Yunan Kiprinin prezidenti Nikos Xristodulidis Avropa İttifaqının üzv dövlətlərini vacib bir məsələyə diqqət yetirməyə çağırıb. O, bir üzv dövlətə edilə biləcək hücum ssenarisinə necə cavab veriləcəyinin müzakirəsinə başlanılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, prezident Xristodulidis bu bəyanatı beynəlxalq təhlükəsizlik və müdafiə məsələləri kontekstində səsləndirib. Onun sözlərinə görə, təşkilatın kollektiv müdafiə mexanizmləri üzərində düşünmək hazırkı geosiyasi vəziyyətdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bu cür müzakirələr Avropa İttifaqının təhlükəsizlik siyasətinin gücləndirilməsi üçün fundamental addım hesab olunur. Üzv dövlətlərin birgə fəaliyyət planlarının hazırlanması potensial təhdidlərə qarşı daha effektiv müqavimət göstərməyə imkan verəcək kimi görünsə də, hədəfdə Türkiyənin olduğu göz ardı edilmir.

Президент греческого Кипра и обсуждение сценария нападения с Европейским Союзом
Президент греческого Кипра Никос Христодулидис призвал государства-члены Европейского Союза обратить внимание на важный вопрос. Он подчеркнул необходимость начать обсуждение того, как будет дан ответ на сценарий нападения, которое может быть совершено на одно из государств-членов.
Редакция сообщает, что президент Христодулидис сделал это заявление в контексте вопросов международной безопасности и обороны. По его словам, размышления над механизмами коллективной обороны организации приобретают особое значение в текущей геополитической ситуации.
Подобные обсуждения считаются фундаментальным шагом для укрепления политики безопасности Европейского Союза. Хотя разработка совместных планов действий государств-членов, как представляется, позволит более эффективно противостоять потенциальным угрозам, не упускается из виду, что целью является Турция.