ABŞ Dövlət Departamenti Çinin Tayvana və regiondakı digər tərəflərə yönəlmiş hərbi fəaliyyətləri və ritorikasının gərginliyi əsassız şəkildə artırdığını bəyan edib.
Redaksiya məlumat verir ki, rəsmi Vaşinqton Pekini təmkinli davranmağa, Tayvana qarşı hərbi təzyiqləri dayandırmağa və bunun əvəzinə mənalı dialoqa üstünlük verməyə çağırır.
Bəyanatda ABŞ-ın Tayvan boğazında sülh və sabitliyi dəstəklədiyi, status-kvonun zorakılıq və ya məcburiyyət yolu ilə birtərəfli dəyişdirilməsinə qarşı çıxdığı xüsusi olaraq vurğulanıb.

The US State Department has stated that China's military activities and rhetoric directed at Taiwan and other parties in the region are unjustifiably increasing tensions.
The editorial reports that official Washington is calling on Beijing to exercise restraint, cease military pressure against Taiwan, and instead prioritize meaningful dialogue.
The statement specifically emphasized that the US supports peace and stability in the Taiwan Strait and opposes any unilateral change to the status quo through force or coercion.