Yunan Kiprinin prezidenti Nikos Xristodulidis Avropa İttifaqının üzv dövlətlərini vacib bir məsələyə diqqət yetirməyə çağırıb. O, bir üzv dövlətə edilə biləcək hücum ssenarisinə necə cavab veriləcəyinin müzakirəsinə başlanılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, prezident Xristodulidis bu bəyanatı beynəlxalq təhlükəsizlik və müdafiə məsələləri kontekstində səsləndirib. Onun sözlərinə görə, təşkilatın kollektiv müdafiə mexanizmləri üzərində düşünmək hazırkı geosiyasi vəziyyətdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bu cür müzakirələr Avropa İttifaqının təhlükəsizlik siyasətinin gücləndirilməsi üçün fundamental addım hesab olunur. Üzv dövlətlərin birgə fəaliyyət planlarının hazırlanması potensial təhdidlərə qarşı daha effektiv müqavimət göstərməyə imkan verəcək kimi görünsə də, hədəfdə Türkiyənin olduğu göz ardı edilmir.

Greek Cypriot President Nikos Christodoulides has called on European Union member states to pay attention to an important issue. He emphasized the necessity of initiating discussions on how to respond to a potential attack scenario against a member state.
The editorial office reports that President Christodoulides made this statement in the context of international security and defense issues. According to him, contemplating the organization's collective defense mechanisms holds particular importance in the current geopolitical situation.
Such discussions are considered a fundamental step towards strengthening the European Union's security policy. While the development of joint action plans by member states appears to enable more effective resistance against potential threats, the fact that Turkey is the target is not overlooked.