ABŞ hərbi qüvvələri Venesueladan neft daşıyan gəmini saxladı
ABŞ hərbi qüvvələri ötən həftə Karib dənizində neft götürmək üçün Venesuelaya gedən "Bella 1" gəmisini saxlamağa çalışıb. Bu hadisə, ABŞ-ın Venesuela neftinə qarşı sanksiyalarını tətbiq etmək səylərinin davam etdiyini göstərir.
Redaksiya The New York Times-a istinadən məlumat verir ki, "Bella 1" gəmisi, ABŞ-ın sanksiyalarına baxmayaraq, Venesuela neftini daşımaq üçün istifadə edilən bir neçə gəmidən biridir. ABŞ hökuməti, Venesuela neftinin dünya bazarlarına çıxışını məhdudlaşdırmaq və bu yolla ölkənin neft gəlirlərini azaltmaq məqsədi güdür. Bu cəhdlər, ABŞ-ın Venesuela ilə bağlı siyasətinin mühüm bir hissəsini təşkil edir.
"Bella 1" gəmisinin saxlanılması cəhdi, ABŞ-ın Karib dənizindəki hərbi fəaliyyətinin artdığını da göstərir. ABŞ hərbi gəmiləri və təyyarələri, bölgədəki gəmiçiliyi nəzarətdə saxlamaq və sanksiyaların pozulmasının qarşısını almaq üçün müntəzəm olaraq patrul xidməti aparır. Bu cür əməliyyatlar, ABŞ-ın regional təhlükəsizliyə və öz maraqlarına verdiyi önəmi nümayiş etdirir.

Военно-морские силы США задержали судно, перевозившее нефть из Венесуэлы
Военно-морские силы США на прошлой неделе предприняли попытку задержать судно "Bella 1" в Карибском море, направлявшееся в Венесуэлу для загрузки нефти. Этот инцидент демонстрирует продолжающиеся усилия США по применению санкций против венесуэльской нефти.
Redaksiya сообщает со ссылкой на The New York Times, что судно "Bella 1" является одним из нескольких судов, используемых для перевозки венесуэльской нефти, несмотря на санкции США. Правительство США стремится ограничить доступ венесуэльской нефти на мировые рынки и тем самым сократить доходы страны от нефти. Эти усилия являются важной частью политики США в отношении Венесуэлы.
Попытка задержания судна "Bella 1" также свидетельствует об усилении военной активности США в Карибском море. Военные корабли и самолеты США регулярно патрулируют регион для контроля за судоходством и предотвращения нарушений санкций. Подобные операции демонстрируют важность, которую США придают региональной безопасности и своим интересам.