Zelenski: Ukraynada minlərlə Qərb əsgəri ola bilər
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski cümə günü bildirib ki, Rusiya ilə müharibəyə son qoymaq üçün sülh sazişinin təhlükəsizlik zəmanətlərinin bir hissəsi kimi "minlərlə" Qərb əsgəri potensial olaraq yerləşdirilə bilər. Bu, münaqişənin gedişatında əhəmiyyətli bir dəyişiklik olaraq qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski bu barədə açıqlamanı verdikdən sonra, Qərb ölkələrinin Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətləri verməsi ilə bağlı müzakirələr daha da intensivləşib. Prezidentin sözlərinə görə, bu zəmanətlər, Ukraynanın gələcək təhlükəsizliyini təmin etmək üçün, müxtəlif ölkələrdən olan hərbi qüvvələrin iştirakını nəzərdə tutur. Bu, həmçinin, Ukraynanın NATO-ya üzvlüyü məsələsinin həllinə qədər, müvəqqəti bir tədbir kimi də qiymətləndirilə bilər.
Zelenskinin açıqlaması, Qərb ölkələrinin Ukraynaya dəstəyinin gücləndirilməsi və Rusiya ilə sülh danışıqlarının aparılması üçün yeni bir impuls yarada bilər. Lakin, bu addımın reallaşması, bir sıra siyasi və hərbi çətinliklərlə üzləşə bilər. Məsələn, Qərb ölkələrinin hərbi qüvvələrinin Ukraynada yerləşdirilməsi, Rusiyanın reaksiyasına səbəb ola bilər və münaqişənin daha da genişlənməsi riskini daşıyır.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky said on Friday that "thousands" of Western soldiers could potentially be deployed as part of the security guarantees of a peace agreement to end the war with Russia. This could be considered a significant change in the course of the conflict.
Redaksiya reports that after Zelensky made this statement, discussions regarding Western countries providing security guarantees to Ukraine intensified further. According to the President, these guarantees envision the participation of military forces from various countries to ensure Ukraine's future security. This can also be considered a temporary measure until the issue of Ukraine's NATO membership is resolved.
Zelensky's statement could create a new impetus for strengthening Western support for Ukraine and for conducting peace talks with Russia. However, the realization of this step could face a number of political and military challenges. For example, the deployment of Western military forces in Ukraine could provoke a reaction from Russia and carries the risk of further escalation of the conflict.