потенциальным угрозам, учитывая существующую напряженность в регионе. Привлечение дополнительных воинских контингентов также оценивается как своего рода демонстрация силы против военного потенциала Ирана.