ABŞ-ın İsraildəki səfiri Mayk Hakabi İsrailin Qəzza zolağındakı hərbi əməliyyatları ilə bağlı açıqlaması ilə gündəmə gəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, diplomat “əgər İsrail Qəzzada soyqırımı həyata keçirirsə, bu halda bunda uğursuz olur” deyərək, İsrailin mülki itkiləri azaltmaq üçün “ABŞ da daxil olmaqla heç bir ölkənin atmadığı qədər çox addım atdığını” iddia edib.
Buna baxmayaraq, BMT və beynəlxalq təşkilatların dəfələrlə xəbərdarlıq etdiyi kimi, Qəzza zolağında aclıq və humanitar böhran dərinləşməkdədir. Yerli səhiyyə mənbələrinin məlumatına görə, İsrailin ərzaq və tibbi yardım məhdudiyyətləri tətbiq etdiyi Qəzzada son 24 saat ərzində aclıq səbəbilə daha 6 nəfər həyatını itirib. Bununla da aclıqdan ölənlərin ümumi sayı 175-ə çatarkən, onlardan 93-ü isə uşaq olub.
Hazırda bölgədə humanitar yardım axınına icazə verilməməsi və infrastrukturların ciddi zədələnməsi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Beynəlxalq ictimaiyyət isə atəşkəs və yardım çağırışlarını davam etdirir.

US Ambassador to Israel: "If Israel is committing genocide, it's failing at it"
US Ambassador to Israel Mike Huckabee has come to the fore with his statement regarding Israel's military operations in the Gaza Strip.
The editorial office reports that the diplomat stated, "if Israel is committing genocide in Gaza, then it is failing at it," and claimed that Israel "has taken more steps than any other country, including the US," to reduce civilian casualties.
Nevertheless, as repeatedly warned by the UN and international organizations, hunger and the humanitarian crisis in the Gaza Strip are deepening. According to local health sources, in Gaza, where Israel has imposed restrictions on food and medical aid, another 6 people have lost their lives due to hunger in the last 24 hours. This brings the total number of deaths from hunger to 175, 93 of whom were children.
Currently, the lack of permission for humanitarian aid flow into the region and severe damage to infrastructure further exacerbate the situation. The international community continues its calls for a ceasefire and aid.