YAP-ın 33 illiyi təntənə ilə qeyd edilməyəcək
Bunu Modern.az-a açıqlamasında Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İdarə Heyətinin üzvü, deputat Azər Badamov bildirib.
"Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasının 33-cü ilinin tamam olması yubiley tarixi deyil. Bu baxımdan təntənəli şəkildə yubiley tədbirinin keçirilməsi nəzərdə tutulmayıb. Amma YAP-nın yerli təşkilatları partiyanın yarandığı gün ərəfəsində tədbirlər keçirir və onun uğurlu yoluna ekskursiya edilərək həmfikirlərlə geniş müzakirələr təşkil olunur", - o deyib.
Qeyd edək ki, 16 oktyabr 1992-ci ildə 91 nəfərdən ibarət qrup Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevə müraciət edərək, onu siyasi mübarizədə lider olaraq gördüklərini elan etmiş və Azərbaycanda hakimiyyət uğrunda mübarizəyə çağıran müraciət imzalamışdı. 24 oktyabr 1992-ci ildə isə Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev bu müraciətə müsbət cavab vermiş və “91-lər”in təklifini qəbul etmişdi.
21 noyabr 1992-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis konfransı keçirilmiş, 550 nəfərin iştirak etdiyi konfransda Heydər Əliyev partiya sədri seçilmişdi.
18 dekabr 1992-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyası Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınmışdı.

33-летие ПЕА не будет отмечаться торжественно
Торжественное юбилейное мероприятие в связи с 33-летием Партии «Ени Азербайджан» не будет проводиться.
Об этом Modern.az заявил член правления Партии «Ени Азербайджан» (ПЕА), депутат Азер Бадамов.
"Завершение 33-го года со дня создания Партии «Ени Азербайджан» не является юбилейной датой. В связи с этим проведение торжественного юбилейного мероприятия не предусмотрено. Однако местные организации ПЕА проводят мероприятия накануне дня создания партии, организуют экскурсии по ее успешному пути и широкие обсуждения с единомышленниками", - сказал он.
Отметим, что 16 октября 1992 года группа из 91 человека обратилась к председателю Верховного Меджлиса Нахчывана Гейдару Алиеву, заявив, что они видят в нем лидера в политической борьбе, и подписала обращение, призывающее к борьбе за власть в Азербайджане. 24 октября 1992 года председатель Верховного Меджлиса Нахчывана Гейдар Алиев положительно ответил на это обращение и принял предложение «91-х».
21 ноября 1992 года состоялась учредительная конференция Партии «Ени Азербайджан», на которой Гейдар Алиев был избран председателем партии при участии 550 человек.