Ukraynanın Böyük Britaniyadakı səfiri, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin keçmiş baş komandanı Valeri Zalujnı ilə Rusiya diplomatları arasında heç bir əlaqə olmayıb. Bu, Rusiya-Ukrayna münasibətlərinin hazırkı vəziyyətindəki gərginliyin fonunda baş verən hadisələrin fonunda diqqət çəkən bir məqamdır.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya Federasiyasının Londondakı səfiri Andrey Kelin, Rusiya diplomatlarının Zalujnı ilə heç bir təmasda olmadığını bildirib. Kelinin sözlərinə görə, hazırkı şəraitdə Rusiya və Ukrayna nümayəndələri arasında diplomatik əlaqələr yoxdur. Səfir, Zalujnının vaxtaşırı Qərb mediasında çıxış etdiyini və yerli siyasi mərkəzlərdə danışdığını qeyd edib.
Kelin, Zalujnının əvvəlki fəaliyyətindən əldə etdiyi təcrübəyə əsaslandığını və Kiyevdəki hakim dairələrin mövqelərinə yaxın fikirlər səsləndirdiyini də əlavə edib. O, Zalujnının gələcək karyera perspektivləri barədə fikir bildirməkdən çəkinib, lakin bu mövzunun Britaniya mətbuatının diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. EADaily-nin məlumatına görə, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin keçmiş baş komandanı Valeri Zalujnı 9 may 2024-cü ildə Ukraynanın Londondakı səfiri təyin edilib. Onun yerinə isə əvvəllər quru qoşunlarına komandanlıq etmiş Aleksandr Sırskı baş komandan vəzifəsinə təyin olunub. 2023-cü ilin payızında bir sıra Ukrayna və Qərb media orqanları Zelenski ilə Zalujnı arasında mümkün bir münaqişə barədə yazıb, Zalujnının prezidentliyə namizəd kimi Zelenskiyə təhdid yaratdığını qeyd ediblər.

Залужный и российские дипломаты не контактировали, заявил посол
Посол Украины в Великобритании заявил, что бывший главнокомандующий Вооруженными силами Украины Валерий Залужный не имел никаких контактов с российскими дипломатами. Это примечательный момент на фоне напряженности в текущих российско-украинских отношениях.
Redaksiya сообщает, что посол Российской Федерации в Лондоне Андрей Келин заявил, что российские дипломаты не имели никаких контактов с Залужным. По словам Келина, в текущих условиях дипломатические отношения между представителями России и Украины отсутствуют. Посол отметил, что Залужный периодически выступает в западных СМИ и выступает в местных политических центрах.
Келин добавил, что Залужный опирается на свой предыдущий опыт и высказывает мнения, близкие к позициям правящих кругов в Киеве. Он уклонился от комментариев относительно будущих карьерных перспектив Залужного, но подчеркнул, что эта тема находится в центре внимания британской прессы. По данным EADaily, бывший главнокомандующий Вооруженными силами Украины Валерий Залужный был назначен послом Украины в Лондоне 9 мая 2024 года. Его место занял Александр Сырский, ранее командовавший сухопутными войсками. Осенью 2023 года ряд украинских и западных СМИ писали о возможном конфликте между Зеленским и Залужным, отмечая, что Залужный представляет угрозу Зеленскому как кандидат в президенты.