ABŞ-ın İsraildəki səfiri Mayk Hakabi İsrailin Qəzza zolağındakı hərbi əməliyyatları ilə bağlı açıqlaması ilə gündəmə gəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, diplomat “əgər İsrail Qəzzada soyqırımı həyata keçirirsə, bu halda bunda uğursuz olur” deyərək, İsrailin mülki itkiləri azaltmaq üçün “ABŞ da daxil olmaqla heç bir ölkənin atmadığı qədər çox addım atdığını” iddia edib.
Buna baxmayaraq, BMT və beynəlxalq təşkilatların dəfələrlə xəbərdarlıq etdiyi kimi, Qəzza zolağında aclıq və humanitar böhran dərinləşməkdədir. Yerli səhiyyə mənbələrinin məlumatına görə, İsrailin ərzaq və tibbi yardım məhdudiyyətləri tətbiq etdiyi Qəzzada son 24 saat ərzində aclıq səbəbilə daha 6 nəfər həyatını itirib. Bununla da aclıqdan ölənlərin ümumi sayı 175-ə çatarkən, onlardan 93-ü isə uşaq olub.
Hazırda bölgədə humanitar yardım axınına icazə verilməməsi və infrastrukturların ciddi zədələnməsi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Beynəlxalq ictimaiyyət isə atəşkəs və yardım çağırışlarını davam etdirir.

Посол США в Израиле Майк Хакаби привлек внимание своим заявлением относительно военных операций Израиля в секторе Газа.
Редакция сообщает, что дипломат, заявив: «если Израиль совершает геноцид в Газе, то он в этом терпит неудачу», утверждал, что Израиль предпринял «больше шагов для сокращения жертв среди гражданского населения, чем любая другая страна, включая США».
Несмотря на это, как неоднократно предупреждали ООН и международные организации, голод и гуманитарный кризис в секторе Газа углубляются. По данным местных источников здравоохранения, в Газе, где Израиль ввел ограничения на поставки продовольствия и медицинской помощи, за последние 24 часа еще 6 человек погибли из-за голода. Таким образом, общее число погибших от голода достигло 175, из них 93 — дети.
В настоящее время отсутствие разрешения на поток гуманитарной помощи в регион и серьезные повреждения инфраструктуры еще больше усугубляют ситуацию. Международное сообщество продолжает призывать к прекращению огня и оказанию помощи.