Yaxın Şərqdə gərginlik artır, BMT Təhlükəsizlik Şurası toplanır
ABŞ və İsrailin İrana qarşı həyata keçirdiyi paralel hava əməliyyatları fonunda beynəlxalq aləmdən münaqişələrlə bağlı açıqlamalar gəlir.
Redaksiya BBC-yə istinadən məlumat verir ki, Birləşmiş Krallıq, Fransa və Almaniya birgə bəyanat yayaraq İranın "bölgədəki ölkələrə qarşı hücumlarını ən sərt şəkildə qınadıqlarını" bildiriblər. Bu ölkələr, adı çəkilən əməliyyatda iştirak etmədiklərini qeyd edərək, ABŞ və İsrail daxil olmaqla "beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx təmasda olduqlarını" vurğulayıblar. Üç ölkə İranı "nüvə proqramına son qoymağa, ballistik raket proqramını məhdudlaşdırmağa, bölgədə sabitliyi pozan fəaliyyətlərindən əl çəkməyə, öz xalqına qarşı tətbiq etdiyi dəhşətli zorakılıq və təzyiqə son qoymağa" çağırıb.
Birləşmiş Millətlər Təhlükəsizlik Şurası təcili iclas keçirəcəyini elan edib. Tələbi Bəhreyn, Kolumbiya, Çin, Rusiya və Fransa irəli sürüb. Səudiyyə Ərəbistanı isə İranın Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn, Qətər, İordaniya və Küveytə qarşı hücumlarını qınayıb. Bu ölkələrlə "tam həmrəy" olduğunu bildirən Səudiyyə Xarici İşlər Nazirliyi yazılı açıqlamasında, "beynəlxalq hüququn bu cür pozuntularının davam etməsi halında ciddi nəticələr doğuracağı" barədə "xəbərdarlıq edib". Səudiyyə Ərəbistanı "diplomatiyaya çağırış etdiyini", lakin "özünü müdafiə hüququnu da özündə saxladığını" bildirib.
İndoneziya Xarici İşlər Nazirliyi ölkə prezidenti Prabowo Subiantonun İran ilə ABŞ arasında vasitəçilik təklif etdiyini açıqlayıb. İspaniya Baş naziri Pedro Sançes həm ABŞ və İsrailin "birərəfli hərbi əməliyyatına", həm də "İran rejiminin və İnqilab Keşikçilərinin hərəkətlərinə" qarşı olduğunu bildirib. Sançes, "Dərhal gərginliyin azaldılmasını və beynəlxalq hüquqa tam hörmət edilməsini tələb edirik" deyə əlavə edib.

Amid parallel air operations by the US and Israel against Iran, international statements regarding the conflict are emerging.
The editorial reports, citing the BBC, that the United Kingdom, France, and Germany have issued a joint statement, declaring they "condemn in the strongest terms Iran's attacks against countries in the region." These countries noted they did not participate in the mentioned operations, emphasizing they are in "close contact with international partners," including the US and Israel. The three nations called on Iran to "end its nuclear program, limit its ballistic missile program, cease its destabilizing activities in the region, and end the horrific violence and repression against its own people."
The United Nations Security Council has announced it will hold an emergency meeting. The request was put forward by Bahrain, Colombia, China, Russia, and France. Saudi Arabia, meanwhile, condemned Iran's attacks against the United Arab Emirates, Bahrain, Qatar, Jordan, and Kuwait. The Saudi Ministry of Foreign Affairs, stating its "full solidarity" with these countries, warned in a written statement that "continued violations of international law of this nature will have serious consequences." Saudi Arabia stated it "calls for diplomacy" but "reserves the right to self-defense."
The Indonesian Ministry of Foreign Affairs announced that President Prabowo Subianto has offered to mediate between Iran and the US. Spanish Prime Minister Pedro Sánchez stated his opposition to both the "unilateral military operations" of the US and Israel and the "actions of the Iranian regime and the Revolutionary Guards." Sánchez added, "We demand an immediate de-escalation of tensions and full respect for international law."