Yaponiya hökuməti süni intellekt və yarımkeçiricilər üçün ayrılan əlavə büdcəni 1,6 milyard dollara endirib, lakin bundan sonra maliyyənin əsasən adi büdcələr vasitəsilə təmin ediləcəyi, bunun isə daha sabit və davamlı maliyyələşmə yaradacağı bildirilib. 2021-ci ildən bəri ölkənin yarımkeçirici bərpa strategiyası çərçivəsində ümumilikdə təxminən 37 milyard dollar ayrılıb və bu vəsait Rapidus, TSMC-nin Kumamoto zavodları və Micron-un Hiroşima müəssisəsi kimi layihələrə yönəldilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Baş nazir Sanae Takaçinin kabineti əlavə büdcə layihəsini təsdiqləyib və hakim koalisiyanın aşağı palatada çoxluğu təmin etməsi səbəbindən parlament təsdiqinin problemsiz keçməsi gözlənilir. METI 650 milyon dollarlıq vəsaiti Nippon Export and Investment Insurance qurumuna yatırmaq üçün tələb edib ki, bu da ABŞ-Yaponiya ticarət razılaşması çərçivəsində nəzərdə tutulan 550 milyard dollarlıq investisiya proqramının icrasında ölkənin payını təmin etməyə yönəlib.
Əlavə büdcədə özəl şirkətlərə nadir torpaq elementlərinin əldə olunması və milli ehtiyatların gücləndirilməsi üçün 608 milyon dollarlıq vəsait nəzərdə tutulur. Sözügedən tədbirlər Yaponiyanın kritik minerallar üzrə Çindən asılılığının azaldılması və təchizat zəncirinin təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, ötən ilki 9,7 milyard dollarlıq əlavə büdcə ilə müqayisədə rəqəmin aşağı düşməsi siyasətdən geri çəkilmə təsiri yaratsa da, maliyyələşmənin adi büdcələrə keçidi uzunmüddətli strateji planlaşdırma baxımından daha səmərəli yanaşma hesab olunur. Bununla yanaşı, ayrılan ümumi 37 milyard dollarlıq paket Yaponiyanın yarımkeçirici sənayesinin yenidən bərpası istiqamətində ciddi öhdəlik götürdüyünü göstərir.

Правительство Японии обновляет промышленную стратегию за счет дополнительных бюджетных ассигнований
Правительство Японии сократило дополнительный бюджет на искусственный интеллект и полупроводники до 1,6 миллиарда долларов, однако теперь финансирование будет осуществляться в основном через обычные бюджеты, что обеспечит более стабильное и устойчивое финансирование. С 2021 года на восстановление полупроводниковой промышленности страны было выделено около 37 миллиардов долларов, эти средства были направлены на такие проекты, как Rapidus, заводы TSMC в Кумамото и предприятие Micron в Хиросиме.
Как сообщает редакция, кабинет премьер-министра Санаэ Такаи одобрил проект дополнительного бюджета, и ожидается, что его утверждение парламентом пройдет без проблем, поскольку правящая коалиция имеет большинство в нижней палате. Министерство экономики, торговли и промышленности (METI) запросило 650 миллионов долларов для инвестиций в Nippon Export and Investment Insurance, что направлено на обеспечение доли страны в программе инвестиций в размере 550 миллиардов долларов, предусмотренной торговым соглашением между США и Японией.
Дополнительный бюджет предусматривает выделение 608 миллионов долларов частным компаниям на приобретение редкоземельных элементов и укрепление национальных резервов. Указанные меры направлены на снижение зависимости Японии от Китая в области критически важных минералов и укрепление безопасности цепочек поставок.
По оценкам экспертов, хотя снижение показателя по сравнению с дополнительным бюджетом в 9,7 миллиарда долларов в прошлом году может создать впечатление отхода от политики, переход финансирования в обычные бюджеты считается более эффективным подходом с точки зрения долгосрочного стратегического планирования. Вместе с тем, общий пакет в размере 37 миллиардов долларов демонстрирует серьезные обязательства Японии по восстановлению своей полупроводниковой промышленности.