Zelenski: Ukraynada minlərlə Qərb əsgəri ola bilər
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski cümə günü bildirib ki, Rusiya ilə müharibəyə son qoymaq üçün sülh sazişinin təhlükəsizlik zəmanətlərinin bir hissəsi kimi "minlərlə" Qərb əsgəri potensial olaraq yerləşdirilə bilər. Bu, münaqişənin gedişatında əhəmiyyətli bir dəyişiklik olaraq qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski bu barədə açıqlamanı verdikdən sonra, Qərb ölkələrinin Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətləri verməsi ilə bağlı müzakirələr daha da intensivləşib. Prezidentin sözlərinə görə, bu zəmanətlər, Ukraynanın gələcək təhlükəsizliyini təmin etmək üçün, müxtəlif ölkələrdən olan hərbi qüvvələrin iştirakını nəzərdə tutur. Bu, həmçinin, Ukraynanın NATO-ya üzvlüyü məsələsinin həllinə qədər, müvəqqəti bir tədbir kimi də qiymətləndirilə bilər.
Zelenskinin açıqlaması, Qərb ölkələrinin Ukraynaya dəstəyinin gücləndirilməsi və Rusiya ilə sülh danışıqlarının aparılması üçün yeni bir impuls yarada bilər. Lakin, bu addımın reallaşması, bir sıra siyasi və hərbi çətinliklərlə üzləşə bilər. Məsələn, Qərb ölkələrinin hərbi qüvvələrinin Ukraynada yerləşdirilməsi, Rusiyanın reaksiyasına səbəb ola bilər və münaqişənin daha da genişlənməsi riskini daşıyır.

Зеленский: В Украине могут находиться тысячи западных солдат
Президент Украины Владимир Зеленский заявил в пятницу, что "тысячи" западных солдат потенциально могут быть размещены в рамках гарантий безопасности мирного соглашения для прекращения войны с Россией. Это можно расценить как значительное изменение в ходе конфликта.
Редакция сообщает, что после заявления Зеленского дискуссии о предоставлении западными странами гарантий безопасности Украине еще более активизировались. По словам президента, эти гарантии предусматривают участие вооруженных сил из разных стран для обеспечения будущей безопасности Украины. Это также можно расценить как временную меру до решения вопроса о членстве Украины в НАТО.
Заявление Зеленского может дать новый импульс для усиления поддержки Украины со стороны западных стран и проведения мирных переговоров с Россией. Однако реализация этого шага может столкнуться с рядом политических и военных трудностей. Например, размещение вооруженных сил западных стран в Украине может вызвать реакцию России и несет риск дальнейшего расширения конфликта.