YAP-ın 33 illiyi təntənə ilə qeyd edilməyəcək
Bunu Modern.az-a açıqlamasında Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İdarə Heyətinin üzvü, deputat Azər Badamov bildirib.
"Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasının 33-cü ilinin tamam olması yubiley tarixi deyil. Bu baxımdan təntənəli şəkildə yubiley tədbirinin keçirilməsi nəzərdə tutulmayıb. Amma YAP-nın yerli təşkilatları partiyanın yarandığı gün ərəfəsində tədbirlər keçirir və onun uğurlu yoluna ekskursiya edilərək həmfikirlərlə geniş müzakirələr təşkil olunur", - o deyib.
Qeyd edək ki, 16 oktyabr 1992-ci ildə 91 nəfərdən ibarət qrup Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevə müraciət edərək, onu siyasi mübarizədə lider olaraq gördüklərini elan etmiş və Azərbaycanda hakimiyyət uğrunda mübarizəyə çağıran müraciət imzalamışdı. 24 oktyabr 1992-ci ildə isə Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev bu müraciətə müsbət cavab vermiş və “91-lər”in təklifini qəbul etmişdi.
21 noyabr 1992-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis konfransı keçirilmiş, 550 nəfərin iştirak etdiyi konfransda Heydər Əliyev partiya sədri seçilmişdi.
18 dekabr 1992-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyası Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınmışdı.

YAP's 33rd anniversary will not be celebrated solemnly
A solemn anniversary event will not be held in connection with the 33rd anniversary of the New Azerbaijan Party.
This was stated by Azər Badamov, member of the Board of the New Azerbaijan Party (YAP) and MP, in a statement to Modern.az.
"The completion of the 33rd year since the establishment of the New Azerbaijan Party is not an anniversary date. From this perspective, a solemn anniversary event is not planned. However, YAP's local organizations hold events on the eve of the party's founding day, and extensive discussions are organized with like-minded individuals, reflecting on its successful path," he said.
It should be noted that on October 16, 1992, a group of 91 people appealed to Heydar Aliyev, Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan, declaring that they saw him as a leader in the political struggle and signed an appeal calling for a struggle for power in Azerbaijan. And on October 24, 1992, Heydar Aliyev, Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan, responded positively to this appeal and accepted the proposal of the "91s".
On November 21, 1992, the founding conference of the New Azerbaijan Party was held, and Heydar Aliyev was elected party chairman at the conference attended by 550 people.