ABŞ Dövlət Departamenti Çinin Tayvana və regiondakı digər tərəflərə yönəlmiş hərbi fəaliyyətləri və ritorikasının gərginliyi əsassız şəkildə artırdığını bəyan edib.
Redaksiya məlumat verir ki, rəsmi Vaşinqton Pekini təmkinli davranmağa, Tayvana qarşı hərbi təzyiqləri dayandırmağa və bunun əvəzinə mənalı dialoqa üstünlük verməyə çağırır.
Bəyanatda ABŞ-ın Tayvan boğazında sülh və sabitliyi dəstəklədiyi, status-kvonun zorakılıq və ya məcburiyyət yolu ilə birtərəfli dəyişdirilməsinə qarşı çıxdığı xüsusi olaraq vurğulanıb.

Государственный департамент США заявил, что военная активность и риторика Китая, направленные против Тайваня и других сторон в регионе, необоснованно усиливают напряженность.
Редакция сообщает, что официальный Вашингтон призывает Пекин к сдержанности, прекращению военного давления на Тайвань и вместо этого отдать предпочтение содержательному диалогу.
В заявлении особо подчеркивается, что США поддерживают мир и стабильность в Тайваньском проливе и выступают против одностороннего изменения статус-кво путем насилия или принуждения.