Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin cümə günü xalqa müraciətində səsləndirdiyi fikirlər, ölkənin qarşılaşdığı çətin vəziyyətlə bağlı mühüm mesajlar ehtiva edirdi. Rusiya tərəfindən "sülh planı"nın sızdırılması və ABŞ prezidenti Donald Trampın Zelenskidən cavab gözləməsi xəbərləri fonunda, prezidentin çıxışı xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi. Bu çıxış, Ukrayna xalqının birlik və həmrəyliyini vurğulayaraq, milli maraqların qorunması zərurətini önə çəkdi.
Redaksiya məlumat verir ki, Zelenskinin xalqa müraciəti, Rusiyanın "sülh planı"nın "Axios" nəşrinə sızdırılması və ABŞ prezidenti Donald Trampın Zelenskidən cümə axşamına qədər cavab gözləməsi ilə bağlı yayılan məlumatlardan sonra baş tutub. Zelenski çıxışında, hər bir millətin həyatında hər kəsin məsələləri müzakirə etməli olduğu bir anın gəldiyini vurğuladı. Bu çıxış, Ukrayna xalqının qarşısında duran çətinlikləri və ölkənin gələcəyi ilə bağlı vacib məqamları əhatə edirdi.
Zelenskinin çıxışında əsas məqsəd, Ukrayna xalqını birləşdirmək və milli maraqların qorunması üçün səfərbər etmək idi. O, vətəndaşları ölkənin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qorumağa çağırdı. Prezident, həmçinin, Ukraynanın beynəlxalq tərəfdaşları ilə əlaqələrinin vacibliyini vurğulayaraq, onların dəstəyinin ölkə üçün nə qədər əhəmiyyətli olduğunu qeyd etdi. Zelenskinin çıxışında, Rusiyanın hərəkətlərinə qarşı sərt mövqe sərgilənməsi və Ukraynanın öz müstəqilliyini qorumaq əzmi də əksini tapdı. Prezident, Ukraynanın gələcəyinin xalqın birliyindən və qətiyyətindən asılı olduğunu bildirdi.

Zelensky: Called on the Ukrainian People to Unite and Fight
The ideas expressed by Ukrainian President Volodymyr Zelensky in his address to the nation on Friday contained important messages regarding the difficult situation the country is facing. Amid news of Russia's "peace plan" being leaked and US President Donald Trump awaiting a response from Zelensky, the president's speech held particular significance. This address emphasized the unity and solidarity of the Ukrainian people, highlighting the necessity of protecting national interests.
Redaksiya reports that Zelensky's address to the nation took place after reports emerged about Russia's "peace plan" being leaked to "Axios" and US President Donald Trump awaiting a response from Zelensky by Thursday. In his speech, Zelensky emphasized that a moment has arrived in the life of every nation when everyone must discuss the issues. This speech covered the challenges facing the Ukrainian people and important points regarding the country's future.
The main goal of Zelensky's speech was to unite the Ukrainian people and mobilize them to protect national interests. He called on citizens to defend the country's sovereignty and territorial integrity. The President also emphasized the importance of Ukraine's relations with its international partners, noting how significant their support is for the country. Zelensky's speech also reflected a firm stance against Russia's actions and Ukraine's determination to protect its independence. The President stated that Ukraine's future depends on the unity and resolve of its people.