Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski yaxın günlərdə təhlükəsizlik və siyasi dialoqların intensivləşəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu proses beynəlxalq tərəfdaşlarla koordinasiyalı şəkildə həyata keçiriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski Rustem Umerovun milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçilərlə razılaşma əldə etdiyini açıqlayıb. Razılaşmaya əsasən, Könüllülər Koalisiyasına daxil olan ölkələrin nümayəndələri ilə görüş yanvarın 3-də Ukraynada keçirilməlidir.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, bu görüşdən qısa müddət sonra müzakirələr liderlər səviyyəsində davam etdiriləcək. Bu formatda görüşün keçirilməsinin zəruri olduğu vurğulanıb.
Zelenskinin açıqlamasına əsasən, liderlər səviyyəsində nəzərdə tutulan görüş yanvarın 6-da Fransada planlaşdırılır. Görüşlərin əsas məqsədi təhlükəsizlik məsələləri və gələcək siyasi addımların müzakirəsi olacaq.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в ближайшие дни активизируются переговоры по безопасности и политическому диалогу. По его словам, этот процесс будет осуществляться в координации с международными партнерами.
Как сообщает редакция, Зеленский объявил о достижении договоренности с советниками по национальной безопасности Рустемом Умеровым. Согласно договоренности, встреча с представителями стран, входящих в Коалицию добровольцев, должна состояться 3 января в Украине.
Глава государства отметил, что вскоре после этой встречи обсуждения продолжатся на уровне лидеров. Была подчеркнута необходимость проведения встречи в таком формате.
Согласно заявлению Зеленского, встреча на уровне лидеров запланирована на 6 января во Франции. Основной целью переговоров будет обсуждение вопросов безопасности и будущих политических шагов.