Yaxın Şərqdə gərginlik artır, BMT Təhlükəsizlik Şurası toplanır
ABŞ və İsrailin İrana qarşı həyata keçirdiyi paralel hava əməliyyatları fonunda beynəlxalq aləmdən münaqişələrlə bağlı açıqlamalar gəlir.
Redaksiya BBC-yə istinadən məlumat verir ki, Birləşmiş Krallıq, Fransa və Almaniya birgə bəyanat yayaraq İranın "bölgədəki ölkələrə qarşı hücumlarını ən sərt şəkildə qınadıqlarını" bildiriblər. Bu ölkələr, adı çəkilən əməliyyatda iştirak etmədiklərini qeyd edərək, ABŞ və İsrail daxil olmaqla "beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx təmasda olduqlarını" vurğulayıblar. Üç ölkə İranı "nüvə proqramına son qoymağa, ballistik raket proqramını məhdudlaşdırmağa, bölgədə sabitliyi pozan fəaliyyətlərindən əl çəkməyə, öz xalqına qarşı tətbiq etdiyi dəhşətli zorakılıq və təzyiqə son qoymağa" çağırıb.
Birləşmiş Millətlər Təhlükəsizlik Şurası təcili iclas keçirəcəyini elan edib. Tələbi Bəhreyn, Kolumbiya, Çin, Rusiya və Fransa irəli sürüb. Səudiyyə Ərəbistanı isə İranın Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn, Qətər, İordaniya və Küveytə qarşı hücumlarını qınayıb. Bu ölkələrlə "tam həmrəy" olduğunu bildirən Səudiyyə Xarici İşlər Nazirliyi yazılı açıqlamasında, "beynəlxalq hüququn bu cür pozuntularının davam etməsi halında ciddi nəticələr doğuracağı" barədə "xəbərdarlıq edib". Səudiyyə Ərəbistanı "diplomatiyaya çağırış etdiyini", lakin "özünü müdafiə hüququnu da özündə saxladığını" bildirib.
İndoneziya Xarici İşlər Nazirliyi ölkə prezidenti Prabowo Subiantonun İran ilə ABŞ arasında vasitəçilik təklif etdiyini açıqlayıb. İspaniya Baş naziri Pedro Sançes həm ABŞ və İsrailin "birərəfli hərbi əməliyyatına", həm də "İran rejiminin və İnqilab Keşikçilərinin hərəkətlərinə" qarşı olduğunu bildirib. Sançes, "Dərhal gərginliyin azaldılmasını və beynəlxalq hüquqa tam hörmət edilməsini tələb edirik" deyə əlavə edib.

На фоне параллельных воздушных операций США и Израиля против Ирана международное сообщество выступает с заявлениями в связи с конфликтом.
Редакция сообщает со ссылкой на BBC, что Великобритания, Франция и Германия выступили с совместным заявлением, в котором «самым решительным образом осудили нападения Ирана на страны региона». Эти страны, отметив, что не участвовали в упомянутых операциях, подчеркнули, что «находятся в тесном контакте с международными партнерами», включая США и Израиль. Три страны призвали Иран «прекратить свою ядерную программу, ограничить свою программу баллистических ракет, отказаться от действий, нарушающих стабильность в регионе, и положить конец ужасающему насилию и давлению, применяемым против собственного народа».
Совет Безопасности Организации Объединенных Наций объявил о проведении экстренного заседания. Запрос был выдвинут Бахрейном, Колумбией, Китаем, Россией и Францией. Саудовская Аравия осудила нападения Ирана на Объединенные Арабские Эмираты, Бахрейн, Катар, Иорданию и Кувейт. Министерство иностранных дел Саудовской Аравии, заявив о «полной солидарности» с этими странами, в письменном заявлении «предупредило», что «продолжение таких нарушений международного права повлечет за собой серьезные последствия». Саудовская Аравия заявила, что «призывает к дипломатии», но «сохраняет за собой право на самооборону».
Министерство иностранных дел Индонезии объявило, что президент страны Прарабово Субианто предложил посредничество между Ираном и США. Премьер-министр Испании Педро Санчес заявил, что выступает против как «односторонних военных действий» США и Израиля, так и «действий иранского режима и Корпуса стражей исламской революции». Санчес добавил: «Мы требуем немедленной деэскалации напряженности и полного соблюдения международного права».