ABŞ F-35 qırıcılarını radar olmadan təhvil verir
ABŞ-də istehsal olunan F-35 Lightning II qırıcılarının bir hissəsinin yeni radar sistemi olmadan təhvil verildiyi bildirilir. Məlumata görə, 2025-ci ilin iyun ayından etibarən Lockheed Martin şirkəti ABŞ-a çatdırılan F-35-lərdə yeni Northrop Grumman AN/APG-85 radarının əvəzinə balans çəkisi quraşdırır.
Redaksiya xəbər verir ki, AN/APG-85 radar sistemi hələ seriyalı istehsala tam hazır olmadığı üçün müvəqqəti olaraq təyyarələrə ballast weight yerləşdirilir. Yayılan fotoda ABŞ Dəniz Piyada Korpusuna məxsus F-35B Lightning II təyyarəsinin məhz bu balans çəkisi ilə təchiz edildiyi görünür.
Qeyd olunur ki, əvvəlki Northrop Grumman AN/APG-81 radar sistemi daha öncə istehsal olunan F-35-lərdə quraşdırılıb və hazırda ixrac edilən bütün təyyarələr həmin radar ilə təchiz edilməkdə davam edir. Bu səbəbdən ixrac versiyalarında dəyişiklik tətbiq olunmur.
Məlumata əsasən, yeni AN/APG-85 radar sistemi ilə təchiz olunmuş F-35 qırıcılarının ABŞ silahlı qüvvələrinin xidmətinə qəbuluna 2028-ci ildən başlanması gözlənilir. Ekspertlər bu keçid mərhələsinin proqramın modernləşdirilməsi çərçivəsində planlaşdırıldığını bildirirlər.

Сообщается, что часть истребителей F-35 Lightning II американского производства поставляется без новой радиолокационной системы. По имеющимся данным, с июня 2025 года компания Lockheed Martin устанавливает на F-35, поставляемые в США, балластный груз вместо нового радара Northrop Grumman AN/APG-85.
Редакция сообщает, что из-за того, что радиолокационная система AN/APG-85 еще не полностью готова к серийному производству, на самолеты временно устанавливается балластный груз. На опубликованной фотографии видно, что истребитель F-35B Lightning II, принадлежащий Корпусу морской пехоты США, оснащен именно таким балластным грузом.
Отмечается, что предыдущая радиолокационная система Northrop Grumman AN/APG-81 была установлена на ранее произведенных F-35, и все экспортируемые в настоящее время самолеты продолжают оснащаться этим радаром. По этой причине изменения в экспортные версии не вносятся.
По имеющимся данным, прием истребителей F-35, оснащенных новой радиолокационной системой AN/APG-85, на вооружение вооруженных сил США ожидается с 2028 года. Эксперты заявляют, что этот переходный этап запланирован в рамках модернизации программы.