ABŞ Azərbaycan və Ermənistanla bağlı tarixi görüşün sənədlərini açıqladı
ABŞ Prezidenti Donald Trampın 8 avqustda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla Vaşinqtonda keçirdiyi tarixi görüşün yekun sənədləri dərc olunub.
Redaksiya xəbər verir ki, açıqlanan sənədlər Cənubi Qafqazda sülhün yeni mərhələsinin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir. Onların sırasında bunlar yer alır:
• Azərbaycan Prezidenti və Ermənistan Baş nazirinin Vaşinqton görüşünün nəticələrinə dair Birgə Bəyannamə;
• ABŞ hökuməti ilə Azərbaycan hökuməti arasında Strateji Əməkdaşlıq üzrə Xartiyanın hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu;
• ABŞ hökuməti ilə Ermənistan hökuməti arasında “Sülh Yolları” potensialının gücləndirilməsi üzrə tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu;
• ABŞ hökuməti ilə Ermənistan hökuməti arasında Süni İntellekt və Yarımkeçirici İnnovasiya tərəfdaşlığına dair Anlaşma Memorandumu;
• ABŞ hökuməti ilə Ermənistan hökuməti arasında Enerji Təhlükəsizliyi tərəfdaşlığına dair Anlaşma Memorandumu.

The final documents have been published from the historic meeting held in Washington on August 8 between US President Donald Trump, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
The editorial office reports that the disclosed documents are regarded as the beginning of a new stage of peace in the South Caucasus. Among them are the following:
- Joint Declaration on the Results of the Washington Meeting of the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia;
- Memorandum of Understanding on the Establishment of a Strategic Working Group for the Purpose of Preparing a Charter on Strategic Cooperation between the US Government and the Azerbaijani Government;
- Memorandum of Understanding on Partnership for Strengthening the Potential of "Paths to Peace" between the US Government and the Armenian Government;
- Memorandum of Understanding on Artificial Intelligence and Semiconductor Innovation Partnership between the US Government and the Armenian Government;
- Memorandum of Understanding on Energy Security Partnership between the US Government and the Armenian Government.