Yaponiyada dünyanın ən böyük atom stansiyasının yenidən işə salınması dayandırıldı
Yaponiyada Fukuşima fəlakətindən sonra fəaliyyəti dayandırılmış Kaşivazaki-Kariwa Atom Elektrik Stansiyasında yenidən istismara buraxılma prosesi texniki nasazlıq səbəbindən dayandırılıb. Dünyanın potensial gücünə görə ən böyük atom elektrik stansiyasında bir reaktorun işə salınması zamanı müşahidə sistemində xəbərdarlıq siqnalının işə düşməsi əməliyyatların dərhal dayandırılmasına səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, Niigata prefekturasında yerləşən və Tokyo Electric Power Company (TEPCO) tərəfindən idarə olunan stansiyada reaktorun işə salınması nüvə tənzimləyicisindən alınan son təsdiqdən sonra çərşənbə günü gec saatlarda başlayıb. Lakin start mərhələsində müşahidə sistemindən alarm daxil olub və bunun ardınca bütün əməliyyatlar dayandırılıb.
TEPCO-nun sözçüsü Takaşi Kobayaşi bildirib ki, nasazlıq elektrik avadanlığında aşkar edilib və problemin qısa müddətdə aradan qaldırıla bilməyəcəyi məlum olduqdan sonra idarəetmə çubuqları planlı şəkildə yenidən reaktorun içinə yerləşdirilib. Onun sözlərinə görə, reaktor hazırda “stabil vəziyyətdədir” və stansiya hüdudlarından kənarda hər hansı radioaktiv risk mövcud deyil. Qeyd edilib ki, idarəetmə çubuqları nüvə zəncirvari reaksiyasını tənzimləmək üçün istifadə olunur və tam yerləşdirildikdə reaksiyanı tam dayandırmaq mümkündür.
Yenidən istismara buraxılma prosesinin əslində çərşənbə axşamı başlanması planlaşdırılırdı. Lakin ötən həftəsonu idarəetmə çubuqlarının çıxarılması zamanı aşkar edilən başqa texniki problem səbəbindən proses təxirə salınmışdı. TEPCO həmin problemin bazar günü aradan qaldırıldığını açıqlamışdı. Kaşivazaki-Kariwa Atom Elektrik Stansiyasında ümumilikdə 7 reaktor mövcuddur, hazırkı mərhələdə isə yalnız 1 reaktorun yenidən işə salınması nəzərdə tutulur. Stansiya 2011-ci ildə baş verən güclü zəlzələ və sunami nəticəsində Fukuşima Daiiçi Atom Elektrik Stansiyasında 3 reaktorda ərimə baş verdikdən sonra bağlanmışdı və Kaşivazaki-Kariwa 2011-dən sonra TEPCO tərəfindən yenidən istismara qaytarılması planlaşdırılan ilk atom stansiyasıdır.
Yaponiyanın hökuməti fosil yanacaqlardan asılılığı azaltmaq, 2050-ci ilə qədər karbon neytrallığına nail olmaq və süni intellektlə bağlı artan enerji tələbatını ödəmək məqsədilə atom enerjisindən istifadənin bərpasını hədəfləyir. Lakin Niigata prefekturasında ictimai rəy bu məsələ ilə bağlı ciddi şəkildə bölünüb. Sentyabr ayında keçirilən sorğuya əsasən, bölgə sakinlərinin təxminən 60 faizi stansiyanın yenidən açılmasına qarşı çıxır, 37 faizi isə bu addımı dəstəkləyir. 73 yaşlı Yumiko Abe etiraz aksiyası zamanı AFP-yə bildirib ki, “Kaşivazaki-də istehsal olunan elektrik Tokiyoya göndərilir. Bəs niyə buradakı insanlar riskə atılmalıdır? Bunun heç bir məntiqi yoxdur”. Bu ayın əvvəlində stansiyanın açılmasına qarşı çıxan 7 qrup TEPCO-ya və Yaponiya Nüvə Tənzimləmə Qurumuna təxminən 40 min imza toplanmış petisiya təqdim edib.

The restart process at the Kashiwazaki-Kariwa Nuclear Power Plant in Japan, which had been suspended since the Fukushima disaster, has been halted due to a technical malfunction. An alarm signal in the monitoring system during the startup of one reactor at the world's largest nuclear power plant by potential capacity caused operations to be immediately stopped.
According to editorial information, the startup of the reactor at the plant, located in Niigata Prefecture and operated by Tokyo Electric Power Company (TEPCO), began late Wednesday after receiving final approval from the nuclear regulator. However, an alarm was received from the monitoring system during the initial phase, leading to the immediate suspension of all operations.
TEPCO spokesperson Takashi Kobayashi stated that the malfunction was detected in the electrical equipment, and after it became clear that the problem could not be resolved quickly, the control rods were intentionally reinserted into the reactor. He added that the reactor is currently in a "stable condition" and there is no radioactive risk outside the plant's boundaries. It was noted that control rods are used to regulate the nuclear chain reaction, and when fully inserted, the reaction can be completely stopped.
The restart process was originally scheduled to begin on Tuesday. However, the process was postponed due to another technical issue discovered during the removal of control rods last weekend. TEPCO announced that the problem was resolved on Sunday. The Kashiwazaki-Kariwa Nuclear Power Plant has a total of 7 reactors, and only 1 reactor is planned for restart at this stage. The plant was shut down after the meltdown of 3 reactors at the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant following the powerful earthquake and tsunami in 2011, and Kashiwazaki-Kariwa is the first nuclear power plant TEPCO planned to restart after 2011.
The Japanese government aims to revive the use of nuclear energy to reduce its dependence on fossil fuels, achieve carbon neutrality by 2050, and meet the growing energy demand related to artificial intelligence. However, public opinion in Niigata Prefecture is sharply divided on this issue. According to a survey conducted in September, approximately 60 percent of the region's residents oppose the plant's reopening, while 37 percent support the move. Yumiko Abe, 73, told AFP during a protest, "The electricity produced in Kashiwazaki is sent to Tokyo. So why should the people here be put at risk? It makes no sense." Earlier this month, 7 groups opposing the plant's opening submitted a petition with approximately 40,000 signatures to TEPCO and the Nuclear Regulation Authority of Japan.