ABŞ hərbi qüvvələrinin Avropadan çıxarılması: Müzakirələr davam edir
Avropa ölkələrində ABŞ hərbi qüvvələrinin azaldılmasına dair müzakirələr davam edir. Bu məsələ, transatlantik əlaqələrin gələcəyi və Avropanın müdafiəsinə dair suallar doğurur. Müzakirələr, ABŞ-ın hərbi iştirakının azaldılmasına dair planların, Avropa ölkələri ilə koordinasiya olunması zərurətini vurğulayır.
Redaksiya məlumat verir ki, siyasətçilər ABŞ-ın Avropadan qoşunlarını çıxarmaq planlarını müzakirə edərkən, uzunmüddətli perspektivlərin və praktiki yanaşmaların vacibliyini qeyd edirlər. Siyasətçinin sözlərinə görə, ABŞ-ın qoşunlarını çıxarması ilə bağlı planlar, nüvə şemsiyəsi kimi təhlükəsizlik təminatının uzun müddətə təmin edilməsi və Avropa ölkələrinin hərbi qüvvələrinin bu boşluqları doldurması üçün hazırlıqların aparılması ilə müşayiət olunmalıdır.
Rumıniyanın G4Media portalının məlumatına görə, ABŞ, Rumıniya, Bolqarıstan, Macarıstan və Slovakiya da daxil olmaqla, bir neçə Şərqi Avropa ölkəsində hərbi kontingentlərini azaltmağı planlaşdırır. Mənbələrin bildirdiyinə görə, oktyabrın 27-də NATO-nun rəsmi kanalları vasitəsilə, təxminən 800 hərbçinin Rumıniyadan geri çağırılması qərarı elan edilib. Bu qərar Ağ Ev tərəfindən qəbul edilib və artıq qüvvəyə minib. Siyasətçilər, ABŞ-ın Avropadan qoşunlarını çıxarmaqla bağlı hər hansı planlarını Avropa ölkələrinin liderləri ilə razılaşdırmasının vacibliyini vurğulayırlar. Onlar, Vaşinqtonla ABŞ qoşunlarının və ya aktivlərinin çıxarılması qrafikini ətraflı əks etdirən aydın və praktiki bir razılaşmaya ümid etdiklərini bildirirlər. Bu, Avropa silahlı qüvvələrinin rotasiya aparmasına və hər hansı boşluqları doldurmasına imkan verəcək.
Fransa və Böyük Britaniya kimi böyük Avropa ölkələri, Tramp administrasiyasını, hər hansı addımların NATO ilə birgə planlaşdırılmasını və gözlənilməz olmamasını təmin etməyə çalışıblar. Onlar, Rusiyanın bunu Qərb müttəfiqləri arasında ciddi fikir ayrılığı kimi qəbul edə biləcəyini əsas gətiriblər. Avropa, amerikalıların bölgənin müdafiəsi ilə məşğul olduğu və onun sülh dividendlərindən faydalandığı bir dünyada yaşamadığını qəbul etməlidir. Bunu Avropa İttifaqının müdafiə və kosmos məsələləri üzrə komissarı və keçmiş Litva baş naziri Andryus Kubilyus "The Washington Post"-a verdiyi müsahibəsində bildirib.
Mənbələrin məlumatına görə, ABŞ-ın bu qərarının Rumıniyadakı daxili siyasi vəziyyətlə heç bir əlaqəsi yoxdur. ABŞ hərbçilərinin Macarıstandan da çıxarılması planlaşdırılır ki, bu da daha geniş strateji yenidən baxışın göstəricisidir. Kubilyus, ABŞ-ın bu cür hərəkətlərinin nə ilə nəticələnəcəyini dəqiq proqnozlaşdıra bilmədiyini bildirib. Bununla belə, o, Vaşinqtonun Avropalı müttəfiqləri ilə daha çox koordinasiya edəcəyinə ümid etdiyini söylədi. Andryus Kubilyus, ABŞ-ı Avropadakı qoşunların azaldılmasını müttəfiqləri ilə koordinasiya etməyə çağırıb. O, "Hər şey bitdi. Buna görə də, biz hazırlanmağa başlamalıyıq" dedi.

В европейских странах продолжаются обсуждения по сокращению численности американских вооруженных сил. Этот вопрос поднимает вопросы о будущем трансатлантических отношений и обороне Европы. Обсуждения подчеркивают необходимость координации планов США по сокращению военного присутствия с европейскими странами.
Редакция сообщает, что политики, обсуждая планы США по выводу войск из Европы, отмечают важность долгосрочных перспектив и практических подходов. По словам политика, планы по выводу американских войск должны сопровождаться обеспечением гарантий безопасности, таких как "ядерный зонтик", на длительный срок и подготовкой вооруженных сил европейских стран к заполнению этих пробелов.
По информации румынского портала G4Media, США планируют сократить свои воинские контингенты в нескольких странах Восточной Европы, включая Румынию, Болгарию, Венгрию и Словакию. По данным источников, 27 октября по официальным каналам НАТО было объявлено о решении отозвать из Румынии около 800 военнослужащих. Это решение было принято Белым домом и уже вступило в силу. Политики подчеркивают важность согласования любых планов США по выводу войск из Европы с лидерами европейских стран. Они заявляют, что надеются на четкое и практическое соглашение с Вашингтоном, подробно отражающее график вывода американских войск или активов. Это позволит европейским вооруженным силам проводить ротацию и заполнять любые пробелы.
Крупные европейские страны, такие как Франция и Великобритания, пытались убедить администрацию Трампа обеспечить совместное планирование любых шагов с НАТО и их предсказуемость. Они приводили аргумент, что Россия может воспринять это как серьезное разногласие между западными союзниками. Европа должна признать, что она не живет в мире, где американцы занимаются защитой региона и пользуются его мирными дивидендами. Об этом заявил комиссар Европейского союза по вопросам обороны и космоса и бывший премьер-министр Литвы Андрюс Кубилюс в интервью "The Washington Post".
По данным источников, это решение США не имеет никакого отношения к внутренней политической ситуации в Румынии. Вывод американских военнослужащих также планируется из Венгрии, что является показателем более широкого стратегического пересмотра. Кубилюс заявил, что не может точно предсказать, к чему приведут такие действия США. Тем не менее, он выразил надежду, что Вашингтон будет больше координировать свои действия с европейскими союзниками. Андрюс Кубилюс призвал США координировать сокращение войск в Европе со своими союзниками. Он сказал: "Все кончено. Поэтому мы должны начать готовиться".