ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuelaya qarşı mümkün hərbi əməliyyatlarla bağlı Konqresin səlahiyyətinə dair suala münasibət bildirib. O, jurnalistin hərbi zərbələr üçün qanunverici orqandan icazə alıb-almayacağı ilə bağlı sualını cavablandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, jurnalistin “Venesueladakı kartellərə qarşı hərbi hücumlara başlamaq üçün Konqresdən icazə istəyəcəksinizmi” sualına ABŞ prezidenti Donald Tramp “Mən onlara heç nə deməli deyiləm” cavabını verib.
Sözügedən açıqlama Vaşinqton və Karakas arasında gərginliyin artdığı bir dövrdə səsləndirilib. Trampın cavabı ABŞ administrasiyasının Venesuela ilə bağlı mümkün addımlarında Konqreslə məsləhətləşmə məsələsinə yanaşmasını nümayiş etdirən siyasi mesaj kimi qiymətləndirilir.

В США вновь обсуждается вопрос о военных полномочиях против Венесуэлы
Президент США Дональд Трамп прокомментировал вопрос о полномочиях Конгресса в отношении возможной военной операции против Венесуэлы. Он ответил на вопрос журналиста о том, будет ли он получать разрешение законодательного органа на нанесение военных ударов.
Как сообщает редакция, на вопрос журналиста «Будете ли вы запрашивать разрешение Конгресса на начало военных действий против венесуэльских картелей?» президент США Дональд Трамп ответил: «Мне им ничего не нужно говорить».
Данное заявление прозвучало в период обострения напряженности между Вашингтоном и Каракасом. Ответ Трампа расценивается как политический сигнал, демонстрирующий подход администрации США к вопросу консультаций с Конгрессом при принятии возможных мер в отношении Венесуэлы.