ABŞ F-35 qırıcılarını radar olmadan təhvil verir
ABŞ-də istehsal olunan F-35 Lightning II qırıcılarının bir hissəsinin yeni radar sistemi olmadan təhvil verildiyi bildirilir. Məlumata görə, 2025-ci ilin iyun ayından etibarən Lockheed Martin şirkəti ABŞ-a çatdırılan F-35-lərdə yeni Northrop Grumman AN/APG-85 radarının əvəzinə balans çəkisi quraşdırır.
Redaksiya xəbər verir ki, AN/APG-85 radar sistemi hələ seriyalı istehsala tam hazır olmadığı üçün müvəqqəti olaraq təyyarələrə ballast weight yerləşdirilir. Yayılan fotoda ABŞ Dəniz Piyada Korpusuna məxsus F-35B Lightning II təyyarəsinin məhz bu balans çəkisi ilə təchiz edildiyi görünür.
Qeyd olunur ki, əvvəlki Northrop Grumman AN/APG-81 radar sistemi daha öncə istehsal olunan F-35-lərdə quraşdırılıb və hazırda ixrac edilən bütün təyyarələr həmin radar ilə təchiz edilməkdə davam edir. Bu səbəbdən ixrac versiyalarında dəyişiklik tətbiq olunmur.
Məlumata əsasən, yeni AN/APG-85 radar sistemi ilə təchiz olunmuş F-35 qırıcılarının ABŞ silahlı qüvvələrinin xidmətinə qəbuluna 2028-ci ildən başlanması gözlənilir. Ekspertlər bu keçid mərhələsinin proqramın modernləşdirilməsi çərçivəsində planlaşdırıldığını bildirirlər.

A portion of the F-35 Lightning II fighter jets manufactured in the US are reportedly being delivered without their new radar systems. According to information, starting from June 2025, Lockheed Martin is installing ballast weights instead of the new Northrop Grumman AN/APG-85 radar on F-35s delivered to the US.
The editorial reports that because the AN/APG-85 radar system is not yet fully ready for serial production, ballast weights are temporarily being placed on the aircraft. A circulated photograph shows an F-35B Lightning II aircraft belonging to the US Marine Corps equipped with precisely this ballast weight.
It is noted that the previous Northrop Grumman AN/APG-81 radar system was installed on previously manufactured F-35s, and all currently exported aircraft continue to be equipped with that radar. For this reason, no changes are being applied to the export versions.
According to the information, the acceptance of F-35 fighters equipped with the new AN/APG-85 radar system into the service of the US armed forces is expected to begin in 2028. Experts state that this transition phase is planned within the framework of the program's modernization.