Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Rusiyadan və Belarusdan olan idmançıların 2026-cı il Paralimpiya Oyunlarında milli simvolika altında iştirakına icazə verilməsi qərarını ədalətsiz hesab edir. Dövlət başçısı bu barədə Britaniya jurnalisti Pirs Morqana müsahibəsində bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Zelenskinin sözlərinə görə, bu qərar Avropa dəyərlərinə uyğun deyil. O, bu qərarın pul səbəbindən olub-olmadığını dəqiq bilmədiyini qeyd edərək, bunun "çirkli" bir qərar olduğunu və hörmətə layiq olmadığını vurğulayıb. Zelenski bu qərarı "tamamilə dəhşətli" və "ədalətsiz" adlandırıb.
Ukrayna prezidenti, həmçinin, Olimpiya Oyunları zamanı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) Ukraynalı skeletonçu Vladislav Heraskeviçi, Rusiya işğalı nəticəsində həlak olan idmançıların şəkillərinin əks olunduğu dəbilqəyə görə diskvalifikasiya etməsi faktını xatırladıb. Bu hadisə, Zelenskinin fikrincə, ikili standartların tətbiq olunduğunu göstərir.
Zelenskinin bu açıqlamaları, idman sahəsindəki beynəlxalq təşkilatların Rusiya və Belarus idmançılarına münasibəti ilə bağlı müzakirələri daha da qızışdırır. Bu qərarın, müharibə şəraitində olan Ukrayna üçün ədalətsizlik olduğu vurğulanır.

Зеленский: Участие российских спортсменов несправедливо
Президент Украины Владимир Зеленский считает несправедливым решение разрешить спортсменам из России и Беларуси участвовать в Паралимпийских играх 2026 года под национальными символами. Об этом глава государства заявил в интервью британскому журналисту Пирсу Моргану.
Redaksiya сообщает, что, по словам Зеленского, это решение не соответствует европейским ценностям. Он отметил, что не знает точно, было ли это решение принято из-за денег, подчеркнув, что это «грязное» решение и не заслуживает уважения. Зеленский назвал это решение «совершенно ужасным» и «несправедливым».
Президент Украины также напомнил о случае, когда Международный олимпийский комитет (МОК) дисквалифицировал украинского скелетониста Владислава Гераскевича во время Олимпийских игр из-за шлема с изображениями спортсменов, погибших в результате российской оккупации. Это событие, по мнению Зеленского, демонстрирует применение двойных стандартов.
Эти заявления Зеленского еще больше подогревают дискуссии о позиции международных спортивных организаций по отношению к российским и белорусским спортсменам. Подчеркивается, что это решение является несправедливостью для Украины, находящейся в состоянии войны.