Ukraynanın Böyük Britaniyadakı səfiri, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin keçmiş baş komandanı Valeri Zalujnı ilə Rusiya diplomatları arasında heç bir əlaqə olmayıb. Bu, Rusiya-Ukrayna münasibətlərinin hazırkı vəziyyətindəki gərginliyin fonunda baş verən hadisələrin fonunda diqqət çəkən bir məqamdır.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya Federasiyasının Londondakı səfiri Andrey Kelin, Rusiya diplomatlarının Zalujnı ilə heç bir təmasda olmadığını bildirib. Kelinin sözlərinə görə, hazırkı şəraitdə Rusiya və Ukrayna nümayəndələri arasında diplomatik əlaqələr yoxdur. Səfir, Zalujnının vaxtaşırı Qərb mediasında çıxış etdiyini və yerli siyasi mərkəzlərdə danışdığını qeyd edib.
Kelin, Zalujnının əvvəlki fəaliyyətindən əldə etdiyi təcrübəyə əsaslandığını və Kiyevdəki hakim dairələrin mövqelərinə yaxın fikirlər səsləndirdiyini də əlavə edib. O, Zalujnının gələcək karyera perspektivləri barədə fikir bildirməkdən çəkinib, lakin bu mövzunun Britaniya mətbuatının diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. EADaily-nin məlumatına görə, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin keçmiş baş komandanı Valeri Zalujnı 9 may 2024-cü ildə Ukraynanın Londondakı səfiri təyin edilib. Onun yerinə isə əvvəllər quru qoşunlarına komandanlıq etmiş Aleksandr Sırskı baş komandan vəzifəsinə təyin olunub. 2023-cü ilin payızında bir sıra Ukrayna və Qərb media orqanları Zelenski ilə Zalujnı arasında mümkün bir münaqişə barədə yazıb, Zalujnının prezidentliyə namizəd kimi Zelenskiyə təhdid yaratdığını qeyd ediblər.

Ukraine's Ambassador to the UK has stated that there has been no contact between former Commander-in-Chief of the Ukrainian Armed Forces Valeriy Zaluzhny and Russian diplomats. This is a noteworthy point against the backdrop of events occurring amid the current tension in Russia-Ukraine relations.
Redaksiya reports that the Ambassador of the Russian Federation to London, Andrey Kelin, has stated that Russian diplomats have had no contact with Zaluzhny. According to Kelin, there are no diplomatic relations between representatives of Russia and Ukraine in the current situation. The ambassador noted that Zaluzhny periodically appears in Western media and speaks at local political centers.
Kelin added that Zaluzhny bases his statements on his previous experience and expresses views close to those of the ruling circles in Kyiv. He refrained from commenting on Zaluzhny's future career prospects but emphasized that this topic is a focus of the British press. According to EADaily, the former Commander-in-Chief of the Ukrainian Armed Forces, Valeriy Zaluzhny, was appointed as Ukraine's Ambassador to London on May 9, 2024. He was replaced by Oleksandr Syrskyi, who previously commanded the ground forces, as the Commander-in-Chief. In the autumn of 2023, a number of Ukrainian and Western media outlets wrote about a possible conflict between Zelensky and Zaluzhny, noting that Zaluzhny posed a threat to Zelensky as a presidential candidate.