ABŞ hərbi qüvvələrinin Avropadan çıxarılması: Müzakirələr davam edir
Avropa ölkələrində ABŞ hərbi qüvvələrinin azaldılmasına dair müzakirələr davam edir. Bu məsələ, transatlantik əlaqələrin gələcəyi və Avropanın müdafiəsinə dair suallar doğurur. Müzakirələr, ABŞ-ın hərbi iştirakının azaldılmasına dair planların, Avropa ölkələri ilə koordinasiya olunması zərurətini vurğulayır.
Redaksiya məlumat verir ki, siyasətçilər ABŞ-ın Avropadan qoşunlarını çıxarmaq planlarını müzakirə edərkən, uzunmüddətli perspektivlərin və praktiki yanaşmaların vacibliyini qeyd edirlər. Siyasətçinin sözlərinə görə, ABŞ-ın qoşunlarını çıxarması ilə bağlı planlar, nüvə şemsiyəsi kimi təhlükəsizlik təminatının uzun müddətə təmin edilməsi və Avropa ölkələrinin hərbi qüvvələrinin bu boşluqları doldurması üçün hazırlıqların aparılması ilə müşayiət olunmalıdır.
Rumıniyanın G4Media portalının məlumatına görə, ABŞ, Rumıniya, Bolqarıstan, Macarıstan və Slovakiya da daxil olmaqla, bir neçə Şərqi Avropa ölkəsində hərbi kontingentlərini azaltmağı planlaşdırır. Mənbələrin bildirdiyinə görə, oktyabrın 27-də NATO-nun rəsmi kanalları vasitəsilə, təxminən 800 hərbçinin Rumıniyadan geri çağırılması qərarı elan edilib. Bu qərar Ağ Ev tərəfindən qəbul edilib və artıq qüvvəyə minib. Siyasətçilər, ABŞ-ın Avropadan qoşunlarını çıxarmaqla bağlı hər hansı planlarını Avropa ölkələrinin liderləri ilə razılaşdırmasının vacibliyini vurğulayırlar. Onlar, Vaşinqtonla ABŞ qoşunlarının və ya aktivlərinin çıxarılması qrafikini ətraflı əks etdirən aydın və praktiki bir razılaşmaya ümid etdiklərini bildirirlər. Bu, Avropa silahlı qüvvələrinin rotasiya aparmasına və hər hansı boşluqları doldurmasına imkan verəcək.
Fransa və Böyük Britaniya kimi böyük Avropa ölkələri, Tramp administrasiyasını, hər hansı addımların NATO ilə birgə planlaşdırılmasını və gözlənilməz olmamasını təmin etməyə çalışıblar. Onlar, Rusiyanın bunu Qərb müttəfiqləri arasında ciddi fikir ayrılığı kimi qəbul edə biləcəyini əsas gətiriblər. Avropa, amerikalıların bölgənin müdafiəsi ilə məşğul olduğu və onun sülh dividendlərindən faydalandığı bir dünyada yaşamadığını qəbul etməlidir. Bunu Avropa İttifaqının müdafiə və kosmos məsələləri üzrə komissarı və keçmiş Litva baş naziri Andryus Kubilyus "The Washington Post"-a verdiyi müsahibəsində bildirib.
Mənbələrin məlumatına görə, ABŞ-ın bu qərarının Rumıniyadakı daxili siyasi vəziyyətlə heç bir əlaqəsi yoxdur. ABŞ hərbçilərinin Macarıstandan da çıxarılması planlaşdırılır ki, bu da daha geniş strateji yenidən baxışın göstəricisidir. Kubilyus, ABŞ-ın bu cür hərəkətlərinin nə ilə nəticələnəcəyini dəqiq proqnozlaşdıra bilmədiyini bildirib. Bununla belə, o, Vaşinqtonun Avropalı müttəfiqləri ilə daha çox koordinasiya edəcəyinə ümid etdiyini söylədi. Andryus Kubilyus, ABŞ-ı Avropadakı qoşunların azaldılmasını müttəfiqləri ilə koordinasiya etməyə çağırıb. O, "Hər şey bitdi. Buna görə də, biz hazırlanmağa başlamalıyıq" dedi.

Withdrawal of US military forces from Europe: Discussions continue
Discussions continue regarding the reduction of US military forces in European countries. This issue raises questions about the future of transatlantic relations and Europe's defense. The discussions emphasize the necessity of coordinating plans for reducing US military presence with European countries.
Redaksiya reports that as politicians discuss US plans to withdraw troops from Europe, they note the importance of long-term perspectives and practical approaches. According to the politician, plans for the withdrawal of US troops must be accompanied by long-term security guarantees, such as a nuclear umbrella, and preparations for European countries' military forces to fill these gaps.
According to Romania's G4Media portal, the US plans to reduce its military contingents in several Eastern European countries, including Romania, Bulgaria, Hungary, and Slovakia. Sources indicate that on October 27, a decision to recall approximately 800 military personnel from Romania was announced through official NATO channels. This decision was adopted by the White House and has already entered into force. Politicians emphasize the importance of the US coordinating any plans for troop withdrawal from Europe with the leaders of European countries. They state their hope for a clear and practical agreement with Washington that details the schedule for the withdrawal of US troops or assets. This would allow European armed forces to conduct rotations and fill any gaps.
Major European countries like France and Great Britain have tried to ensure that the Trump administration's actions are jointly planned with NATO and are not unexpected. They argued that Russia could perceive this as a serious disagreement among Western allies. Europe must accept that it no longer lives in a world where Americans are solely responsible for the region's defense and benefit from its peace dividends. This was stated by Andrius Kubilius, the European Union's Commissioner for Defense and Space and former Lithuanian Prime Minister, in an interview with "The Washington Post".
According to sources, this US decision has no connection to the internal political situation in Romania. The withdrawal of US military personnel is also planned from Hungary, indicating a broader strategic reassessment. Kubilius stated that he could not precisely predict what the outcome of such US actions would be. However, he expressed hope that Washington would coordinate more with its European allies. Andrius Kubilius called on the US to coordinate the reduction of troops in Europe with its allies. He said, "It's all over. Therefore, we must begin to prepare."